Karaburun Nergis Festivali 26 Ocak 2020

Karaburun Nergis Festivali 26 Ocak 2020

Herkese Merhaba,

2020 Yılının ilk festival yazısı ile birlikteyiz.

İzmir’in Karaburun ilçesinin simgesi olan mis kokulu Nergis çiçeğini Dünya’ya tanıtmak amacıyla 26 Ocak Pazar günü üçüncü Karaburun Nergis Festivali düzenlendi.

Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle festival kapsamındaki konser ve gösteriler iptal edilse de binlerce İzmirli Karaburun’daki Festivale akın etti.

İzmir’e 105 km mesafede bulunan Karaburun’a geldiğimde mis gibi bir nergis kokusu karşıladı beni. Arabayı park edip Festival alanına doğru ilerlerken tamamı Karaburunlu üreticiler tarafından kurulan stantları ziyaret ettim. Karaburun’a özgü ürünlerin, yöresel yemeklerin ve geleneksel el ürünlerinin sergilendiği bu stantlara katılımcılar büyük ilgi gösterdiler. Hemen hemen her festivalde stantlarda boy gösteren sarma, keşkek ve tatlı çeşitleri bu festivalde de yine başroldeydi.

Karaburun Nergis Festivali 2020
Karaburun Nergis Festivali 2020

Birbirinden güzel yemeklerin bulunduğu stantların arasından asıl geliş amacımı da hatırlayarak Nergis üreticilerinin bulunduğu sokağa kendimi zor attım.

Bu sokakta sadece Nergis üreticilerine ait stantlara yer verilmişti. Bu yıl 157 çiftçi tarafından 200 dekar alanda ekimi yapılan nergis çiçekleri üreticilerce stantlarda satışa sunulmuştu.  Nergislerin 20, 30, 50 li demetlerde satıldığını ve fiyatlarının demet sayısındaki çiçek adedine göre değiştiğini öğrendim. Yani, 50 kök nergis çiçeğinin bulunduğu demet 50 TL den satılıyordu.

Festivalin açılış töreni, depremde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Protokol konuşmalarının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin festival kapsamında kurulan nergis ve yöresel ürün stantlarını gezerek üreticilerle sohbet etti. Festivalin önümüzdeki sene iki güne çıkartılacak olması üreticiler ve katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere gönderilmek üzere kurulan yardım standına çok miktarda yardım malzemesi bağışlandı.

Karaburun Nergis Festivali 2020
Karaburun Nergis Festivali 2020

Geçen yıl yapılan festivalde katılımcıların Nergis tarlalarından ürün toplamasına izin verilmişti ancak tarlaların çok fazla hasar görmesi nedeniyle bu sene tarlalara girişlere izin verilmedi. Bu sene katılımın geçen senenin çok üzerinde olması da bu kararın ne kadar yerinde olduğunu gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 15 - 16 Haziran 2019

Elazığ depremi nedeniyle buruk geçen festivalin finalinde 2020 yılı Nergis Kraliçesi seçilirken, üreticilerin teşvik edilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla nergisten yapılan kolonya, esans, sabun vb ürünlerle ilgili atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Saat 11:00 de başlayan festival Akşam saat 18:00 civarında sona erdi.

Bir festival yazısının daha sonuna geldik. Nergis kokulu bir günün ardından başka bir hikâyede buluşmak dileğiyle,

Sevgiyle kalın…

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Nergisler şimdi nasıl misler gibi kokuyordur. Yine keyifli bir festival tanıtımı olmuş sevgili Tahsin.İnanır mısın bilmem ama koca İstanbul’da bildiğim tek bir festival var. O da Akbank Caz Festivali 🙂 Arkadaş koca 16 milyonluk kentte bir tane festival olmaz mı ya hu?? Veya tanıtım yapılıyor da biz mi uyuyoruz onu da bilemedim. Velhasıl buralarda kel güdğm yaşıyor gidiyoruz Tahsinim. Elalem yılda 20 festival yaşarken biz herşeyden mahrum yuvarlanıp gidiyoruz. Ah be Tahsin ahh. Birkaç sene sabır diyorum. Sonra ver elini Ege. Ver elini festivallere. Ver elini balıkçı kasabalarına. Koy kadehe rakıyı. Vue sohbetin dibine. Onur başqan düşünsün bize ne 🙂

    • İnşallah abi bu planlarını en kısa zamanda gerçekleştirmen ümidiyle… İstanbul festivallerini ise buralara gelene kadar ben sana mesajla bildireceğim abi, merak etme sevgilerimle….

  2. Nergis o güzel kokusu burnuma geldi umarım hasret kaldığımız bu güzel etkinliklere en kısa zamanda kavuşuruz ve yine festival yazılarınızı merakla bekliyoruz olacağız ben Karaburun festivalinin ilk kez sizin yazınızla öğrendim Nergsi dolu günler çok olsun ve saglıklı günlerimiz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM