Barbaros Oyuk Festivali 06 – 08 Eylül 2019

Barbaros Oyuk Festivali 06 – 08 Eylül 2019

Herkese merhaba,

İzmir’de yapılan festivaller arasında en çok merak ettiğim, halk dilinde “Oyuk” olarak adlandırılan ve korkulukların festivali olarak bilinen “Barbaros Köyü Oyuk Festivali” geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti.

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Barbaros Köyü’nde bu sene 4. sü düzenlenen festivalde Barbaros Köylüleri tarafından imece usulü yapılan yüzlerce oyuk, köyün dört bir yanına yerleştirilerek festivale katılanların beğenisine sunuldu.

Festival, İzmir ve büyükşehirlere göç eden nüfus yüzünden bölgedeki tarımsal faaliyetlerin azalması, bu nedenle korkulukların köye gelip, köylülere artık tarlaları tekrar ekip biçmeleri gerektiğini hatırlatmaları teması üzerine oturtulmuş ki bence çok iyi düşünülmüş bir festival ortaya çıkmış.

Köylerden kentlere göç başta olmak üzere çeşitli nedenlerle, tarımsal faaliyetlerin azaldığı ve neredeyse tüm tarımsal ürünlerin başka ülkelerden ithal edildiği bu dönemde, bu tip etkinlik ve festivaller ülkemizde çok daha kıymetli ve önemli bir rol oynamaya başladı.

Barbaros Oyuk Festivali 2019 - Urla
Barbaros Oyuk Festivali 2019 – Urla

Oyuk Festivali’nde, köy içerisine kurulan stantlarda satılan gıda ürünlerin tamamı köy ve çevre köylerde yetiştirilen ürünlerden oluşuyor, yoksa stant kurulumu için belge alınamıyor. Bu sayede festivalden aldığınız reçelin de, salçanın da, üzümün de köylüler tarafından üretildiğine emin oluyorsunuz.

Festival alanının girişinde Barbaros Köyü’nün eski dönemdeki yapılarını ve yaşamını canlandıran bir maket köy karşılıyor sizi, maket içerisindeki insan ve hayvan figürlerinin tamamı keçeden yapılmış. Maket köy içerisinde; kahvede oturan insanlar, sınıfta ders yapan öğrenciler, kız isteme, havyan otlatma gibi günlük olaylar keçenden yapılan figürlerle aslına uygun olarak canlandırılmış. Maket, köyden çıkıp köy meydanına doğru ilerlerken korkuluklar ile beraber salıncakta sallanıp hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz bir platform da düşünülmüş.

Barbaros Oyuk Festivali 2019 - Urla
Barbaros Oyuk Festivali 2019 – Urla

Köyün merkezine geldiğimizde oyuklar ile süslenmiş bir sahne ile karşılaştım. Bu sahnenin önünde Oyuk yarışmasında ödül almaya hak kazanmış korkuluklar sergilenmiş. Kurulan sahnede festival boyunca canlı müzik dinletileri, büyüklerle çocuk oyunları, gelin çıkartma, dans eden oyuk, çocuklarla halk oyunları, kadın korosu, canlı oyuk ve belgesel gösterimi gibi etkinlikler ile festivale katılanların keyifli zaman geçirmesi planlanmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Seferihisar Mandalina Şenliği 17 Kasım 2019

Festivalin bence en dikkat çeken etkinliği vücuduna bir düzenek vasıtasıyla bağladığı iki korkulukla dans eden adamın yaptığı şovdu. Görenleri hayrete düşüren ve gülümseten bu gösteriyi kim düşünmüş ve uygulamışsa gerçekten büyük bir övgüyü hak ediyor.

Barbaros Oyuk Festivali 2019 - Urla
Barbaros Oyuk Festivali 2019 – Urla

Bu sene İzmir’de gerçekleşen birbirinden farklı birçok festival ve şenliğe katılma şansım oldu. Festivallerin gerçekleştiği tüm ilçe ve köy halkları kendileri ile özdeşleşen ürünleri katılımcılara tanıtmak ve kendilerinden sonra gelen nesillerin bu mirası sürdürmeleri için ellerinden gelen tüm gayreti gösteriyorlar. Umarım bu ve bunun gibi festivaller geçmiş ile gelecek arasında bir köprü vazifesi görür, bu gelenekler daha çok uzun yıllar devam eder.

Başka bir hikâyede buluşmak dileğiyle, saygılarımla…

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

14 yorum

 1. Oyuk Festivalinin ne olduğu konusunda hiçbir fikrim yoktu. Sayenizde bunu da öğrenmiş olduk Tahsin bey, sağolun… Ayrıca üreticinin el emeği, alın teri ürünlerini tanıtma konusundaki çabalarına yazılarınızla yaptığınız katkı da övgüye değer… Aynen devam…

 2. Tahsin Bey, çok güzel ve çok yaratıcı bir festival..güzel yazınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Yöreler böyle yaratıcı fikirlerle farkındalık yaratır ve gelişirler..harika

 3. Çok güzel ve faydalı bir festival olmuş. Ayrıca böyle bir Festivali bizlere tanıtmanız da takdire değer;emeğinize,kaleminize sağlık…
  Bu korkulukların bütün köylerimize istila etmesi dileğiyle!…

 4. Böyle bir festivali ilk defa sizin yazınızla haberdar oldum. Evet blogların önemini sizin içeriğinizle bir kere daha görmüş olduk tebrik ederim.

 5. Hayatımda bu tarz etkinlik veya festivale gitmedim. Ama gitmek isterim. Sayenizde festivalleri ve özelliklerini öğreniyoruz. 🙂 Bu da ilginç ve güzel festivallarden biri… Sıradaki festival yazınızı merakla bekliyorum .

 6. Barbaros Köyü Oyuk Festivali bugun yine guzel bir festivali daha tattim sayenizde 🙂 lutfen siz gezmeye ve yazmaya devam edin bu sene sizle butun festivalleri dolaştım darısı diğerlerine:) ve izninizle paylaşıyorum:)

 7. Dünyanın en renkli ülkesiyiz yine sizden öğrendiğim güzel bir etkinlik daim olsun neşeli günler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM