Çocuk Yogası

Çocuk Yogası

Merhaba, öncelikle sizlere yoga ile nasıl tanıştığımı anlatmak istiyorum.

Özel sektörde masa başında, bilgisayar karşısında, standart omuz, sırt ve bel ağrıları olan bir çalışan olarak, hayatıma devam ediyordum. Yoga ile 2015 yılında, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine onun yoga  derslerine girerek tanıştım. Ve önce sabit durmaktan var olan ağrılardan kurtulmaya, sonrasında da hayat koşturmasında kendime alan yaratmaya başladım. Ve bu durumdan çok memnundum. İzmir merkezde yaşarken, aldığımız bir kararla Seferihisar’a taşındık. Önceliğimiz kızımızın eğitimiydi.

Çocuk Yogası
Çocuk Yogası

Gelir gelmez, herkesin çok bahsettiği Seferihisar Çocuk Belediyesi ile tanıştık. Kızım artık Çocuk Belediyesi’nin de öğrencisi idi. Bütün bir yazı, Çocuk Belediyesi’nde geçirdik. Oradaki bazı faaliyetlerde gönüllü olarak bulundum ve çocuklarla geçen vaktin, her şeyden daha değerli olduğunun farkına vardım. Ve onlar için yapılan yatırımın faydasını bir kez daha anladım. Yoganın biz yetişkinlere kattıklarını deneyimleyen biri olarak hemen çocuk yogası eğitmenliği sertifikamı aldım ve bu yolda çocuklarla iç içe olmanın mutluluğunu yaşamaya başladım. İyi ki de…

Çocuk Yogası
Çocuk Yogası

Çocuk yogası;

klasik yoga duruşlarının, 3 yaşından büyük çocuklar için uyarlandığı bir yoga çeşididir. Masallar, hikayeler ve oyunlarla birleştirilip yaş gruplarına göre uygulanır.

Yogayı çocuklara sevdiren en önemli şey eğlence unsurudur. Çocuk yogasının temel duruşları, isimlerini hayvan, doğa ve obje isimlerinden alır.

Ders süresi, dersin akışı, hikayelerin içeriği, çocukların yaş gruplarına göre belirlenir. Çocuk yogasında kaybeden, kazanan, hareketi yapan ya da yapamayan gibi kavramlar asla yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bir şehrin hikayesini anlamak ve anlatmak…

Çocuklara rekabetsiz ve güvenli bir alan sunularak, kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ifade etme ortamı sağlanır.

Çocuk yogası, çocukların özgüveninin ve motivasyonunun artmasına yardımcı olur.

Daha kolay ve farklı öğrenme yollarını deneyimlemesini sağlayarak, kendini ifade etme becerisini artırır.

Grup çalışması bilincini, yaratıcılık ve problem çözme yetilerini geliştirir ve sınav kaygısının azalmasına yardımcı olur.

Bedenimize hayat veren nefesin ne olduğunu, nasıl nefes alıp verdiğimizi fark eder.

Çocukların fiziksel gelişimine fayda sağlar, iç organları düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, esneklik-denge-güç koordinasyonunu artırır, gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalıdır.

Çocuk Yogası
Çocuk Yogası

Yoga düzenli yapılması  ile günümüz çocuklarının içinde bulundukları koşullar nedeni ile (ağır çanta taşımak,dışarıda oyun oynamak yerine bilgisayar ve TV önünde vakit geçirmek..vs) ne yazık ki çocuk yaşlara inen obezite, duruş bozukluklarının önüne geçer,bedenin fiziksel gücünü arttırır.

Televizyon, bilgisayar ve yoğun rekabet ortamında çocuğun üzerinde biriken negatif yükün atılmasını ve duygusal olarak dengelenmesini sağlar.

Çocuklarda çevreye ve bireylere karşı önyargı, dışlayıcı tutum ve ayrımcılık gibi olumsuz davranışların önlenmesini sağlar.

Herkese yogalı günler diliyorum 🙂

Çocuk Yogası
Çocuk Yogası

YAZAR HAKKINDA

Dilek Bal Dilek Bal 1981 mart ayında İzmir de doğdum. İlk orta lise ve üniversiteyi İzmir de okudum. Ege Üniversitesi laboratuvar mezunuyum. 10 yıl özel sektörde medikal cihaz sorumlusu olarak görev aldım. Kızımın okulu sebebiyle işi bıraktım ve 2015 yılında yogaya başladım. Önce çeşitli kurumlarda yoga öğrencisi oldum. Seferihisar'a taşınmamızla Etkin İnsan Alper Bayraktar dan Çocuk Yogası eğitmenliğini aldım. Daha sonra Yoga Federasyonun dan Yetişkin Yoga Eğitmenliğini alarak Yogayı hayatımın her alanına dahil ettim. İletişim için bana; dileksu_bal@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz...  
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

15 yorum

 1. Merhabalar, hiç bilmediğim bir alanda epeyce bilgilendim. Gayet açık, sade, güzel bir anlatımla… Kaleminize sağlık…

   • Sevgili Tahsin dijital çağa mahkum çocuklarımızı sosyalleştirmek adına ne gerekiyorsa yapmak anne baba olarak boynumuzun borcu olsa gerek. Zira gelecek yıllarda üzülen biz olacağız. Vakit çok geç olmadan müzik, sanat, spor, vs etkinlikler ile duygusal Zekaları en yüksek seviyede olan çocuklarını buluşturan anne ve babalar gelecek adına cidden iyi bir yatırım yapmış olacaklar. Kutlarım bilinçli bir anne ve baba olarak çok doğru bir karar almışsınız. Ayşe Naz’ı yoga ile tanıştırmışsınız. Emin olun bu faaliyetler prensesin kişisel gelişimine çok katkıda bulunacak. Emek veren anne ve baba karşılığını muhakkak alacaklar diye düşünüyorum.

    • Taner Abiciğim yorumun için teşekkür ediyorum. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”

 2. Büyüklere bu işi öğretirken çok zorluklar yaşanıyor, çocuklara öğretilirken neler yaşandığını tahmin bile etmek zor . İşiniz zor ama günün sonunda keyif aldığınızı düşünüyorum .

  • Çocuklarla bir arada olmak ve onlarla yoga yapmak neşe ve mutluluk veriyor. Her yoga sonrası iyi ki burdayım diyorum.

 3. Dilek Hanım sizi bu sayfada tanımaktan çok mutlu oldum.50 yaşındayım. geçtiğimiz yıllarda 2 sene kadar haftada 2 kez yogaya gittim ve kendime bu hayatta yaptığım en büyük iyilik diye düşünüyorum. Yogayı o kadar net ve güzel ifade etmişsiniz ki… en kısa zamanda tekrar başlamak istiyorum. RUHUMUZ İÇİN YOGA diyorum.

  • Merhaba Havva Hanım zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.
   Keşke herkes sizin gibi kendine bu iyiliği yapsa ve farkına varsa…
   Bir gün bir yerlerde karşılaşmak dileği ile mutlu günler dilerim…

 4. Çoook yogadını duymamıştım 2 yaşında oğlum var onun için şimdiden bir farkındalık sağladı bana çok teşekkür ederim

 5. Çocuk yogasını duymamıştım 2 yaşında oğlum var. onun için şimdiden bir farkındalık sağladı bana çok teşekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM