Çocuklarımıza Masallar Okumak, Masal Okumanın Önemi

Çocuklarımıza Masallar Okumak, Masal Okumanın Önemi

Çocuklara Masal Okurken Nelere Dikkat Etmek Lazım?

En iyi masal kitapları çocukların iç dünyalarına hitap ederek onlara birçok şeyi öğretmektedir. Her ne kadar duygular yetişkinler tarafından iyi anlaşılabilse de çocuklar için bunları anlamlandırmak oldukça zordur.
Bunlar kelimelerle de ifade edilemez. Dolayısıyla kendi içlerinde büyük çatışmalara neden olur. Ancak masal kitaplarıyla bunları atmaları mümkündür. Sevgi ve saygıyla ilgili bir kitap onlara bunları kavramasına yardımcı olabilir. Benzer olarak hayvan ve bitkilerle alakalı kitaplar da onları sevmelerine yardımcı olabilir.

Masal karakterleri, olay örgüleri onların hayal gücünü geliştirerek, daha iyi ve derin düşünebilmesini sağlar. Ancak okurken ebeveynlerin bazı konulara da dikkat etmesi gerekir. Böylece onların daha iyi verim alması mümkündür. Ezop masalları hayvanlar arasındaki diyaloglarla oluşan kısa hikayelerden oluşmaktadır. Bu tür masallar çocukların ilgisini çekmektedir.

Okumaya Neden Erken Yaşlarda Başlanmalıdır?

Çocuklara masal okurken nelere dikkat etmek lazım için en sık düşülen hata geç yaşların daha uygun olduğudur. Ancak burada başlamak için henüz erken gibi durumlar yoktur. Hatta okumak için bebeğinizin doğmasına bile gerek yoktur.

Zira onlar da hamileliğin 24. haftasında duyma yetisini kazanır. Böylece okuduğunuz masalları duyacaktır. Böylece sesinizin ritmini öğrenerek anne-babasını seslerinden kolay bir şekilde tanıyabilir.
Buna benzer olarak okumayı bırakmak için çok geç olan zaman da yoktur. Dolayısıyla uzun süre okunabilir yapıdadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  “Ülkem için ne yapabilirim?”

Çocuklara masal okurken nelere dikkat etmek lazım hakkında diğer önem verilmesi gereken konu yer ve zamandır. Her ne kadar masallar onlar için faydalı olsa da çocuğunuz her zaman, her yerde dinlemek isteyebilir. Kaç yaşında olursa olsun bu geçerli bir durumdur.

Eğer çocuk yorgunsa, ilgisi bulunmuyorsa ya da daha aktif faaliyetler yapmak istemiyorsa dinlemek veya masal okumak istemeyecektir. Bu sebeple dinlenme ihtiyaçları oluştuğunda okunabilir. Özellikle yatmadan önce kitap okumak büyük faydalara sahiptir. Böylece onlara bu özellik de kazandırabilir.

Masalları Tekrar Tekrar Okumak

Her ne kadar bir şeyi tekrar tekrar söylemek yetişkinlerde sıkıcı olsa da çocuklarda böyle değildir. Onların kelime dağarcıkları gelişmemiş olduğu için yeni okuduğunuz bir masalı büyük olasılıkla anlamayacaktır.
Ancak çocuklara masallar okurken nelere dikkat etmek lazım konusunda aynı masalı 4-5 kere okursanız o kelimeleri anlayarak kendini geliştirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18