Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentoları Buluşması – İzmir

Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentoları Buluşması – İzmir

Herkese merhaba,

Bu yazımda sizlere Almanya ile Türkiye arasında çocuklarımız tarafından kurulan dostluk köprüsünü ve onlara rehberlik eden güzel insanları anlatacağım.

Seferihisar Çocuk Belediyesi Yönetim Kurulu ve Berlin Otto Wels Okulu Öğrenci Parlamentosu, Umverteilen Vakfı’nın hibe desteği ve Seferihisar Belediyesi’nin katkıları ile İzmir – Aliağa’da bulunan Afacan Çocuk Kampında biraya geldi.

10 – 16 Haziran tarihlerinde gerçekleşen buluşmaya Türkiye ve Almanya ekiplerinden 30 çocuk, 5 eğitmen, iki yönetici, bir psikolog ve bir pedagog katıldı.

Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması - İzmir
Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması – İzmir

“Çocuklar Konuşsun” sloganıyla gerçekleştirilen çalıştayda; Almanya ve Türkiye’de çocuk ve yaşam, farklılıklar ve benzerlikler, çocuk haklarının farklı toplumlarda yorumlanması ve küresel sorumluluklar konuları ile ilgili sunumlar ve bilgi paylaşımları yapıldı. Çocuklar bu sayede yaratıcı ve geliştirilebilir fikirlerini birbirleri ile paylaşarak hem kültür hem de bilgi alışverişinde bulundu.

Türk ve Alman samimiyetinin disiplinli birlikteliği sonucunda birbirlerinden çok kıymetli bilgiler öğrenen çocuklar; beraber eğlenmenin, tartışmanın, uzlaşmanın kısacası farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkabilecek zorluk ve güzellikleri deneyimleme fırsatı yakaladılar.

Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması - İzmir
Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması – İzmir

Peki farklı kültürlerde büyüyen bu çocuklar bir hafta boyunca neler yaptı?

10 Haziran Pazartesi günü Afacan Çocuk Kampı’nda bir araya gelen ekipler ilk karşılaşma sonrasında birbirlerine getirdikleri hediyeleri verdiler, tanışma oyunu, denge oyunu ve havuz aktivitesi ile birbirlerini tanımış ve alışmış oldular.

Kampın ikinci günü ile beraber sunumlarda başlamış oldu. Almanya’dan gelen çocuklar kendi okullarını ve yaşadıkları çevre ile ilgili bilgilendirme yaparken bizim çocuklarda “Seferihisar’da çocuk olmak” ve “Seferihisar Çocuk Belediyesi” ile ilgili sunumlarda bulundular.

Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması - İzmir
Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması – İzmir

Sunumlar sonrasında gruplar birbirlerine yaşadıkları yerler ile ilgili sorular sorup yaşadıkları ortamları hayal etmeye çalıştılar. Eğitmenlerin yaptırdığı Çocuk hakları bilgi yarışması ile kendi hakları ve ebeveynlerine olan sorumlulukları konusunda bilgi sahibi oldular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  23. Seferihisar Mandalina Şenliği 10 Aralık 2023

Kampın kalan günleri; Foça’ya yapılan tekne turu, plajların plastik atıklardan temizlenmesi çalışması, kamp içerisinde eğitici oyunlar, bilgi yarışmaları ve havuz aktiviteleri ile devam etti.

15 Haziran Cuma günü karnelerini almak için Seferihisar’a gelen çocuklar ve eğitmenleri, karnelerin alınmasının ardından hep birlikte Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’i makamında ziyaret ettiler.

Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması - İzmir
Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması – İzmir

Başkan ziyareti sonrasında balıkçı kasabası olan Sığacık Mahallesi’ni ve Kaleiçi sokaklarını gezen çocuklar buradan aldıkları hediyelik eşyalar ile Aliağa’daki tesislerine geri döndüler.

Cumartesi günü hep birlikte geçirilen bir günün ardından kafileler güzel anılar, harika arkadaşlıklar ve çok değerli deneyimlerle pazar günü evlerinin yolunu tuttular.

Oğlum Arda’nın da kamptaki çocuklardan birisi olması sebebiyle iki ülkenin çocuk parlamentolarının faaliyetlerini yakından takip etme şansını yakalamam beni çok mutlu etti. Oğlum, kamptan çok güzel anılar, dostluklar ve deneyimler ile geldiğini söyleyince sevincim bir kat daha arttı.

Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması - İzmir
Berlin ve Seferihisar Çocuk Parlamentosu Buluşması – İzmir

Her iki ülkenin çocukları için çok değerli ve özel bu kamp deneyimi belki hiçbir TV kanalında haber olmayacak, haber değeri taşımayacak, ben blogumda yazmasam eminim hiç birinizin bu konuda bir bilgisi de olmayacaktı.

Bu proje, çocuklarımızın geleceği ve dünyaya bakış açılarının şekillenmesinde önemli bir rol alıyor, o yüzden emeği geçen eğitmenler; Andre, Esra ve Büşra’ya, Pedagog Gürkan’a, Psikolog Selver’e, Çocuk Belediyesi’nde görev yapan arkadaşlarım Levent ve Ceren’e, bu buluşmayı organize eden Bernhard’a ve desteği bulunan tüm kurumlara teşekkür ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İSTANBUL GÜNCESİ – 2

Başka bir hikayede buluşmak dileğiyle,

Sevgiyle kalın…

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Okullarda okutulması gereken ders niteliğinde bir yazı olmuş sevgili Tahsin. Konu çocuk olunca malum akan sular duruyor. Hele ki çocuklarımızın geleceği ve dünyaya bakış açılarının şekillenmesi adına yapılan her organizasyon geleceğin Türkiye’sinin temellerinin atılması adına büyük önem arzediyor diye düşünüyorum. Çocuklar için toplu iğne başı kadar dahi yapılacak her yatırımın, Yüce Önder Atatürk’ün Kadim Türk Milleti adıma büyük hayali olan “Muasır Medineyetler Seviyesine çıkarmak hedefine emin adımlarla yürümemiz anlamına geleceğini ümit ediyorum.Benim favori adamım olan Arda’nın da org. Olması ayrıca keyifli olmuş. Hayatı boyunca unutmayacak minik dostum.
  Güzel farkındalık yaratan yazı olmuş Tahsincim. Eline sağlık..

  • Güzel sözlerin ve içten temennilerin için çok teşekkür ederim Taner Abiciğim, bu uygulama umarım diğer Belediyelere de örnek teşkil eder ve ATA’mızın gösterdiği hedefe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam ederiz.

 2. Tahsin Bey,
  Etkinliğimizi tüm detaylarıyla kaleme alabilmiş olmanız, Arda’nın bu buluşmadan edindiği verimin başlıca kanıtıdır. Gözlemci, algısı açık ve gelişime hazır bir çocuk yetiştiren ailenize ve çocuğunuza güveninize teşekkürler.

  • Ceren Hanım, bir hafta boyunca çocuklarımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve özen için ben de size teşekkür etmek istiyorum. Size ve ekip arkadaşlarınıza güvenimiz sonsuz, umarım yapılan faaliyetler diğer Belediyeler ve kurumlar içinde örnek teşkil eder.

 3. Bu gibi etkinlikler gerçekten çocuklarımız için değerli. Bu şekilde yapılacak etkinliklerin artırılması gerekiyor. Arda adına sevindim . Hiçbir yayın ve kuruluş paylaşmasa da sizin paylaşmanız doğru bir harekettir .

 4. Kesinlikle haberim yoktu TV ye basına kalırsa hep korku haberleri paylaşmakla meşguller durup güzellikleri anlatacak kimsenin vakti yok ve o kadar kıymetli ki çok teşekkürler bu güzel haber için. Güzellikler paylaştıkça çoğalır herkes ve her ülke için geçerli dilerim diğer ülkeler ilede bu etkinlikler artar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18