İzmir’de 2020 Yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

İzmir’de 2020 Yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

Herkese merhaba,

Gastronomi kültürünün ve turizminin layıkıyla yaşandığı İzmir’de festival ve şenliklerle dolu bir yılı geride bıraktık. Mart ayında yazdığım “İzmir’de 2019 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler” adlı yazımda popüler on iki festivale yer vermiş ve bu yazım oldukça ilgi görmüştü. Bu nedenle 2020 yılında gerçekleşecek festival ve şenliklerle ilgili daha kapsamlı bir araştırma yaptım ve 30 festival & şenliği sizin için bir araya getirdim. Yerinizde olsam festival tarihlerini not alır seyahat ve tatil programımı bu takvime göre oluştururdum.

Not : Bazı festival tarihleri ülkemizin gündemine göre değişiklik gösterebiliyor, bu yüzden festival tarihlerini sık sık kontrol edeceğim, olası bir değişiklikte tarihleri güncelleyeceğim. O zaman hadi başlayalım…

38. Selçuk Efes Deve Güreşi Festivali

19 Ocak 2020 Pazar günü İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Pamucak Güreş Arenası’nda gerçekleştirilecektir. Yüzlerce deve ve binlerce güreş severi buluşturacak bu festivale, özellikle hiç deve güreşi seyretmediyseniz katılmanızı tavsiye ederim.

3. Karaburun Nergis Festivali

26 Ocak 2020 Pazar günü İzmir’in Karaburun ilçesinde düzenlenecektir. Karaburun Belediyesi tarafından, yarımadanın başlıca ürünleri arasında yer alan mis kokulu Nergis çiçeğini Dünya’ya tanıtmak amacıyla düzenlenen festivalde, üreticiler kendi yetiştirdikleri nergisleri tanıtıp satarken, etkinlikte yer alacak müzik grupları da katılanların keyifli zaman geçirmesini sağlayacak. Karaburun’un zengin bitki örtüsünü, doğasını ve tarihi yıkıntılarını görmediyseniz bu festivali kesinlikle kaçırmayın derim.

İzmir'de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler
İzmir’de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

5. Karaburun Yerel Tohum Takas Şenliği

09 Şubat 2020 Pazar günü İzmir’in Karaburun ilçesinde düzenlenecektir. Tohum Takas Şenliği ile yerel tohumlarımıza sahip çıkılması, yaşatılması ve yayılması hedeflenmektedir. Şenlikte katılımcılara ücretsiz tohum ve fidan dağıtımı yapılmakta ve ülkenin dört bir yanından gelen tohumlar takas edilmektedir.

10. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali İPTAL

21 – 22 Mart 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan 10. Urla Mart Dokuzu Ot festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

İzmir'de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler
İzmir’de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

11. Alaçatı Ot FestivaliİPTAL

02 – 05 Nisan 2020 tarihleri arasında arasında yapılması planlanan 11. Alaçatı Ot Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

7. Giritliler ve Ot FestivaliİPTAL

14 Haziran 2020 Pazar günü yapılması planlanan 7. Giritliler ve Ot Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

4. İzmir Çikolata ve Tatlı Festivali

18 – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında “İzmir LA VIE NOUVELLE” de düzenlenecektir. Festivalde; çikolata, tatlı ve pastaya dair aklınıza gelen veya gelmeyen her şeyi bulabilir, bu lezzetlere eşlik edecek kahveleri tadabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Urla Geleneksel Bağbozumu Şenliği 31 Ağustos - 01 Eylül 2019

3. İzmir Retro Festivali – İPTAL

17 – 21 Nisan 2020 tarihleri arasında İzmir Alsancak Gar’ında yapılması planlanan “3. İzmir Retro Festivali” Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir. Türkiye’nin konsept ilk ve tek retro festivali ile geçmişe duyduğunuz özlemi giderecek, birbirinden güzel retro ürünlerin yer aldığı muhteşem Festival için 2021 yılını beklememiz gerekecek.

4. Bademli Bisiklet Festivali – Revize

23-26 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan ‘4. Bademli Bisiklet Festivali’ koronavirüs tehlikesi sebebiyle Eylül 2020 tarihine ertelenmiştir. İzmir’in Dikili ilçesinin Bademli köyünde bu sene 4.sü düzenlenecek festivalde pedallar sürdürülebilir bir hayat sloganı ile çevrilecek, festivale katılanlar Bademli’nin muhteşem doğasına ve güzelliğine bisiklet üzerinden şahitlik edecekler.

6. Urla Enginar Festivali – İPTAL

24 – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında arasında yapılması planlanan 6. Urla Enginar Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

İzmir'de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler
İzmir’de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

   3. Emiralem Çilek Festivali – İPTAL

25 – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında İzmir’in Menemen ilçesinde yapılması planlanan 3. Emiralem Çilek Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

23. Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali İPTAL

01 – 03 Mayıs 2020 Tarihleri arasında İzmir’in Bayındır ilçesinde yapılması planlanan 23. Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.  

10. Seferihisar Tohum Takas ŞenliğiİPTAL

02 Mayıs 2020 Cumartesi günü Seferihisar’ın Ürkmez Mahallesi’nde yapılması planlanan 10. Seferihisar Tohum Takas şenliği Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

İzmir'de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler
İzmir’de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

3. Bergama Tiyatro FestivaliİPTAL

08 – 10 Mayıs 2020 tarihleri arasında İzmir’in Bergama ilçesinde yapılması planlanan 3. Bergama Tiyatro Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

23. Urla Uçurtma Şenliği – İPTAL

24 Mayıs 2020 Pazar günü Urla’ya bağlı Kuşçular Köyü Şifa Tepesi’nde düzenlenmesi planlanan 23. Urla Uçurtma Şenliği Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

5. Barbaros Oyuk Festivali 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İzmir’de 2019 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

21 – 23 Ağustos 2020 tarihleri arasında Urla’nın Barbaros köyünde düzenlenecektir. Festival, İzmir ve büyükşehirlere göç eden nüfus yüzünden bölgedeki tarımsal faaliyetlerin azalması, bu nedenle orukların (korkuluk) köye gelip, köylülere artık tarlaları tekrar ekip biçmeleri gerektiğini hatırlatmaları teması üzerine oturtulmuş. Festival boyunca birbirinden farklı yüzlerce korkuluk köyün her noktasında katılımcılara eşlik edecekler.

İzmir'de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler
İzmir’de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

51. Ödemiş Kiraz Festivali İPTAL

07 Haziran 2020 Pazar günü Ödemiş’in Bademli köyünde düzenlenmesi planlanan 51. Ödemiş Kiraz Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

49. Kemalpaşa Altın Kiraz FestivaliİPTAL

14 Haziran 2020 Pazar günü Kemalpaşa ilçesindeki Dere Mesire alanında düzenlenmesi planlanan 49. Kemalpaşa Altın Kiraz Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

5. Turgut Lavanta FestivaliİPTAL

28 Haziran 2020 Pazar günü Seferihisar’a bağlı Turgut Köyü’nde düzenlenmesi planlanan 5. Turgut Lavanta Festivali Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Korona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

4. Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

01 Ağustos 2020 Cumartesi günü Seferihisar’a bağlı Ulamış köyünde düzenlenecektir. Genetiği bozulmamış 3 – 4 tohumdan biri olan Topan Karakılçık Buğdayından yapılan Ata ekmeği ve Seferihisar’a özgü yöresel bir lezzet olan Armola peyniri büyük bir şenlikle festivale katılanların beğenisine sunulacak. 2019 yılında 50 bin kişinin ziyaret ettiği festivalin 2020 yılında da büyük ilgi görmesi bekleniyor.

İzmir'de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler
İzmir’de 2020 Yılında Gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

2. Sığacık Müzik Festivali

09 – 15 Ağustos 2020 tarihleri arasında Seferihisar Sığacık Kale İçi Açıkhava Tiyatrosunda düzenlenecektir. Taş evleri ve büyülü tarihi yapısı ile ünlü bir Balıkçı Kasabası olan Sığacık’ta 2019 yılında ilk kez gerçekleştirilen Müzik Festivaline birbirinden değerli müzisyenler katılmıştı. Bu sene daha geniş bir sanatçı katılımı planlanan konserlerle keyifli bir müzik festivali geçireceksiniz. 

8. Payamlı Bardacık İncir Festivali

15 – 16 Ağustos 2020 tarihleri arasında İzmir’in Güzelbahçe ilçesine bağlı Payamlı köyünde düzenlenecektir. İncir’in hası olarak bilinen Bardacık İncirinin tanıtıldığı ve satıldığı festival geçen sene benim en çok beğendiğim festivallerden birisiydi. Keyifli bir çok etkinliğin yanı sıra en iyi incir üreticisinin seçildiği, konserler ve yöresel tatlarla kaçırılmaması gereken bir festival sizi bekliyor.

4. Dikili Bamya Festivali

22 Ağustos 2020 Cumartesi günü İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Deliktaş köyünde düzenlenecektir. Festival, Dikili Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde yetişen ürünlerin tanıtılmasını sağlamak, üreticilere katma değer yaratmak ve bu ürünlerin daha geniş pazarlara ulaştırılması amacıyla düzenlemektedir. “En iyi Bamya Üreticisi” ve “En lezzetli Bamya Yemeği” gibi yarışmaların yanında müzik dinletileri ve dans gösterileri festivale katılanların beğenisine sunulacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  ART WEEKS AKARETLER VI. EDİSYONU / 30 Mart-10 Nisan 2022

7. Urla Nohutalan Kavun Festivali

22 Ağustos 2020 Cumartesi günü İzmir’in Urla ilçesine bağlı Nohutalan Köyü’nde düzenlenecektir. Urla Belediyesi tarafından düzenlenecek festivalle kendine has kokusu ve aroması ile fark yaratan susuz “Nohutalan Kavunu” festivale katılanların beğenisine sunulacak. Her yerin kavun kokacağı festivalde konser ve müzik dinletileri ile katılımcıların keyifli bir gün geçirmesini sağlayacak.

27. Urla Geleneksel Bağ Bozumu Festivali

29 – 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında Urla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecektir. Olgunlaşmış üzümlerin toplanarak bağın üzümsüz bırakılması anlamına gelen bağ bozumu festivalinde, bütün bir yıl boyunca emek verilerek yetiştirilen üzümler üreticileri tarafından toplanarak davul ve zurnalar eşliğinde katılanların beğenisine sunulacak. Üzüm sıkımı ve en iyi üzüm yetiştiricisi gibi etkinliklerle kutlanacak festivalde müzik dinletileri ve konserler keyifli bir festival geçirmenizi sağlayacak.

10. Seferihisar Tiyatro Festivali

31 Ağustos – 03 Eylül 2020 tarihleri arasında Seferihisar Sığacık Kale İçi Açıkhava Tiyatrosunda düzenlenecektir. Seferihisar sınırları içerisinde farklı bölgelerde çalışmalarına devam eden toplam 12 farklı tiyatro grubunun oyunlarını sahneleyeceği festivalde, tüm oyunlar ücretsiz olarak izlenebilecek. 

51. Selçuk Efes Festivali

04 – 06 Eylül 2020 tarihleri arasında İzmir’in Selçuk ilçesinde düzenlenecektir. Birbirinden renkli etkinliklerin yer aldığı festivalde; müzik, eğlence ve coşku kültür ve sanat kenti Selçuk’un sokaklarını saracak. Festival süresince kurulacak stantlarda yöresel lezzetler katılımcıların beğenisine sunulurken sanatçılar ve zanaatkârlar, el emeği ürünlerini sergileyecekler.

6. İzmir Boyoz Festivali

04 Ekim 2020 Pazar günü İzmir Alsancak Gündoğdu Meydanında düzenlenecektir.  Festival boyunca İzmir’de kahvaltıların vazgeçilmezi olan boyoz, yumurta, peynir ve çay katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Festivalde ayrıca kadın ve erkek kategorilerinde boyoz yeme yarışmaları ve çeşitli müzik gruplarının konserleri olacaktır.

2. Ödemiş Kestane Festivali

31 Ekim – 01 Kasım 2020 tarihleri arasında İzmir’in Ödemiş ilçesinde düzenlenecektir. Ödemiş Belediyesi tarafından bu sene 2.si düzenlenecek festivalde üreticinin zahmetli hasat dönemi sonucunda elde ettiği ürünler katılımcıların beğenisine sunulacak. En iyi kestane üreticisinin seçileceği festivalde katılımcılara Kestane Kebap ve Kestaneli Pilav ikramı yapılacaktır.

21. Seferihisar Mandalina Festivali

15 Kasım 2020 Pazar günü Seferihisar Pazar yerinde düzenlenecektir. Dünyanın en iyi satsuma cinsi mandalinasının yetiştiği Seferihisar’da, festival boyunca ilginç yarışmalar, mandalina toplama etkinlikleri, mandalina kral ve kraliçesi ile en iyi mandalina üreticisi seçilecektir.

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

38 yorum

 1. 2020 Izmir festival takvimi yine harika. Ozellikle ot festivali ve enginar festivali tam benlik 🙂 plan yapma zamani 🙂

 2. Wow! These many festivals. But I celebrate only Eid. How do you celebrate Ramadan Eid in your country? Thanks.. .

  • Merhaba Saba, bu yazıdaki festival ve şenlikler bir ürün veya bir yeri tanıtmak maksadıyla düzenlenmektedir. Ramazan ve Kurban bayramı gibi dini bayramlarımız ise her müslüman ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de dinin emrettiği şekilde yerine getirilmektedir. Yorumun için teşekkür ederim.

 3. Hayat dolu, yaşamaktan fazlasıyla keyif almaya şartlanmış İzmir insanından bir yılda 30 festival. İnanılır gibi değil. İstanbul insanının neden İzmir’e göç ettiğşni şimdi çok daha iyi anlıyorum.Ömürden arta kalan 15 -20 seneyi insan gibi yaşamak hayali.. Şahane bir takvim olmuş Tahsin, eline sağlık.Kimbilir bir festivalde buluşur laflarız. Ot festivali olsun misal. Hem festivaldeki otları hem de ülkemizdeki iki ayaklı otları konuşuruz.

  • Taner abi aslında 70 den fazla festival var, ancak ben popüler olan 30 tanesine yer verdim. Her zaman beklerim abi, önce retro festivaline gider geçmişi yad ederiz sonra da bir büyük festivaline katılır, memleketi kurtarırız :))

 4. İzmir’de 2020 de yapılacak festivalleri çok güzel hazırlamışsınız. Ben enginarı çok sevdiğim için ona katılmayı çok isterim. Eşimde Nisan’da bisiklet festivalini düşünüyor ama kısmet tabi

  • Teşekkür ederim Lerzan hanım, umarım eşinizle beraber dilediğiniz festivallere katılırsınız. Enginarı çok seviyorsanız Festival de enginar ile yapılmış farklı lezzetleri denemenizi tavsiye ederim.

 5. Şimdi yazıyı okurken festivallere bakarken bu iyiymiş örnek bisiklet festivali orada olsam giderdim sonra uçurtma festivali, biraz daha okudukça tatlı festivalini görünce izmire taşınmayı düşünmediğim değil izmirliler umarım bu güzel etkinliklere sahip çıkarlar size de bu kıymetli bilgilendirme için teşekkür ederiz.

  • Engin Bey merhaba, gastronomi kültürünün layıkıyla yaşandığı izmir insanları gibi çok farklı ve renkli festivaller ile adından söz ettiriyor. Ben 2016 yılında İzmir’e taşındığımda bu festivallerin bir iki tanesi hariç haberim yoktu, ama bir Ege kasabasında yaşamanın artılarını çok geçmeden daha iyi anlıyorsunuz. 2019 senesinde 10 tane festivale katılmışım, sanırım bu sene çok daha hareketli geçecek. Saygılarımla…

 6. GÖRSELLİĞİ GÖZE HİTAP EDEN
  GÜZEL NAİF MÜTAVAZİ BİR SİTE
  SİZE VE TAKİPÇİLERİNİZE HAYIRLI
  OLSUN.♥

 7. İzmir 2020 festival ve şenlik listesi baya kabarıkmış. Uzun yıllar önce gittiğim zaman İzmir’i sevmiştim – bu festivallerin de bir kısmını görmek isterim doğrusu. Çikolata ve tatlı festivalinden cenazem çıkabilir ama – mutluluktan ölürüm ben orada.

  • Hilal Hanım merhaba, öncelikle Allah uzun ömürler versin ki bol bol festival ziyaretinde bulunun :)) 1 senede İzmir’de yaklaşık 70-80 tane festival ve şenlik yapılıyor. Ben bu yazımda daha önceki yıllarda katıldığım veya katılamadığım için üzüldüğüm popüler festivallere yer verdim. Umarım bu sene sizde katılma imkanı bulabilirsiniz. Bu arada görmek istediğiniz Çikolata ve Tatlı Festivali tam 1 ay sürecek 😉

  • Recep Bey merhaba, Adana bölgesinde 8 sene çalışan birisi olarak sizin orada yapılan festivallerin de hakkını yememek lazım. Açıkcası bende, Adana Portakal çiçeği festivali ile Altın koza film festivalini görmek istiyorum. Yorumunuz bana tüm Türkiye’de ki önemli festivalleri yazma konusunda ilham verdi, teşekkür ederim :))

 8. Ege’deki tüm festivallere hayranım. İzmirliler 2020’de de çok şanslılar dolu dolu bir sezon onları bekliyor.

  • Merhaba, dediğiniz gibi 2020 yılında İzmir ve çevre ilçelerinde birbirinden farklı ve renkli festivaller katılımcılarını bekliyor olacak. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 9. Tahsin Bey, yazınızı yine okudum yine sevdim. Özellikle retro festivalini çok merak ettim. Gerçekten detaylı ve emek kokan bir yazı olmuş, emeğinize sağlık..

 10. İzmirli olarak neredeyse hepsini biliyordum, bir çoğuna gittim. Liste olarak görmek, tarihleri atlamamak adına önemli oldu. Notlarımı aldım, Girit kökenli olarak ot festivallerini kaçırmaz olmaz. Teşekkürler..

  • Merhaba, yazımın festival takvimi yapmanız konusunda yardımcı olmasına sevindim. Geçen sene Urla ot festivali ve Enginar festivaline katılmıştım. Gerçekten adını bile bilmediğim enfes otları tanıma ve tatma fırsatı buldum. Değerli yorumunuz için teşekkürler…

 11. İzmir 2020’de de festivallere doyacak, dolu dolu bir festival yılı olacak Gönül ister ki hepsine katılma fırsatımız olsun ama bu biraz zor.
  Paylaşım için teşekkürler. Kaleminize, yüreğinize sağlık 🙂

  • Deniz Hanım merhaba, gerçekten festivaller ile dolu bir yıl İzmirlileri ve beni bekliyor. Kısmet olursa bende yarın Nergis Festivali ile ilk festival yazımı yazmış olacağım :)) Teşekkür ederim yorumunuz için.

 12. Festivaller en büyük tutkum benim. Çok seviyorum çok eğlenceli geçiyor. İzmir’de ki tüm festivallere gitmeye çalışıyorum ama arada kaçırdıklarım varmış demek ki buradan takip ederim onları da. Ama yinede siz festivallerin öncesinde bu yazınızı paylaşın belki unutanlar olur .

  • Seda Hanım merhaba, izmir’de ve ilçelerinde bir yılda yaklaşık 75-80 civarında festival gerçekleşiyor. Hepsine gitmek için işi gücü bırakmak lazım, o yüzden popüler olanlarını toplamaya çalıştım. Yorum için teşekkür ederim Seda :))

 13. Geçmişten geleceğe İzmir yöresine has festivalleri zamansal olarak anlatmanızı güzel ayrıca güncel sosyal festivallere yer vermeniz yazınızı zenginleştirmiş.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM