“Ya sabır” demenin faydasına inanın!

“Ya sabır” demenin faydasına inanın!

Sabırlı olmanın işe yaradığını erken öğrendim. Henüz ilkokul çağında bilimsel deneylerden biri olan pamuğun içine koyduğumuz fasulyenin filizlenip yeşerdiğini görmek büyük bir sabır gerektirmişti ama sabredip o yeşil filizlenmiş halini görmüştüm.

Sabrın anlamı nedir?

Sabır, sinirlenmeden, üzülmeden veya kızmadan bekleme yeteneğinizdir. Saldırmak ve şikâyet etmek yerine özdenetim uyguladığınız zamandır. İşler umduğunuz gibi gitmediğinde derin nefes alıp iç huzuru aradığınızda sabırlı oluyorsunuz.

Sabırlı olmak tamamen nasıl davrandığınızla ilgilidir. Duygularınızı içselleştirmeyi ve içinde bulunduğunuz durumu yorumlamayı içerir. Sabırlı olduğunuzda, büyük resmi düşünürken durup etrafınıza bakmak için bir dakikanızı ayırırsınız. Yani, sadece şu andaki eylemlerinizi değil, aynı zamanda ileride ne anlama geleceklerini de düşünmelisiniz.

Sahi, sabır neden bu kadar önemli?

Hayatta sabrın ne kadar önemli olduğu, başkalarına iyi davranmanın çok ötesindedir. Başkalarıyla olan ilişkilerinize fayda sağlar ve bu ilişkilerin uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sabırlı bir insan olmak, esenliğinizin güçlü kalması için duygularınızı düzenlemeyi de öğretir.

Sabırsız olmak strese neden olur ve kronik stresin fiziksel sağlık üzerinde zararlı etkileri vardır. Sabır uyguladığınızda fiziksel ve zihinsel sağlığınız gelişir. Daha az baş ağrısı ve ülser olmadan yaşamak istemez misiniz? Sabır, tükenmişlikten kaçınmanıza ve tükenmişlikten kurtulmanıza bile yardımcı olabilir. Aşırıya kaçmak yerine, sabır size yavaşlamanızı ve kendi iyiliğinize öncelik vermenizi hatırlatır.

Şu anda sabırsız biri olduğunuzu düşünüyorsanız, üzülmeyin. Kendini adama ve sürekli çabalarla herkes sabır geliştirebilir. Şükretmek aynı zamanda sabrı da beraberinde getirir. Her yerde daha sabırlı olmayı öğrenebilirsiniz; özellikle iş yerinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  "23 Nisan" Sonsuza Kadar...

İyi bir lider olmak için herkesin özel bir şeye katkıda bulunduğunu anlamanız gerekir. Bazen bir çalışanın birkaç hata yaparak takım hedefine yönelik becerilerini geliştirmek için birkaç kez denemesi gerekir. İyi bir lider, sabırlı olurken bir hatayı bir öğrenme fırsatı olarak yeniden çerçevelendirecektir. İşyerinde, iş liderleri ve kuruluşlar birçok belirsizlikle karşı karşıyadır. İşler her zaman planlamayla veya insanların tahmin ettiği gibi gitmez. Bazen, işyerleri orijinal planlarını bir kenara bırakıp yeni şeyler düşünmek zorunda kalabilir.

Sabrın hayatımızdaki rolü münhasıran bireysel değildir. Sabırlı olmak ayrıca güçlü, sağlıklı ve uzun süreli ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur. Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz sabırlı olduğunuzda gelişir.

Bir kişiye karşı sabırlı olduğunuzda, karşılığında size bir şey vereceklerine dair bir beklentiye kapılmayın. Sabır, ilişkileri sürdürmek ve iyileştirmekle ilgilidir.

Sabırlı insanlar empatik, kibar, işbirlikçi ve özverili olmakta daha kolay olabilir. Başkaları hata yaptığında şefkatli olmak, kusurların kabul edildiği ilişkiler yaratmaya yardımcı olur.

Sabrın 8 faydası


Sabırlı olmanın faydaları hayatımızın birçok alanına dokunuyor. İster markete gidiyor olun, ister işe gidiyor olun, sabrın beraberinde getirdiği faydaları yaşayabilirsiniz.

İşte sabrın dikkate alınması gereken faydalarından bazıları:

• Uzun vadeli hedeflerinize ve hayallerinize daha iyi odaklanabilirsiniz.
• Daha akılcı, gerçekçi kararlar verebilirsiniz.
• Sebat ve dayanıklılık geliştirirsiniz
• Yeni beceriler öğrenirken daha iyi zaman geçirirsiniz
• Daha iyi bir dinleyici olmanızı sağlar
• Stresli değil, huzurlu bir hayat yaşamayı öğreniyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Anneyim Başarmalıyım!

Sabrederek hedeflerinize ulaşma yolculuğu çok zaman alabilir. Uzun vadeli hedefler ve yaşam hedefleri, dayanıklılık, sıkı çalışma ve özveri talep etme eğilimindedir. İstediğiniz kadar hayat planlaması yapabilirsiniz, ancak bazen işler sağa dönmesi gerekirken sola döner. Yoldaki tümseklerin ve diğer zorlu anların üstesinden gelmek, sürekli çaba ve sabır gerektirir. Ayrıca, daha stresli, olumsuz bir duygu karşısında sabırlı olmayı tercih etmek, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için daha iyidir.

Sabırla ilgili başka bir önemli faktör daha var: esneklik.

Esneklik ve sabır el ele gider. İşler istediğiniz gibi gitmediğinde, yeni bir plan geliştirmeniz gerekecek. Esnek olmak bu konuda yardımcı olur çünkü değişime kolayca ve olumlu bir tavırla uyum sağlayabilirsiniz.

Sabırlıysanız ancak esnek değilseniz, kendinizi her şeyin başlangıçta istediğiniz gibi olmasını beklerken bulabilirsiniz. Bu her zaman olmaz. Ayrıca, çok uzun süre beklemek, fırsatları kaçırmanız anlamına gelebilir. Esneklik, hedeflerinizi ulaşılabilir olacak şekilde uyarlamanıza ve yine de bize başarı getirmenize olanak tanır.

Unutmayın: Başarı bir gecede gelmez

Bazen durup bir sonraki hamlenizi düşünmek için zaman ayırmanız gerekir. Bu kötü bir şey değil! Enerjinizi ve kaynaklarınızı faydalı şekillerde nasıl harcayacağınızı bilecek kadar sabırlı olduğunuzu gösterir.

Sabrın hayattaki önemi sadece senin için de değil. İlişkileriniz, kariyeriniz ve kişisel yaşamınız için. Sabrınızın başkalarını etkilediğini asla unutmayın, çünkü sabrınızın başka türlü hızlı hareket eden bir dünyada nasıl bir barış duygusu getirebileceğini insanlara gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  SON DAKİKA: DEPREM KAPIDA!

YAZAR HAKKINDA

Hüsamettin OĞUZ Hüsamettin OĞUZ İletişimci. Hikaye, masal, insan biriktirir. Çok gezer. Gurme olamadı ama yediğinden de anlar. Fotoğraf çeker. Hikaye Anlatıcısı. Sâfderun.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Hüsamettin bey, birçok insanda belki kendimizde de zaman zaman eksikliğini hissettiğimiz bir durumu çok güzel özetlemişsiniz. Kaleminize sağlık. Ben sabır mevzubahis olduğunda, “Boğaz dokuz boğumdur. Konuşmadan bir daha, bir daha düşün” ifadesini çok beğenirim. Bu da bir sabır değil midir? Özellikle kırmadan, dökmeden yaşamak için sabırla, fazladan bir nefes daha alarak yol almak gibisi yok bence… Saygılar

  2. Sabır hiçbir şey yapmamak gibi algılanıyor. Oysaki enerjimizi doğru, sağlıklı hedefimize odaklayabilmemiz için bir alan, ruh durumu oluşturuyor. Güzel tavsiyeler için teşekkürler ülkemize ve tüm dünyaya 2023 de sabır diliyorum ve bu güzel farkındalıklların dünyamızı aydınlatmasını…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM