Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali

Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali

Kedi güzellik yarışması olan “Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali”, 2012 yılından beri Ankara’nın Pursaklar ilçesinde düzenlenmektedir fakat 2015 yılından itibaren dünyada tanınmasıyla uluslararası olarak ifade edilmektedir.

dsc_0001

Kedi güzellik yarışması olan Pursaklar Kedi Güzellik Festivali’nde asıl amaç nesli tükenmekte olan Ankara Kredisi’nin değerini vurgulamak ve neslin tükenmesine engel olmak için tüm dünyaya tanıtmaktır.

Ankara kedileri kaslı fiziksel yapıya sahiplerdir fakat genelde sahipleri kedilerine “Pamuk” isimlerini verirler çünkü Ankara Kedileri oldukça uzun tüylü ve pofuduk bir görüntüye sahiplerdir. Adından da anlaşıldığı üzere Ankara ve civarlarında görülen bu tür Avrupa’da “Angora Kedisi” olarak adlandırılır.

dsc_8219

Uzun ve parlak tüyleri hareket anında iyice açılıp saçılıp, dalgalandığı için adeta güzellik saçıyorlar. Ankara Kedilerinin ön bacakları arka bacaklara göre biraz daha kısadır ve kaslı yapıya sahip güçlü kedilerdir. Nesli tükenmekte olan Ankara Kedileri için oldukça dikkatli olunmalı ve özenle beslenmelidir. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 18 yıl arasında farklılık gösterir fakat kedinizin ömrüne sizin de oldukça katkılarınız vardır. Kaliteli mamalar ile beslemeye özen göstermeli, canlarına değer vermelisiniz, bakımlarını sürekli belirli periyotlar ile düzenle ve özenle yapın ki Ankara Kedilerinin daha uzun ömürlü olmasını sağlayalım, nesillerinin tükenmesine engel olalım.

Pursaklar kedi güzellik yarışmalarında sadece Ankara Kedisi bulunmuyor, ek olarak diğer cinsler yanında Ankara Kedisine en benzer olan Van Kedileri de vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Payamlı Bardacık İncir Festivali 17 – 18 Ağustos 2019

dsc_9016

Van Kedileri de dıştan bakıldığında direkt olarak Ankara Kedilerine benzerdir fakat en büyük farklılıkları aslında göz renkleridir. Ankara Kedileri mavi, yeşil ve ela tonlarda olabilirken bilinildiği üzere Van Kedilerinin gözlerinin renkleri birbirlerinden farklıdır ve aslında bu farklılık Van Kedilerine asillik katıyor.

dsc_8279

Kedi yarışmalarından biri olan Pursaklar Kedi Güzellik Festivalinde de benzerlikleriyle, birbirlerinden güzel olmalarıyla yarışarak festivale güzellik katmaktadırlar. Jüriler kedileri gözleri, davranışları, tüyleri ve gelişimleri yönünden inceleyerek birinciyi seçiyor. Yarışmayı kazanana balkanlar tatili hediyesinin yanında kediciklere de mamalar hediye ediliyor. Düzenlenen 3. Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali’nde bahsedildiği üzere Pamuk isimli bir Ankara Kedisi birinci olmuştur. Festivalde asıl amaçlanan nesli tükenmekte olan Ankara Kedileri’nin hayatlarına dokunmak olmasına ek olarak kültürel bir değer olduğunu belirtmektir.

Kültürel değer olarak nitelendirildiğinde de tükenmek söz konusu olduğundan haliyle ciddi manada bir değer kaybı yaşanabilir. Bu sebeple festivalde de Ankara Kedisine sahip olan insanların ortaya çıkmasıyla neslin devamını sağlayabilmek amaçlanmıştır. Düşük katılımlar ile başlayan kedi güzellik yarışması festivalinde gün geçtikçe artış görülüyor ve siz de bir Ankara Kedisine sahipseniz kedinizin güzelliğini sergilemeli, hayatlarına dokunmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM