Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 15 – 16 Haziran 2019

Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 15 – 16 Haziran 2019

Herkese Merhaba,

Bildiğiniz üzere her yörenin farklı dansları, düğünleri, birbirinden farklı adetleri, kültürleri ve mutfakları vardır. Günümüzde her toplum kendi kültür ve geleneklerini yaşatmak ve bu değerleri yeni nesillere aktarmak için çeşitli festival ve şenlikler düzenlemektedir.

Özellikle İzmir ve ilçeleri son yıllarda düzenlenen farklı festival ve şenliklerle gastronomi kültürünün ve turizminin layıkıyla yaşandığı nadide kentlerimizden biri haline geldi.

Bu yazımda size neredeyse her köyünde farklı bir şenliğin yapıldığı İzmir’in Urla ilçesinin Gülbahçe köyünde düzenlenen “Gülbahçe Arnavut Böreği” şenliğini anlatmak istiyorum:

Urla’ya 21 km mesafede bulunan ve çoğunluğu Arnavut kökenli vatandaşlarımızın yaşadığı bu şirin köyde; Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi ve Urla Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla 15 – 16 Haziran tarihlerinde “5. Gülbahçe Arnavut Böreği” Şenliği gerçekleştirildi.

Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 2019
Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 2019

İnatçılığı ile meşhur olan Arnavutların bugün bir özelliğini daha öğrenmiş oldum o da Arnavutların sofrasından eksik olmayan, olmazsa olmaz lezzetleri arasında ilk sırayı alan çıtır çıtır hamuru ve müthiş lezzeti ile yiyenin bir dilim daha yediği meşhur Arnavut Böreği…

Gülbahçe Köy meydanına kurulan stantlarda Arnavut köylüler, ev yapımı Arnavut Börekleri dışında farklı börek çeşitleri, dolma, sarma, keşkek gibi lezzetleri kendi yöresel yorumları ile şenliğe katılan ziyaretçilerin beğenisine sundular.

Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 2019
Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 2019

Şenlikte stantları dolaşıp, fotoğraf çekerken en hareketli stantlardan birinin sahibi olan Seyhan Hanım ile tanıştım. Kendisi de Arnavut olan Seyhan Hanım, dokuz sene önce Urla’dan Gülbahçe köyüne gelin olarak gelmiş. Böreklerinden yerken yaptığım sohbet sırasında işin püf noktasını sorduğumda “sadece hamurunun çıtır çıtır olması için sirke kullandığımı söyleyebilirim” diyerek püf noktasını vermekten kaçındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  "Senin için Sanat"

Arnavut böreğinin domatesli, patlıcanlı, soğanlı, ıspanaklı ve otlu çeşitlerini yaptıklarını söyleyen Seyhan Hanım, böreği ekmek yerine tükettiklerini de söyledi.

Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 2019
Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 2019

Köy meydanında kurulan sahnede akşam saatlerinde sahne alan Gezer Dans Topluluğu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası gösterdikleri performansları ile şenliğe katılanların keyifli zaman geçirmelerini sağladılar.

Festivalleri de insanları gibi renkli olan İzmir’de etkinlikler tüm hızıyla gerçekleşmeye devam ediyor.  İzmir’de yapılan ve yapılacak olan festival ve şenliklerle ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz “İzmir’de 2019 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler” adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Başka bir keyifli festival yazısında buluşmak dileğiyle,

Sevgiyle kalın…

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Biz Boşnakların tek rakibi olan Arnavutların börekleri de lezzet avcılarının her daim takibinde olmuştur. Onlar sinirli biz neşeli toplum olduk her vakit. Bu sebepledir ki bizim böreklerimize aşk ve sevgi katarız. Tarifi vermeyiz ki Boşnak kızları kadar güzel olmasın Arnavut kızları:)
  Tahsinin yeni bir akımın öncülerinden biri oldun farkında mısın? Festival Gurusu..Takdire şayan işler yapıyorsun hem eğlence hem lezzet avcısı oldun adeta. Kutluyorum seni kardeşim. Her yeni festival yazını merakla bekler olduk. Hele konu İzmir’ken..
  Eline emeğine sağlık Tahsincim. Yazına kuvvet..

  • Taner Abim, Boşnaklar ve Arnavutlar arasında böyle tatlı bir rekabet olduğundan haberim yoktu 🙂 Övgü dolu sözlerin ve yorumun için çok teşekkür ederim.

 2. Anadolu’nun dört bir yanı ayrı bir mutfak kültürünün aynası gibi… Sayenizde Arnavut mutfağını da böreği ile tanıma şansımız oldu Tahsin Bey… Teşekkür ederiz.

 3. Gülbahçe’yi görünce Bursa Gülbahçe mi acaba diye yazıya girdim ancak değilmiş. Bursa’da da Arnavutlar çok ve o civarlarda oturanlar var. Gittikleri yerlere Gülbahçe ismini onlar mı verdi acaba?

  • Merhaba, özellikle Bursa, İstanbul ve Ege’de Arnavut kökenli vatandaşımızın nüfus olarak fazla olduklarını okumuştum. Ama Gülbahçe isminin onlar tarafından verilip verilmediği konusunda bir bilgiye rastlamadım. Yorumunuz için çok teşekkür ederim…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18