Anneyim Başarmalıyım!

Anneyim Başarmalıyım!

Ben anneyim, seni karşılıksız ve çıkarsız ilk ben sevdim. Senin acını da mutluluğunu da ilk ben hissettim, hissederim de… İlk ağlayışını yüreğimin üstünde dindiren de benim. Ben Allah’ın en büyük lütfuna layık görülmüş ve anne olmuşum. Ben seninle hayata renk ve şekil veririm, istediğim renkleri kullanırım, istediğim şekilleri çizerim… Beynine ilk nakşolacak sözleri, kalbine ilk yerleşecek duyguları ben veririm. Seni sevgi, kardeşlik, dostluk duygularıyla ya da kinle, nefretle de işleyebilirim. Ben anneyim, sabır ve tahammülüm ölçülemez! En yumuşak ve en sertim de… Cesareti de korkuyu da sana ben öğretirim. Demek ki benim elimde iki seçenek var : DOĞRULAR ve YANLIŞLAR… Başarı ve mutluluk, doğrular temelinin üstüne inşa edilen bir kazanım olduğuna göre bir annenin en temel doğrularını gözden geçirmek işimize yarayabilir mi, ne dersiniz?..

Ama önce doğruları hedefleyen anneyi tanıyalım mı? Başarılı, etkin anne olabilmenin ilk koşulu bireyin kendi varoluşunun değerini bilmesidir. Ancak kendine güvenen, amaçları olan mutlu ve uyumlu anneler, uyumlu ve etkin çocuklar yetiştirebilirler. Başarılı bir anne olmak, kendini unutup çocuklarının varlığında yok olmaya yüz tutmuş bir anne olmak demek değildir. Kendi olmak; anne olmak sorumluluklarının yanı sıra bir de eş olmak görevi vardır. Bu durumda enerjimizi yalnızca bir kaynağa aktarmak yerine; kendimize, eşimize, çocuğumuza, ailemize, dostlarımıza ve belki işimize de paylaştırmamız gerekiyor. Tatmin edici, sağlıklı bir yaşam kurmak böylesine bir bütünsellik sanatıdır. Ve anne olmak kocaman bir sorumluluklar sarmalıdır. Şuranın da altını çizmek isterim ki anne adayı olan bir bireyin ilk okuyacağı kitaplar, hazırlanacağı konular hamilelikte sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için nasıl beslenmesi gerektiğinin yanında, dünyaya ‘Merhaba!’ diyen çocuğumla nasıl bir iletişim kurmalıyım, ona nasıl davranmalı, nasıl hayata hazırlamalıyım ve onunla nasıl doğru davranışlar içinde bulunmalıyım olmalıdır. Sağlıklı bir çocuk, sağlıklı bir ruh hali içinde ve sağlıklı bir iletişimle büyüyen çocuktur. Öyleyse bilimsel ve bilinçli kurallarımız olmalıdır. Kurallarımızın başlangıç tarihi, onu kucağımıza ilk aldığımız anda başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Mindfulness ile “YENİ BİR SEN MÜMKÜN”

Sevgili anneler, bu bölümde uzun ve etkili bir girişle yetinmek istiyorum. Çünkü sizleri daha fazla yormak hem haksızlık olur hem de bu okuduklarınızı arada bir tekrarlayarak uzun uzun düşünmenizi ve kendinizi gözden geçirmenizi umuyorum. Saygılarımla…

YAZAR HAKKINDA

Zeynep CANÇAKIR Zeynep CANÇAKIR Profesyonel EĞİTİM KOÇU ve ÖĞRETMENİM. Çocuk ve aile içi iletişim ve kişisel gelişim uzmanıyım. Öğrenme güçlüğü, sınava hazırlık, sınav stresi ve disleksisi olan öğrencilerle çok başarılı çalışmalar yapmaktayım. Hızlı ve anlamlı okuma, diksiyon, hızlı ve güzel yazı dersleri vermekteyim. Dört yıllık oyunculuk ve tiyatro eğitimim nedeniyle tüm çalışmalarımı drama ve oyunlarla desteklemekteyim. İletişim İçin: zeynepcancakir@hotmail.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

20 yorum

 1. Zeynep Öğretmenim, elinize, gönlünüze sağlık. Meslek hayatınız boyunca yüzlerce çocuğun hayatına dokunduğunuza ve öğrencilerinizde çok derin izler bıraktığınıza eminim. Bir çocuğa evine geldiğinde dünyanın en huzurlu yerine geldim, evimdeyim hissi veren anne yazdıklarınızı başarmış demektir. Anneler günü haftasındaki bu anlam dolu yazı için tekrar teşekkürler. Sevgiyle kalın..

 2. Ne güzel anlatmışsınız, keyifle okudum. Sizden çok şey öğrendik ve öğrenmeye de devam edeceğiz…
  Anneler gününüz kutlu olsun. Sizi seviyoruz❤️

  • Canım ,Sevgili Nezaket,biliyorsun ki öğrenmek karşılıklı bir alış veriştir ama yine de
   zarif yorumun için teşekkür ederim.Anneler Günün
   kutlu olsun güzel kızım.

 3. Öğretmenim elinize emeğinize yureginize sağlık benim idolumdunuz iyiki sizin öğrenciniz olmuşum ellerinden saygıyla öpüyorum

  • Benim öğrencim ve bugün öğretmen arkadaşım…Benim için büyük gurur ve mutluluksun canım,samimi güzel yorumun için de teşekkür ederim.Anneler Günün kutlu olsun.

 4. Zeynep hanım; herkes için yaşamın temeli olması gereken insan sevgisini, en kutsalı olan anne-çocuk sevgisiyle ne de güzel dile getirmişsiniz. Eminim sizin rehberliğinizde önerileriniz, tavsiyeleriniz doğrultusunda yetişen, hayata hazırlanan çocuklar, bu dünyaya büyük değer katıyorlardır. Tabii ki başta kendi çocuklarınız olmak üzere… Saygılarımla, Anneler Gününüz kutlu olsun.

  • Sevgili Mehmet Ali Bey,övgü dolu zarif yorumunuz için çok teşekkür ederim.Belli ki farkındalığı olan bir babasınız.Eşinizin de Anneler Günü nü KUTLUYORUM.

 5. Haklısınız, annelik tam da yazdığınız gibi bir mucize. Anneliğin ne kadar kutsal olduğunu, hoşgörüyü, merhameti, sonsuz ve karşılıksız sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı, sahip olduklarımızla yetinmeyi, yaşanılan hayata ortak olmayı Canım Annem’den öğrenmiş olmak bana hep kendimi şanslı ve özel hissettirdi. Bu duyguları ben de çocuklarıma aşılayabilirsem bu mucizeye ortak olup, anneyim başardım diyebileceğim. Sevgiyle kalın…

 6. Sevgili Zeynep öğretmenim,ders kitaplarında okutulacak yazıya dökmüşsünüz anneliğin kutsallığını,sizi tanımak ve bu yazılanları sizden bizzat dinlemek şansında olduğum için çok mutluyum.Annelik doğurganlık özelliği olan tüm canlılarda kutsal olduğu gibi biz anneliği tatmış annelerde de vicdanlı ve merhametli olmayı öğretmiştir.Yüreginize sağlık sevgiyle öpüyorum anneler gününüz kutlu olsun.

  • Sevgili Nebahat ,okumanız ve etkilenmeniz benim için çok değerli.
   Yorumlarınız için de müteşekkirim.Daha sonraki paylaşımlarda buluşmak dilek ve SEVGİLERİMLE.

 7. Sabah kahvaltısı hazırlığı yaptığımız güneşli bir gün.. Hanım, Zeynep Teyzenin yazısını okudun mu dedim.. Daha yazıyı okumadan büyük bir gururla Zeynep öğretmenimi anlatayım sana dedi. 

  “Okulumuzda tüm müsamereleri ve etkinliklerini organize eden, fazladan birkaç şey öğrenmemiz için kendini feda eden bir eğitimciydi. Ahlaklı ve iyi insan olmamız için var gücüyle çalıştığını dün gibi hatırlarım. Cumhuriyetçi Türk kadını kimliğinin yanında bizlere dua ezberleten, Tüccarbaşı semtinin en havalı en güzel kadınıydı. Kendi gibi kıymetli iki evlat yetiştirdi. Okul hayatında bir çok öğretmenim olduğu aşikar. Ve fakat içlerinden sadece Zeynep öğretmenim bende olağanüstü insan olması adına derin izler bıraktı. “O” benim ilkokul öğretmenimdi” dedi gözleri parlarken..

  Zeynep öğretmen, geçmiş zaman olur ki Türkiye’sinin yetiştirdiği ender eğitimcilerden biridir desem az kalır sevgili Tahsin. Zira yukarıdaki yazısında; fedakar olduğu kadar toplum bilinci zirve yapmış bir anne profiline şahit oluyoruz. “Başarı ve mutluluk, doğrular temelinin üstüne inşa edilen bir kazanım olduğuna göre bir annenin en temel doğrularını gözden geçirmek işimize yarayabilir mi, ne dersiniz?..” Sözü ile Zeynep Öğretmen Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği ender bilinçli ebeveynlerinden biri olduğunu ispatı değil midir?

  Eğitimci kimliğinin yanında yukarıdaki yazısı;  yeni yetme annelere ve eğitimcilere adeta bir akademisyenin elinden yazılmış MANİFESTO olduğu gibi, mübalağa etmiyorum, üniversitelerde pedagog, psikolog, ve dahi sosyologlara ders konusu olacak türden bir makale değil midir?
   
  Kendi evlatlarından ayırmadığı yüzlerce binlerce öğrenci yetiştiren öğretmenlerimize selam olsun.

  Bu vesile ile Zeynep öğretmenimizin anneler gününü kutluyor, hasretle ellerinden öpüyoruz. Zeynep öğretmenler, iyi ki var. Zira bugün gelinen toplum düzeninde Zeynep öğretmenlere fazlasıyla ihtiyacımız var.

  Sevgili Tahsin seni de ayrıca kutluyorum. Farkındalık yaratan işlere imza atıyorsun. Konuk yazarlar ile blog dünyasının klasik çizgisinden çıkıp, gönüllere dokunan Fatih Onkar, M.Ali Bey, Defne Onkar ve kıymetli eğitimci Zeynep Cançakır ‘ın değerli yazılarını bizlere okuma fırsatı veriyorsun. Tebrikler Tahsincim..

  • Sevgili Taner ve Sevgili Eşi Öğrencim Sevgili Suna,
   Beni bana bu kadar büyük bir onur ve gururla hatırlatan yorumlarınızla bana yaşattığınız mutluluğu ifadede aciz kaldığım en samimi itirafımdır.
   Size çok teşekkür ediyorum,sizi seviyorum SEVGİLİ evlatlarım.

  • Anneyim ben başarmalıyım yazının başlığı bile çok güzel. Keşke her anne bu bilinçle bakabilse toplum bu konuda zayıf anneler başaramazsa dünya kaybeder. Bende anne olunca dünyaya bir insanı hazırlamak bu büyük sorumluluk beni daha az hata ve örnek olmak gerek diyerek harekete itti sanki çocuğumla yeniden doğdum. Anneler okumaya, öğrenmeye doğru örnekler ile rehber olmaya devam. Çok motive oldum Zeynep Hanım yazınızla

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM