Mindfulness ile “YENİ BİR SEN MÜMKÜN”
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • 18 Haziran 2022
 • 7
 • 877
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Mindfulness ile “YENİ BİR SEN MÜMKÜN”

Herkese Merhaba,

Kendimizle ilişkimiz o kadar önemli ki. Bu yazıyı okuyorsanız yeni şeyler öğrenme merakınızdandır. Ve iyi ki de bu merakınız var. Öğrenme ve gelişim bir yolculuk. Kimi zaman bu yolculukta çıkmaza girdiğimiz anlar var. İşte o zaman da farkındalığımızı arttıracak alanları keşfetmeye çalışırız. Bende sizler gibi bu keşif de Birsen Sevil Dursun ile yollarım kesişti. Kendisi Mindfulness eğitmeni. Nasıl kesişti diye sorarsanız; Instagram sosyal medya hesabı : Yeni Bir Sen Mümkün ile…

Davetimi kabul etti ve Birsen Hanımla  kişisel gelişim yolculuğunda bir sohbet gerçekleştirdik;

Merhaba Birsen Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Birsen Sevil Dursun: Merhaba Şeyma Hanım, elbette…

Ben Birsen Sevil Dursun, 1985 Bursa/İznik doğumluyum, 15 yıllık öğretmenim. Yaklaşık 6 yıldır da daimi öğrenciliğin farkına varmış, önce kendini sonra hayatı tanımaya, anlamlandırmaya niyet etmiş, olma yolunda ilerlemeye gayret eden, sürecin tadını alarak ilerlemeye çalışan bir öğrenciyim.

Mindfulness serüveniniz nasıl başladı?

Birsen Sevil Dursun: Mindfulness içinde bulunduğum öğrencilik sürecinde elde ettiğim en güzel kazanımlarımdan biri diyebilirim.

Dönüşüm yolculuğum fizik, ruh ve zihnimin bir bütün olduğunun farkındalığıyla başladı. Önce her halimle kendimi sevmeye, tanımaya ve potansiyelimi keşfetmeye niyet ettim. Bu niyetim beni hayatı okumaya, hayatın ve bireysel varlığımın  anlamını bulmaya yöneltti. Önce  NeuroFormat 1 ve 2. Kur Seminerlerine, GETAT seminerlerine katıldım. Beraberinde, halihazırda öğretmenlik mesleğime de katkısı olacağını düşündüğümden Özel Eğitim Uzmanlık Sertifikası Programı’na ve Öğretmenlik ve Çocuk Gelişimi alanlarında çeşitli eğitim ve zirvelerde bulundum.

Süreç içinde, aynı enerji ve frekansta olduğumuzu hissettiğim, bana iyi gelen ve çok sevip güvendiğim kişisel gelişim uzmanı ve yaşam koçlarından, daha doğrusu hayat okuyucuları ve rehberlerinden çokça bilgi edindim. Kendilerine bana olan bildikleri, bilmedikleri tüm katkılardan dolayı teşekkür ederim. (İsim vermeyi seçmiyorum, çünkü her birimiz talep ettiğimiz ve ihtiyacımız olan ile buluşacağızdır. Dolayısıyla kişisel olarak sorulursa, talep edilirse yönlendirebilirim.)

Tüm bunları bilimsel bir sistem dahilinde anlatmak ve aktarmak noktasında Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı’nda Uygulayıcılık ve Eğitmenlik Eğitimi’mi tamamladım.

Bu minvalde, öğrendiklerimin  bir karşılığı olmalıydı, hayatta dengede kalabilmek için, bireysel ve bilinçli olarak da alma – verme dengesini korumam gerekiyordu. Bu sebeple, bildiğimi olacak talepler doğrultusunda paylaşabilmek adına, Şubat 2020’de Instagram da açtığım @yenibirsenmumkun sosyal medya hesabımla ihtiyacım olanla, bana ve bilgime ihtiyacı olanla buluşma niyetimle, evrensel olan bilgiyi aktarmada üstüme düşen görevi yapmaya niyet ettim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Yedinci Kıta ve Geri Dönüştürülmüş Polyester

Mindfulness Nedir, temeli nereye dayanmaktadır ve Bilimsel geçerliliği var mıdır?

Birsen Sevil Dursun: Mindfulness, bilinçli farkındalık halidir. Kökeni binlerce yıla dayanan Budizm’den ve Budizm’deki meditasyonlardan gelmekle beraber, Amerikan fahri tıp profesörü ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Stres Azaltma Kliniği ve Tıp, Sağlık ve Toplumda Farkındalık Merkezi’nin kurucusu olan Jon Kabat-Zinn tarafından bilime kazandırılmış ve böylece kabul görmüş olan bilinçli farkındalık sistemidir.

Mindfulness, diğer adıyla MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı), Jon Kabat-Zinn tarafından söyle tanımlanır:

 “Mindfulness, dikkatimizi bilerek ve isteyerek şimdiki an’a yargılamadan yönlendirmektir.”

Mindfulness, an ’da var olduğunu fark etmek ve farkındalığının da farkında olmaktır. Olanı olduğu haliyle, yargılamadan kabul edebilmek, sonuca değil sürece odaklanıp tadına varmak ve bu oluş halini deneyimlemektir.

Ben, biz ve olan her şey, aldığım nefes, hepsi şu an var. Ne geçmiş ne de gelecek şu an’ımı etkilememeli. Şu an olduğum yer, bulunduğum alan bana ne ifade ediyor, neyi deneyimliyorum, deneyimim bana ne hissettiriyor, şu an ne olsa ve nerede olsam daha iyi hissederdim, gibi düşünce ve sorularla zihnimizi şu an’a getirebilme becerisidir.

Mindfulness Türkiye’de  çok bilinmediğini  düşünüyorum. Türkçe olarak bir isim verilse “Yeni Bir Sen Mümkün” derdim. Bu aynı zamanda sizin bir markanız.

Bende sormak istiyorum okuyucularımız için , Yeni Bir Sen, Ben, Biz Mümkün müdür?

Birsen Sevil Dursun: Çok teşekkür ederim. İsmim ve dediğiniz gibi aslında markam, az önce de bahsettiğim gibi, benim kişisel dönüşüm yolculuğumun daha en başında ortaya çıktı. Amacıma yönelik, ismimi de içeren ve bana cesaret veren sözcükleri bir araya getirdim. Markam her ne kadar “Yeni Birsen Mümkün” olarak doğmuş olsa da süreçte “Yeni Bir Sen Mümkün” olarak evrildi ve ben bundan onur duyuyorum. İsmim olan markamın tescil ve telif süreci devam ediyor.

Mindfulness Türkiye’de ismi son bir kaç yıldır duyulmuş olan bir sistem, evet. Fakat içselleşip kabul görmesi, sağlık, eğitim-öğretim ve psikoloji alanlarına uyarlanıp uygulanabilmesi uzun sürmedi. Şu an halihazırda bir çok psikoloji programında ve okullarda öğrencilere yönelik sınav stresi, kaygı bozukluğu gibi süreçlerde destek alınan bir yöntem ve daha da yaygınlaşacağı aşikar. Çünkü bilim ve mantık çerçevesinde oluşturulmuş, birey odaklı, rahatlatıcı ve güvende hissettiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İnsanın Arkaik Duruşu

Ve sorunuzun yanıtı, elbette Yeni Bir Sen, Ben, Biz her zaman mümkün. Çünkü her an zaten yeniden var oluyoruz; zihnimiz, duygularımız, halimiz ve her hücremiz yenileniyor, değişiyor ve dönüşüyor. Ve hatta kainat her an yeniden oluşuyor. Bir’de olan bütünde de var. Tüm bunların bilincinde ve farkında olmak sahip olabileceğimiz belki de en kıymetli bilgi.

Çalışma ve atölyeler kişinin ihtiyacına göre mi şekilleniyor?

Birsen Sevil Dursun: Evet, tamamen ihtiyaca göre şekilleniyor. Çalışmalarda birebir görüşmeler yapıyor oluyoruz, kişinin istek, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda bir program tasarlıyor ve uyguluyoruz. Bu programa bazı ödevler de eşlik ediyor.

Atölyelerde ise gruplarla birlikte oluyoruz. Atölye konularını ve tarihlerini önceden ben belirliyor ve duyuruyorum. Kişiler de seçerlerse katılabiliyorlar. Sonuç itibariyle, hayatta olduğu gibi, bu yolculukta da kişinin ihtiyacına göre alan açılmış oluyor ve seçiliyor, diyebiliriz.

Kişi hayatında ne gibi sorunlar yaşıyorsa  Mindfulness başlayabilir? 

Birsen Sevil Dursun: Mindfulness sorun değil süreç odaklı egzersizler bütünü. Dolayısıyla ihtiyaç olarak değil, bir bakış açısı olarak edinilmesi ve yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir kazanım.

Biz her an, bireysel olarak da kendimizle Mindfulness çalışabiliriz, yürürken, yemek yaparken, diş fırçalarken bile… Çünkü Mindfulness an’da olanın farkında, zihnini duygu ve düşüncelerine yönlendirip anlamlandırma, karar ve yanıtları yeniden tasarlama sanatı.

En çok hangi gruplara  önerirsiniz ve neden?

Birsen Sevil Dursun: Her yaş grubuna uygun ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Bilimsel araştırmalar da 2 yaştan itibaren çocuklarda ve öğrencilerde, farklı iş alanlarında çalışan yetişkinlerde, sağlık, eğitim ve psikoloji gibi çeşitli alanlarda uygulanabildiğini gösteriyor.

Ben kişisel olarak Mindfulness’ı hayatına dahil etme konusunda herhangi bir ayrım yapmayı ya da sınır koymayı doğru bulmuyorum, çünkü her birey eşit değerde ve her birimiz için;

 “Yeni Bir Sen Mümkün”

Her hangi bir sınır koyarsam, diğer herkese haksızlık etmiş olurum ve bunu yapmak istemem. Her birey kendi seçim ve kararlarının sorumluluğunu kendisi almalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Akdeniz Tipi Beslenme: Daha Sağlıklı ve Uzun Yaşamın Sırrı

Sizin Mindfulness öncesi ve sonrası hayatınızda neler değişti örnek verecek olursanız?

Birsen Sevil Dursun: Mindfulness ’tan sonra, öncesinde de zaten biliyor olduğum bir çok şeyi tam anlamıyla idrak ettim diyebilirim.

Kendimi sevmeyi, sınırlarımı belirlemeyi ve korumayı, aldığım nefesin farkında olmayı ve değerini, durmayı, durmanın kıymetini, olan her şeyin zaten olması gerektiği haliyle olduğunu ve benim olana müdahale etmeye çalışma eylemlerime her zaman gerek olmadığını, durumlara tepki değil cevap vermenin önemli ve doğru olduğunu hayatıma kattım. Artık daha çok akışta, hayatın içinde ve an’dayım.

Son olarak  Mindfulness ilgi duyanlara önerebileceğiniz kitap, atölye ya da internet kanalı var mı?

Birsen Sevil Dursun: (MBSR) Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı’nıbilim dünyasına kazandıran Jon Kabat-Zinn’in de yazarlarından biri olduğu “İyi Hissetme Sanatı” öncelikli tavsiyemdir. Ayrıca Mark Williams ve Danny Peyman’ın birlikte kaleme aldıkları “Mindfulness” kitabını da mutlaka öneririm.

Bu kaynakların dışında, her türlü bilgi ve danışmanlık için bana Instagram @yenibirsenmumkun hesabım üzerinden, yenibirsenmumkun@gmail.com adresimden mail ile ulaşabilirler. Aynı zamanda yenibirsenmumkun.com internet sitem,  yenibirsenmumkun youtube kanalım ve @yeni1senmumkun twitter hesabım da mevcut.

Halihazırda sürüyor olan bireysel çalışmalarım ve atölyelerimden yararlanabilir ve yakında takvimi netleştirip  duyurmuş olacağım eğitimlerim için de yer ayırtabilirler.

Sevgili Şeyma Hanım, sizinle tanışma fırsatı bulmuş olmak ve birlikte bu röportajı gerçekleştirmek çok keyifliydi. Bana zaman ayırdığınız ve Mindfulness Sistemi ile birlikte Yehttp://www.yenibirsenmumkun.com/ni Bir Sen Mümkün oluş hikayemi paylaşmama alan açtığınız için teşekkür ederim. Öğrenme ve öğrencilik her birimiz için hayat boyu devam edecek. Ben de elimden geldiği ve talep edildiği ölçüde, bildiğimi aktarmaya, ‘Yeni Bir Sen Olmaya Gönüllü Müsün?’ soruma olumlu bakan, değişim ve dönüşüm yolculuklarında kendisine eşlik etmemi isteyen iyi insanlarla buluşmaya devam edeceğim. Okuyucularımıza teşekkür ederim, güzelliklerle buluşalım.

***

Biz teşekkür ederiz. Çok güzel bilgiler verdiniz. Eminim okuyucularımıza da güzel alanlar açıp, farkındalıklar geliştirmiştir. Ben kendi adıma Mindfulness hakkında birinci elden bilgiler edindiğim için çok şanslıyım. Nice başarılara Birsen Hanım!

Mindfulness ile “YENİ BİR SEN MÜMKÜN”

YAZAR HAKKINDA

Şeyma Tuna DİNÇ Şeyma Tuna DİNÇ 1990 İstanbul doğumlu ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuyum. Evli, bir çocuk annesiyim. En büyük tutkum kitap okumak ve ilham aldığım konular hakkında yazı yazmaktır. Sanat Tarihi, Edebiyat, Arkeoloji, Sosyoloji, Coğrafya, Kaligrafi, Mutfak Kültürü ilgi alanlarım arasındadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Şeyma hanım, öncelikle yazınız, daha doğrusu söyleşiniz için çok teşekkürler… Gerçekten yararlı, doyurucu bir yazı olmuş. İnsanlık tarihini düşünürsek, kısacık ömrümüzde hayatın hay huyu içinde çoğu zaman o kadar çok şeyi ıskalıyoruz ki… Oysa işte, özel hayatımızda, ilişkilerimizde farkında olarak yaşamak, bize iyi gelenleri artırmak, bence asıl yapmamız, yapabilmemiz gereken şey… Bunun için Birsen hanım gibi kişilerin rehberliği de çok değerli… Bir kez daha teşekkür ederim, kaleminize sağlık.

  • Merhaba Mehmet Ali Bey sizin gibi gazetecimizden böyle güzel yorumlar duymak benim için çok kıymetli. Gazeteci değilim ama Birsen hanımla keyifli bir söyleşi oldu. Son dönemde her şeye tahammülsüz toplum olduk, ya da her şeyi şiddet öfke de dahil normalleşmeye başlamışken böyle farkındalıklı desteklerin önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece an da kalabilmek bile çok kolay olmuyor her an görsel uyarıcuların çoğaldığı zamanlar. Odagımızı daha verimli bizi huzurlu ve başarılı kılacak şeylere yöneltmek önemli. Yeter ki değişime daha iyi olmaya niyet edelim

  • Sevgili Mehmet Ali Bey, değer verip söyleşimizi okuduğunuz, kıymetli yorumunuzla destek olduğunuz için teşekkür ederim.
   Hayat akıp giderken, iyi ya da kötü yaşadığımız o şeyin içinde durmak, durabilmek, dinlemek, dinlenmek, o an alıp verdiğimiz nefesi fark edebilmek çok kıymetli. Bunu yapabilmeye başlamak öz değerimizi artırmanın ilk ve en önemli basamağı. Sonrasında da kendimizi daha iyi tanıyor olup, ne istediğimizi bilerek ve süreçte mutlu ve memnun olarak devam edebiliriz. Hayatımızı kendimiz kolaylaştırıp güzelleştirebiliriz. Bu hepimizin kendi elinde.
   Bir kişiye dahi olsa olumlu katkı olabilmek niyetim.
   Çok saygı ve hürmetler.

 2. Harika bir söyleşi, size ve Sn.Birsen Sevil Dursun’a çok teşekkür ediyorum. Mutlaka uygulamaya çalışacağım, belki de anlamsız kaygılarla ıskaladığımız bir çok güzelliği yeniden keşfetmek dileğiyle.

  • Çok teşekkür ederim Sayın Fatih Bey, değerli yorumunuzla beni onurlandırdınız.
   Geçmiş ya da gelecekle ilgili kaygılarımız, duygu ve düşüncelerimiz çoğu zaman bizi şu an’dan uzaklaştırıyor ve olduğumuz halin içindeki en güzeli bile göremeyebiliyoruz. Oysaki en kıymetli olan an ‘şu an’ , çünkü müdahale edebileceğim, karar verebileceğim yer burası.
   Buna odaklanmak, güzeli görmek için bakmak, an’ı yakalamak çok kıymetli.
   Çok saygı ve hürmetler.

  • Fatih Bey teşekkür ederiz İçime sinmeyen hiçbir şey ile bag kurmuyorum. Ve bana iyi gelen kişilerle bilgi paylaşımı bana iyi geldi ve bu okuyucularada yansıdoysa amacınıza ulaştık demek. Var olun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM