Green Flag Award Nedir?

Green Flag Award Nedir?

İngiltere merkezli Green Flag Award, Türkçesi: Yeşil Bayrak Ödülleri; parkları ve yeşil alanları 1997 yılından beri ödüllendiren Birleşik Krallık’a ait kar amacı  gütmeyen bir kuruluş. Bu kuruluşun amaçlarına baktığımızda:

  • Nerede yaşarsa yaşasın herkesin kaliteli yeşil ve diğer açık alanlara erişimini sağlamak.
  • Bu alanların uygun şekilde yönetilmesini ve hizmet verdikleri toplulukların ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak.
  • İyi yönetim standartlarını oluşturmak.
  • Yeşil alan sektörü arasında iyi uygulamaları teşvik etmek ve paylaşmak.
  • Yöneticilerin, personelin ve gönüllülerin sıkı çalışmasını takdir etmek ve ödüllendirmek… 

2008 yılından sonrada İngiltere dışında bu ödülleri vermeye başladılar. Bu ödüllere Türkiye de ilk alan park 2019 yılında Denizli şehir merkezinde yer alan İncilipınar Parkı diğer bir adıyla Vali Recep Yazcıoğlu Parkı. Daha sonra şehirde bulunan iki parkta 2022 yılında Yeşil Bayrak Ödülüne layık görüldü. Onlarda Çamlık Parkı ile Adalet Parkı. İkinci şehrimiz İstanbul. Yıldız Korusu ve 60. Yıl Göztepe Parkı bu ödülü kazandılar. Ödüller birçok kıtada verilmektedir ama en çok ödül Birleşik Krallık ile ABD de bulunmakta. 

Ödül almak önemli mi? Denizlerde Mavi bayrak ödülleri gibi önemli buluyorum. Şehirlerde betonlaşmanın arttığı bu son zamanlarda şehir içinde doğayı korumak zorlaştı. Parklar sosyal olunduğu kadar, yeşille ve bitkilerle bir araya gelerek doğa ile temas kurduğumuz en önemli yerler.

 Ödülleri olan şehirleri görmüş olmakta bana ayrı bir mutluluk verdi. Umarım Türkiye de parkların daha çok olduğu ve Green Flag Award ödülleri ile de Dünya’ya adından daha fazla söz ettirir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  ALO 174 Nedir

“Amacımız nedir ki? Küçük bir çiçek açabilsin diye mücadele etmek…” Nikos Kazancakis 

YAZAR HAKKINDA

Şeyma Tuna DİNÇ Şeyma Tuna DİNÇ 1990 İstanbul doğumlu ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuyum. Evli, bir çocuk annesiyim. En büyük tutkum kitap okumak ve ilham aldığım konular hakkında yazı yazmaktır. Sanat Tarihi, Edebiyat, Arkeoloji, Sosyoloji, Coğrafya, Kaligrafi, Mutfak Kültürü ilgi alanlarım arasındadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM