“Senin için Sanat”

“Senin için Sanat”

Herkese merhaba, dün gece hayatımda ilk kez bir arp dinletisine katıldım. Üstelik Urla’ya bağlı Bademler Köyü’nde bulunan “Bademler Köy Tiyatrosu” salonunda gerçekleştirildi.

İlk cümleyi okuduğunda insanın aklına bir anda birden fazla soru geliyor değil mi? “Köyde arp konseri mi olur?” ya da “Köyde Tiyatro Salonu mu var?” gibi cümleleri duyar gibiyim. Ancak, Ege’de yaşıyor veya köylerinin dokusunu biliyorsanız bu tip müzikal veya görsel etkinlikler artık size normal geliyor. Sanat ile iç içe olan bu köylerin çoğunda; kütüphane, tiyatro, ve hatta oyuncak müzesi gibi sanatsal yapılara rastlamak mümkün. Ege’de yaşamanın en güzel taraflarından birisi de sanatsız kalmanın mümkün olmaması diyebilirim.

Şimdi size Türkiye’nin en önemli Arp Sanatçısı Şirin PANCAROĞLU’nun Bademler Köy Tiyatrosu’nda arp konseri vermesine imkân sağlayan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Müştemilat Kumpanya ortak projesi olan “Senin için Sanat” sloganıyla gerçekleştirilen konser etkinliklerinden bahsetmek istiyorum.

Senin İçin Sanat & Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri
Senin İçin Sanat & Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri

Müştemilat Kumpanya

Müştemilat, 2016 yılında Seferihisar Ürkmez Mahallesi’nde Sanat Yönetmeni Veysel ERYÜREK tarafından müzik atölyesi olarak kuruldu. Bünyesinde eğitim amaçlı pek çok müzikal etkinlik yapıldı. Artan talepler nedeniyle dönemin belediye başkanı Tunç SOYER’in büyük desteği ve yönlendirmeleri sonucunda donanımlı bir performans alanı haline getirilerek “Sahne Müştemilat” adıyla faaliyetlerine devam etti.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi gibi devlet kurumlarımızın ve TOBAV, Tiyatro Medresesi vb. değerli kültür/sanat kurumlarının; Erkan OĞUR, Şirin PANCAROĞLU, Serap TAMAY, Derya TÜRKAN başta olmak üzere pek çok değerli sanatçımızın desteğiyle tiyatrodan, söyleşiye konserden festivale kadar pek çok sanatsal faaliyet düzenledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Barbaros Oyuk Festivali 06 – 08 Eylül 2019

Bu sosyal sorumluluk projesinde görev alan sanatçılarımız halkın her kesimiyle köy, mahalle, ilçe merkezi ayırt etmeksizin; sahnede, kahvede, düğün salonunda, okul bahçesinde ve pek çok alanda gönüllü etkinliklerle buluşturuldu ve buluşturulmaya da devam ediyor.

Müştemilat Kumpanya, “Senin İçin Sanat” sloganıyla popüler olanın dışında bırakılmış, nitelikli ve evrensel sanat ürünlerine ulaşmakta zorluk çeken ve bu anlamda dezavantajlı grup içinde sayılabilecek vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret, bilet veya davetiye talep edilmeksizin sanatçılarımızla buluşturmayı amaç edinmiştir.

Senin İçin Sanat & Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri
Senin İçin Sanat & Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri

Müştemilat Kumpanya, kurucusu ve destekçisi İzmir Büyük Belediye Başkanı Tunç SOYER’in önderliğinde tüm İzmir’in arka mahallerinde yaşayan insanlarla sanatı ve sanatçıyı buluşturmaya devam etmektedir.

“Senin için Sanat” Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri nerelerde olacak ?

Şirin Pancaroğlu

10 Kasım Pazar (İzmir & Kemalpaşa – Yukarı Kızılca Çok Amaçlı Salonu

23 Kasım Cumartesi (İzmir & Beydağ – Yağcılar Köy Düğün Salonu)

28 Aralık Cumartesi (İzmir & Karaburun – Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu)

Serap Tamay

26 Ekim Cumartesi (İzmir & Seferihisar – Gödence Köy Kahvesi)

02 Kasım Cumartesi (İzmir & Aliağa – Helvacı Çok Amaçlı Spor Salonu)

09 Kasım Cumartesi (İzmir & Menemen – Ayvacık Köy Düğün Salonu)

21 Aralık Cumartesi (İzmir & Ödemiş – Günlüce Köy Düğün Salonu)

Müştemilat Mandolin Orkestrası

16 Kasım Cumartesi (İzmir & Kiraz – Haliller Köy Düğün Salonu)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İzmir’de 2019 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

30 Kasım Cumartesi (izmir & Bayındır – Atatürk Mah. Canlı Spor Salonu)

07 Aralık Cumartesi (İzmir & Menderes Belediye Kongre ve Sanat Merkezi)

14 Aralık Cumartesi (İzmir & Torbalı – Yeniköy Düğün Salonu)

Senin İçin Sanat & Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri
Senin İçin Sanat & Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri

İzmir’de yaşayan bir birey olarak bu tip sosyal sorumluluk içeren projelere çok saygı duyuyor, çeşitli nedenlerle sanattan mahrum kalan vatandaşlarımıza özellikle de çocuklara ulaşmanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Şirin Hanım’ın Arp dinletisi sırasında onu meraklı gözlerle takip eden çocukları görünce yapılan bu projenin ne kadar kutsal olduğunu anlıyorsunuz.

Bu Proje sayesinde hayatlarına dokunulan çocuklardan belki de birisi ileride ülkemizi başarılı ile temsil eden arp veya çeng sanatçısı olabilir. Yazımı ulu önderimiz ATATÜRK’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum;

“Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.”

Başka bir hikayede buluşmak dileğiyle.

Saygılarımla, Tahsin DUMAN

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

13 yorum

 1. Her yazınızı okuduktan sonra neden Izmir de yaşamıyorum diyorum 🙁 ben de kendim gelemeyince oradaki arkadaşıma iletiyorum. Çok teşekkürler bu guzellikleri duyurduğumuz için

 2. “İzmir’de yaşayan bir birey olarak bu tip sosyal sorumluluk içeren projelere çok saygı duyuyor, çeşitli nedenlerle sanattan mahrum kalan vatandaşlarımıza özellikle de çocuklara ulaşmanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum” sözlerin ile sanata olan merakın, çocuklar ile olan iletişimin, geleceğe dair planların, en önemlisi de hayattan keyif alan bir insan olduğunu çok iyi anlıyorum sevgili Tahsin. Cidden çok keyifli bir yazı olmuş. İzmir’ in nimetlerinden faydalanan sizleri kıskanmıyorum desem yalan olur. Görünüşe göre İzmir’li olarak daha çok sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yapacaksınız. Ne diyelim darısı bize Tahsincim. Ellerine sağlık. Bu arada reklamlar dönmeye başlamış. Hayırlı olsun. Biraz bekledin ama değdi.

  • Taner Abi, içerisinde sanat veya çocuk olan projeleri çok değerli buluyorum, her ikisi de varsa işte o zaman ben neresinden tutabilirim diye kendimi sorguluyorum. Arp dinletisine gittiğimde böyle bir yazı yazmak aklımda yoktu, ancak Şirin Hanımı izleyen çocukların gözlerindeki ışık muhteşemdi ve kayıtsız kalamadım.

 3. Yazınızı okuyunca, Cumhuriyetin eğitim alanındaki en önemli adımlarından olan, maalesef değerini anlayamayan gerici zihniyetler tarafından tarihin sayfalarına gömülen Köy Enstitüleri geldi aklıma… Köy Enstitüleri yaşatılsaydı, oradan çıkan binlerce genç müziği, sanatın her dalından güzel örnekleri Anadolu’nun dört bir yanına taşıyacaklardı. Maalesef bugün sadece İzmir’de ve belki birkaç ilimizde daha hayata geçirilen, sizin bize yansıttığınız örnekleri görüyor, mutlu oluyoruz. Her şeye rağmen ne mutlu ki bu örnekler var. Bunların çoğalması dileğiyle, elinize, yüreğinize sağlık…

  • Mehmet Ali Bey merhaba, geçenlerde Köy Enstitüsünde yetişmiş bir öğretmenin gördüğü derslere ait eski bir karne resmi gördüm. Coğrafyadan Tarla tarımına, Toplum biliminden Zootekniye kadar muhteşem dersler veriliyormuş. O Eğitimleri alan bir öğretmenin yetiştirdiği çocukların kalitesini düşünemiyorum. Ama belirttiğiniz gibi öğretmenlerimizin yeterince donanımlı olmasını istemeyen ve eğittikleri çocukların vasıfsız olmasını, düşünmesini istemeyen bir zihniyetin bunları yasaklaması çok normal. İşte tam da bu yüzden böyle sosyal sorumluluk projeleri çok kıymetli hale geliyor, tek derdimiz çocuklarımızın sanattan uzaklaşmaması ve bilinçli birer yurttaş olabilmeleridir.

 4. Sanattan mahrum kalan, mahrum bırakılan bir toplum geri kalmaya mahkumdur-ilerlemesi kat’a mümkün değildir. Biz İzmir’liler bu konuda diğerlerine nazaran daha şanslıyız sanırım. Hatta müzik öğretmeni bir babanın kızı olarak ben bu konuda kendimi biraz daha şanslı hissediyorum. Zira müzikle, sanatla iç içe yetiştim 🙂

  Facebook sayfanızdan paylaştığınız videoyu izlemiştim, harikaydı. Çocukların gözlerindeki ışıltıya kayıtsız kalmak mümkün değil. Nasıl da ilgili, meraklı, istekli bakışlar 🙂 Bu etkinliğe katılma fırsatım olmamıştı ama önümüzdeki günlerde olacak “Senin için Sanat” Müştemilat Kumpanya Mahalle Konserleri’nden en az birine katılmayı çok isterim. Bu keyifli paylaşım için çok teşekkürler. Yüreğinize sağlık.

  • Merhaba, öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Dün Akşam Müştemilat Kumpanyanın “Senin için Sanat” Mahalle Konserleri kapsamında Seferihisar’a bağlı Gödence Köyü’ndeki Serap TAMAY konserine gittik. Köy Kahvesinde 1,5 saat süren keyifli bir konser dinledik. Köylülerin katılımları yine muazzamdı.

   Söylediğiniz gibi İzmir’li olmak veya İzmir’de yaşamak gerçekten çok özel, ben İzmir’e 2016 senesinde taşındım. Antalya’da otururken İzmir’li arkadaşlarımdan dinlerdim buranın çok özel bir yer olduğunu, ancak içerisinde bulunmak ve bu projelerin bir parçası olmak gerçekten çok kıymetli benim için. Umarım siz de bir Mahalle konserine katılma fırsatı bulabilirsiniz.

 5. Bedemler köyüne dair övgüleri ne zamandır duyarım, bir gitmek nasip olmadı. Köy insanları ve yaptıkları müthiş.
  Böyle etkinlikleri yeni belediye başkanı ile daha çok ve mümkün olan her yerde görmeye devam edeceğiz diye düşünüyorum.

  • Erhan Bey merhaba, Bademler köyüne muhakkak gitmenizi tavsiye ederim. Tam bir sanat yuvası diyebilirim. Köyde tiyatro dışında bir de oyuncak müzesi bulunuyor. Urla’nın çok kaliteli bir belediye başkanı var. Bu sene Urla’da gerçekleşen bir çok festivale katıldım, çok başarılı organizasyonlar olduğunu söyleyebilirim. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 6. Bu şekilde güzel projeler ve güzel etkinlikler duydukça özellikle de dediğiniz gibi umulmayan yerlerden geldikçe bu haberler insan daha da mutlu oluyor çocuklarımızı eğitimle,sanatla ve sporla yetiştirmek çok güzel bu tip projelerin artmasını umut ediyorum. Yazılarınız çok güzel çok şeyler katıyor okurlarına size de bu güel haberleri bizlere ulaştırdığınız için çok teşekkür ederiz.

  • Yorumunuz ve güzel temennileriniz için teşekkür ediyorum, çok mutlu oldum. Yazılarımda özellikle sosyal sorumluluk içeren konser, etkinlik ve projelere yer vermeye çalışıyorum. Bu Projeleri kaleme dökmek bana da büyük mutluluk ve keyif veriyor. Kendinize iyi bakın 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM