23. Seferihisar Mandalina Şenliği 10 Aralık 2023

23. Seferihisar Mandalina Şenliği 10 Aralık 2023

Dünyanın en iyi satsuma cinsi mandalinasının yetiştirildiği, Türkiye’nin sakin şehirlerinin başkenti olan İzmir’in Seferihisar ilçesinde bu yıl 23. düzenlenen Mandalina Şenliği 10 Aralık 2023 Pazar günü büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

Festival yazısına başlamadan önce sakin şehir kavramı ve satsuma mandalinasından biraz bahsetmek istiyorum.

Nedir bu sakin şehir?

Sakin şehir anlamına gelen Cittaslow, İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşmuş hızlı olana karşı yavaş olmayı amaç edinen ve bunu evrenselleştirerek yaymaya çalışan bir belediyeler birliği oluşumudur.

1999 yılında İtalya’da başlayan bu belediyecilik hareketinin Türkiye’deki başkenti 2009 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesi olmuştur. Türkiye’de şu anda bu unvana sahip 18 yavaş şehir bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili daha geniş bir bilgiye “Yavaş Şehrin Balıkçı Kasabası / Sığacık” adlı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Satsuma Mandalinası nedir ?

Satsuma veya Rize mandalinası Çin kökenli, soğuğa dayanıklı, çekirdeksiz ve kolay soyulabilen bir  narenciye türüdür. Meyvesi yumuşak ve tatlı olan satsumalar genellikle çekirdeksizdir ve diğer mandalinalar ile aynı boydadır. Satsumanın ayırt edici özelliklerinden biri, diğer narenciye meyvelerine kıyasla çok kolay bir şekilde soyulmasını sağlayan, meyvenin etrafındaki noktalı ve ince kabuğudur. Satsuma ayrıca ezilmeye ve zedelenmeye karşı hassaslık gösterir. Nemli bölgelerde yetişen satsumalar meyve kabuğu hala yeşilken olgunlaşabilirler.

Satsumalar soğuğa dayanıklıdır ve ağaçlar soğuk yerlere ekildiğinde meyveler bu sıcaklıklarda daha tatlı hale gelir. Seferihisarda yetiştirilen Satsumalar “Seferihisar mandalinası” adı altında coğrafi işarete sahiptir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Çocuk aklı deme, çocuk haklı !!! Yavaş şehir Seferihisar’da çocuk olmak…

Şimdi Festivale yazısına geri dönelim..

Yoğun bir katılımla gerçekleşen Festival, kortej yürüyüşüne katılan yüzlerce kişinin pazar yerine ulaşması ile başlamış oldu. Festival alanının ortasına kurulan dev sahnede protokol konuşmalarının ardından her yıl bir klasik haline gelen festivalden çok önce başvuruları yapılan Mandalina Kralı ve Mandalina Kraliçesinin adaylarının tanıtım bölümü büyük bir ilgi ile izlendi.

Festivalde ayrıca, LÖSEV Mandalina müzayedesi, Kakapedia Zeybek ve Rembetiko Dans gösterisi, en iyi mandalina üreticisi, en iyi mandalinalı yiyecek ve tatlı yarışması, en iyi mandalinalı hediyelik eşya yarışması ve kızımında içerisinde bulunduğu Neşeli Bale ve Dans okulunun bale ve hiphop dans gösterisi yer aldı.

Pazar yerine kurulan Festival alanında yüze yakın stantta birbirinden farklı yiyecek, içecek, hediyelik eşya, organik sebze ve meyveler katılımcıların beğenisine ve ilgisine sunuldu.

Sivil toplum kuruluşlarının stantlarının yanı sıra çevre mahallelerde faaliyet gösteren tiyatro topluluklarının renkli gösterileri de oldukça ilgi çekiciydi.

Festival, Mandalina Kral ve Kraliçesinin seçilmesinin ardından Devrim SEYREK ve Zakkum Grubunun konserleriyle sona erdi.

Urla’nın enginarı, Ulamış’ın Karakılçığı, Turgut Köyünün Lavantası, Güzelbahçe’nin bardacık inciri, Ürkmez’in Tohum Takası, Barbaros Köyünün Korkuluğu, Gülbahçe’nin Arnavut Böreği ve Seferihisar’ın mandalinası derken bir festival takviminin daha sonuna geldik. Gastronomi kültürünün ve turizminin layıkıyla yaşandığı İzmir’de festival ve şenliklerle dolu yeni bir yılda buluşmak dileğiyle…

Başka bir festival hikâyesinde buluşmak dileğiyle, sevgiyle kalın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İzmir’de 2019 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Çok güzel görünüyor orda olmayı istedim. Kış mevsimine girmişken turuncu bir renk enerji vermiştir ellerinize sağlık Tahsin Bey bu enerjiyi bizde yansıttınız çok teşekkür ederiz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM