Ne yaparsan yap, İzci gibi yap…

Ne yaparsan yap, İzci gibi yap…

Hayat boyu öğrenme kaçınılmaz bir süreç. Hele ki öğrenirken deneyimleyebilirsek, bir de bunu akranlarımızla, eğlenerek yaşayabilirsek ne mutlu bize.

Akran eğitiminin ve birlikte öğrenmenin hem çocuklar hem de yetişkinler için önemini derinden hisseden biri olarak önce izciliğe, ardından da izci liderliğine giden yolculuğumu paylaşacağım sizlerle.

İzcilikle, Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin  çocuk etkinliklerini  organize etmek üzere görevli  olduğum Ulamış Köyü’ndeki atölyesinde, ebeveyn – çocuk birlikte öğrenme kampları oluşturmaya çalışırken, tesadüfen tanıştım.

O güne dek tek izlenimimin Hababam Sınıfı filmlerinden ibaret olduğu izciliğin iyilik, kardeşlik, dürüstlük, saygı, sadakat ve kapsayıcılık üzerine geliştirilmiş kurallı felsefesi ile haşır neşir olduğumda ise kendimi izci liderliğine giden yolda buldum.

Seferihisar Salyangoz İzcileri - İzmir
Seferihisar Salyangoz İzcileri – İzmir

Dünyada 1907 yılında İngiltere’nin Brownsea Adası’nda 20 erkek çocuk ile, Sir Robert Baden – Powell öncülüğünde esmeye başlayan izcilik rüzgarı, hızla yayılarak yol almış ki 1909 yılında Türkiye’de de ilk faaliyetleri başlamış ve 100 yıllık bir öykü ile günümüzde bizim de Seferihisar İzcileri olarak ilkelerini benimsediğimiz Bağımsız İzcilik kavramı oluşmuş.

Sir Baden-Powell’ın organize bir oyun olarak tabir ettiği izcilik, dil, din, ırk, cinsiyet, milliyet ya da herhangi bir ayraç gözetmeyen, üniformalı ve evrensel bir gönüllülük hareketi olarak bizim etkinliklerimiz içerisinde 1 yıldır yer alıyor.

Trakya İzciler Birliği Federasyonu’na bağlı olan Seferihisar İzcileri’miz, Seferihisar Çocuk Belediyesi bünyesinde  ilk etapta 8-12 yaş aralığında 20 izci adayı ile kuruldu. 10 haftalık eğitim sürecini geçerek izciliğin 10 töresini benimseyen izcilerimiz, gerçekleştirilen izciliğe kabul protokolünde izci sözü vererek dünya izcilerinin kardeşi ilan edildi.

Seferihisar Salyangoz İzcileri Doğa Yürüyüşü - İzmir
Seferihisar Salyangoz İzcileri Doğa Yürüyüşü – İzmir

İzci Töresi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bir şehrin hikayesini anlamak ve anlatmak…

1. İzci; sözünün eridir, şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.

2. İzci; yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.

3. İzci; başkalarına yardımcı ve yararlı olur.

4. İzci; herkesin arkadaşı ve izcilerin kardeşidir.

5. İzci; herkese karşı naziktir.

6. İzci; bitki ve hayvanları sever ve korur.

7. İzci; büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.

8. İzci; cesurdur, her türlü şartlar altında neşeli ve güler yüzlüdür.

9. İzci; tutumludur.

10. İzci; fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

İzci Sözü

Tanrıya ve vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik töresine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.

Seferihisar Salyangoz İzcileri Ulamış Kampı - İzmir
Seferihisar Salyangoz İzcileri Ulamış Kampı – İzmir

Bizim Çocuk Belediyesi bünyesinde benimsediğimiz değerlerin neredeyse tamamını içeren, bunun yanı sıra  değerlerin öğrenmenin en güzel yöntemiyle, yani oyunla aktarıldığı izcilik çalışmalarında hem biz hem de çocuklarımız büyük keyif alıyor.

Seferihisar izcileri, izciliğin yanı sıra dans, drama, müzik, balıkçılık, fotoğrafçılık, geri dönüşüm  gibi nitelikli eğitimleri alıyor ve izcilerimizden her ne yaparlarsa yapsınlar “İzci Gibi” yapmaları bekleniyor.

İnsan hakları, vatandaşlık, çocuk hakları, yerel kültür, sosyal projeler  vb bir çok alanda kendilerini  sorumlu hissediyorlar ve yaptıkları her sosyal uygulamayı yine “İzci Gibi” gerçekleştiriyorlar. Artık yiyecekleri değerlendiriyor, odun külü ve yağmur suyu ile doğal sabun üretiyor, giysilerini ve oyuncaklarını paylaşıyor, plastiği geri dönüştürmek için projeler üretiyor, çevre ve doğanın yaşanabilir kalması için bilinçlendirme kampanyaları düzenliyor, sokak hayvanları için sürdürülebilir yiyecek organizasyonları yapıyor ve bütün bunları yaparken çok eğleniyorlar.

Seferihisar Salyangoz İzcileri Mudurnu Kampı - Bolu
Seferihisar Salyangoz İzcileri Mudurnu Kampı – Bolu

İzcilik çalışmalarına başladığımızda hayalini kurduğumuz “Komple Nitelikli İzcilik” çalışmalarımızın 1 yıllık çıktısına baktığımızda iyiliğin gücüne inanan, yardımcı ve yararlı olan, dürüst, en az 1 enstruman çalan, kadrajdan bakmayı bilen, gerekenden fazlasını tüketmeyen, kültür sanat çalışmalarının hobiden öte bir yaşam biçimi olduğuna inanan, eğlenmenin ve oynamanın tek yolunun dijital oyunlar ya da tv olmadığını bilen çocuklar yetiştiğini ve bu çalışmaların aileler tarafından memnuniyetle desteklendiğini görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İnsanın Arkaik Duruşu

2019 döneminde yeni oluşacak izci küme, ünite ve oymaklarımızla şu an için 20 olan izci sayımızı 100 e çıkarmayı planlıyoruz.

Uygulamak, birlikte öğrenmek ve eğlenmek bizler için büyük keyif fakat tabi ki hayaller hiç bitmiyor. Çok yakında “Herkes İçin İzcilik” kavramı ile yine görüşeceğiz.

Hayallerimiz artsın, eksilmesin.

Sevgiler…

Ceren Dokel

YAZAR HAKKINDA

Ceren Dokel Ceren Dokel 1982 Kasım ayında İzmir’de doğdum ve eğitimimi İzmir’de tamamladım. 9 Eylül Üniversitesi satış yönetimi mezunuyum. Uzun yıllar özel sektörde eğitim, bilişim ve sağlık alanlarında çalıştım, eş zamanlı olarak da birçok eğitim odaklı dernek ve vakıfta aktif görev aldım. Son iki yıldır Seferihisar Çocuk Belediyesinde ekip üyesi olarak görev yapıyorum. Türkiye Halk Oyunları federasyonu 2. Kademe antrenörü, Trakya İzciler Birliği federasyonu temel lideriyim. 8 yaşında bir kız çocuk annesiyim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

16 yorum

 1. Yazınızdan anlıyorum ki, kısaca izci demek; dostlukla, sevgiyle, yaşadığı dünyaya, doğaya, çevresine saygılı, ailesini, büyüklerini, ulusunu seven, insan gibi insan olmanın yol haritasını önüne koymuş çocuklarımız gençlerimiz demek… Ne güzel ki siz bu gençlere örnek oluyorsunuz, yol gösteriyorsunuz. Teşekkürler hepinize, Çok Yaşayın İzciler…

 2. Tahsincim, Duygu hanıma katılıyor ve artırıyorum; Mecliste siyasiler izci yeminini etse ülkeyi tutana aşk olsun.
  kültür sanat çalışmalarının hobiden öte bir yaşam biçimi olduğuna inanan sözüne bayıldım.

  • Izciligin iyilik felsefesi kültürel birikimle desteklendiginde gelecek neslin donanımı akılalmaz bir boyuta gelebilir. Bu nedenle özellikle yerel yönetimlerin verdiği destek çok kıymetli. Geçtiğimiz yıl çok değerli Tunç Soyer çalışmalarımızı sınırsız ve sorgusuz destekledi. Benzeri desteğin tüm izci kardeşlerimize sağlanmasını dilerim.

 3. Çocukların hem fiziksel hem de duyusal gelişimleri için izcilik faaliyetlerini çok değerli ve etkili buluyorum. Bu anlamda sadece yerel yönetimlerin değil genel yönetimin de yoğun bir destek sunmasını umut ediyorum.
  Değerli paylaşımınız için teşekkürler. Yüreğinize sağlık 🙂

 4. İzmir Buca’da 10 günlük eğitimden sonra çevre izcisi oldum. Çok güzel günlerim geçti öğrencilerle, paylaştığınız görseller beni çok mutlu etti. İzcilik çocukları, bedensel ve davranışsal olarak çok olumlu etkiliyor, sosyalleştiriyor. Teşekkür ederim bu güzel yazı için.

 5. Güzel faaliyetler içerisinde çocukları yetiştiriyorsunuz. Öncelikle bu çabalarınızdan dolayı size teşekkürlerimi sunuyorum. Okurken Hababam Sınıfı aklıma geldi hani şöyle bir cümle ile başlardı İnek Obası… diye. Gerçekten bu tarz etkinliklerde yer almak isterdim lakin bizden geçti, temiz doğa ve samimiyet içerisinde bir arkadaşlık ortamı…

 6. Izcilik yapan gençlerin artması dileğiyle çok güzel bir çevre bilinci gelişiyor şu zamanlarda yangınlar ile boğuşan tüm dünya doğadan insanın kopmaması gerektiğini öğrenecek çok değerli izcilik gerçekten yaşam biçimi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM