“Ülkem için ne yapabilirim?”
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • 3 Kasım 2019
 • 7
 • 1988
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  2 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

“Ülkem için ne yapabilirim?”

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere gönüllülük esasıyla yola çıkmış, özellikle köylerde yaşayan çocuklarımızın ve ailelerinin hayatlarına nasıl dokunabiliriz diye bir araya gelen kadınların yani kısacası “BİZİM” hikâyemizi anlatacağım.

2017 referandumu öncesi “Ülkem için ne yapabilirim?” diyen 100 kadar gönüllü kadın İzmir milletvekili Murat Bakan’ın önderliğinde bir Whatsapp grubu sayesinde bir araya gelerek çalışmalarına başladı.

Öncelikle köy kadınlarına yapılacak olan referandumun ülkemizde doğuracağı muhtemel sonuçları anlatan ayrı ayrı mektuplar yazmaya karar verdik. Yazdığımız bu mektupları tam 100.000 kadına postaladık. Sonrasında İzmir ve ilçelerine köy ziyaretleri yapmaya başladık. 40 gün gibi bir sürede toplamda 100 köye gidip buradaki kadınlarla konuştuk. Ayrıca oy kullanmak isteyen ancak maddi durumu olmayan 1000 kadar öğrenciye gidiş – dönüş biletlerini aldık. Bu durum referandum sonrası yapılan üç seçimde de aynen devam etti.

Ülkem için ne yapabilirim - Köy Kütüphaneleri
Ülkem için ne yapabilirim – Köy Kütüphaneleri

Gittiğimiz köylerde veya çevremizde bulduğumuz öğrencilere STK bursları, staj ve iş bulma konularında destek olduk.

Köyleri gezerken taşımalı eğitim kararı sonucu öğretmensiz kalan mahallelerdeki muhtarlık veya belediyeye ait boş ya da kullanılmaz halde olan binaları gördük. İşte bu noktada aklımıza bu binaların değerlendirilerek birer köy kütüphanesine dönüştürebileceği konusunda bir proje geldi. Yaptığımız toplantılar ve görüşmelerimiz sonucunda bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik.

Her kütüphanemiz 1500’ü çocuk, 1500’ü büyük kitabı olmak üzere 3000 kitaptan oluşacaktı. Bu konuda hemen çalışmalara başladık; kitapların temini konusunda kısa bir sürede ciddi ilerleme kaydettik. Kitapların tamamını bağış olarak topladık, tasnifledik ve kayıt altına aldık. Uygun olmayan kitapları ihtiyaç duyulan başka kurumlara bağışladık.

Bayındır Mustafa Necati Kütüphanesi - Ülkem için ne yapabilirim
Bayındır Mustafa Necati Kütüphanesi – Ülkem için ne yapabilirim

Bir tanesi 10.000 kitaplı olmak üzere toplam yedi köy kütüphanesini açtık.  Bazı binaların onarımları için sponsorlar bulduk, kitapların tamamını köylere biz götürdük ve köylüler ile birlikte yerleştirdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İnsanın Arkaik Duruşu

Bu Proje kapsamında; Payamlı Cumhuriyet Kütüphanesi, Bayındır Mustafa Necati Kütüphanesi, Buca Doğancılar Cumhuriyet Kütüphanesi, Altındağ Hasan Ali Yücel Kütüphanesi, Bornova Çamiçi Cumhuriyet Kütüphanesi, Bornova Karaçam Cumhuriyet Kütüphanesi ve Bornova Kayadibi Cumhuriyet Kütüphanelerini açtık. Ayrıca Gümüşpala’da bir kütüphane açılması için çalışmalarımız halen devam etmektedir.  

Bugünlerde açmış olduğumuz kütüphanelerimizde etkinlikler düzenleyerek oraların canlı tutulması için çalışmalar yapmaktayız.

Bayındır Mustafa Necati Kütüphanesi - Ülkem için ne yapabilirim
Bayındır Mustafa Necati Kütüphanesi – Ülkem için ne yapabilirim

Köy Kütüphaneleri Projemiz’in dışında yazın İzmir’de yanan ormanlarımız için Ege Orman Vakfı ile birlikte çalışarak Cumhuriyet Kadınları Korusu yapalım diye yola çıktık, bu kapsamda 30 Kasım’da Torbalı’da dikim törenimiz yapılacak.

Ayrıca Kırıkkale’de 52 talebelik bir okula kitap ve giyim eşyası gönderdik. Tarafımıza ulaşan kitap ve giyim eşyası gibi birçok talebi elimizdeki mevcut imkânlar dâhilinde karşıladık ve karşılamaya da devam ediyoruz.

İşte bu, yaşları 30 ila 70 arasında, sabah 09:00 akşam 21:00 yollarda olan, diz ağrısı, bel ağrısı, polen alerjisi, güneş alerjisi, mide ağrısı demeden ülkem için başka neler yapabilirim diye çırpınan Gönüllü Cumhuriyet Kadınlarının hikayesidir.     

Bu çalışmalarımızın devamı gelecek. Bizler yaptıklarımızdan mutlu ve umutluyuz. Bu emeklerimizin karşılığını bir gün alacağımıza inanıyoruz.

Başka bir hikâyede buluşmak dileğiyle, sevgiyle kalın…

YAZAR HAKKINDA

Nermin Gülkaynak Nermin Gülkaynak 1957 İstanbul doğumluyum ama tüm yaşamım İzmir Karşıyaka’da geçti. İlkokul ve liseyi Karşıyaka ‘da okudum. 1979 da Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık bölümünden mezun oldum. Evliyim 2 Kızım 2 torunum var. 3 yıl öncesine kadar aktif olarak mimarlık mesleğime devam ettim. Bugünlerde sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalışmaktayım.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Elbirliği güçbirliği olunca bu kadar kısa sürede neler başardığımızı görünce ben bile şaşırıyorum tüm saha arkadaşlarıma teşekkürler

 2. Ellerinize, kollarınıza ve tabii ki o güzel yüreğinize sağlık Nermin hanım… Şahsınızda sizinle birlikte tüm bu güzellikleri planlayan, hayata geçiren, geliştiren herkese çok çok teşekkürler….

 3. Nermin Hanım ne kadar güzel enerjiye sahipsiniz örnek insansınız böyle güzel kütüphaneleri görmek benim gibi kitap kurtların memnun etti İzmire gelirsem uğrarım umarım

  • Teşekkürler hep beraber çalışmanın enerjisi böyle birşey geçtiğimiz süreçte 2 kütüphane daha açtık ayrıca pekçok başka etkinlikler de yapmaktayız #sahagrubu olarak sosyal medyadan takibi yapabilirsiniz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM