İzmir’de 2019 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

İzmir’de 2019 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

Herkese merhaba, “Mart Dokuzu Urla Ot Festivali” yazımdan sonra birçok arkadaşımdan diğer festivallerle ilgili sorular geldi. Bu nedenle size İzmir ve çevre ilçelerinde 2019 yılında gerçekleştirilecek popüler festivaller ile ilgili bir yazı hazırladım.

Yaptığım araştırmalar neticesinde İzmir ve çevresinde 2019 yılında gerçekleşen ve gerçekleştirilecek olan toplam 78 Festival ve şenlik olacağını öğrendim. Bu festival ve şenlikler arasından en popüler 12 festivali tarih sırası ve kısa açıklamaları ile yazımda anlatmaya çalışacağım.

2019 Yılında İzmir’de gerçekleşecek Popüler Festival ve Şenlikler

Karaburun Nergis Festivali;

20 Ocak 2019 Pazar günü gerçekleştirildi. (İzmir’in Karaburun ilçesinde düzenlenen Nergis Festivali’nde üreticiler kendi yetiştirdikleri nergisleri tanıtıp satışlarını yaptılar. Festivalde sahne alan farklı müzik grupları ise katılanların keyifli zaman geçirmelerini sağladılar.

Urla Mart Dokuzu Ot Festivali;

23 – 24 Mart 2019 tarihleri arasında Urla ve Özbek köyünde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Festivale katılan katılımcılarla dağlardan yabani otlar toplandı, bu otlar ile yapılabilecek yemekler anlatıldı. Kurulan farklı atölyeler ile birçok konuda bilgi paylaşımları yapıldı, stantlarda yöresel ürünler görücüye çıktı.

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali
Mart Dokuzu Urla Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali;

04 – 07 Nisan 2019 tarihleri arasında İzmir’in en gözde yerlerinden biri olan Alaçatı’da gerçekleştirilecek. Bu sene 10. düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali’nde söyleşiler, eğlenceler ve çeşitli aktiviteler ile baharın gelişi coşkulu bir şekilde kutlanacak. Hafta sonu iğne atsan yere düşmeyecek bu festivale muhakkak yolunuzu düşürün derim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  23. Seferihisar Mandalina Şenliği 10 Aralık 2023

Urla Enginar Festivali;

26 – 27 – 28 Nisan 2019 tarihlerinde Urla’da gerçekleştirilecek. Enginar üreticilerinin ürünlerini tanıtacağı ve satacağı bu festival çok farklı etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Özellikle TV programlarının ve gurmelerin yoğun ilgi gösterdiği bu festivalde enginar yemeğinden, enginar tatlısına kadar birçok farklı lezzeti tatma imkânı bulacaksınız. Özellikle, Malgaca Pazarı ve Urla Sanat Sokağı’nda kurulan atölyeler ve sahne alacak müzik grupları ile tam bir şölen havasında geçen festivali muhakkak görmek gerekiyor.

Urla Enginar Festivali
Urla Enginar Festivali

Seferihisar Tohum Takas Şenliği;

04 Mayıs 2019 tarihinde Seferihisar’ın Ürkmez Mahallesi’nde gerçekleştirilecek şenlikte yerel tohumların yaşatılması ve yayılması hedeflenmektedir. Şenlik kapsamında katılımcılara ücretsiz tohum ve fidan dağıtımı yapılmakta ve ülkenin dört bir yanından gelen tohumlar takas edilmektedir. Seferihisar Çocuk Belediyesi tarafından hazırlanacak gösteriler ile renkli bir şenlik geçireceğinizden kuşkunuz olmasın.

Seferihisar Tohum Takas Şenliği
Seferihisar Tohum Takas Şenliği

Giritliler Buluşması ve Ot Festivali;

05 Mayıs Pazar 2019 tarihinde İzmir’in Tire ilçesinde gerçekleştirilecek festivalde Girit ve Tire yemekleri tanıtılacak, yemek yarışmaları ile en marifetli aşçılara hediyeler verilecektir. Halk oyunları gösterileri, Tire’li üreticilerin organik ürünlerini tanıttığı stantlar ve sahne alacak müzik grupları ile keyifli bir festival gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Kemalpaşa Kiraz Festivali;

29 Mayıs – 06 Haziran 2019 tarihleri arasında İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde gerçekleştirilecek. 9 gün sürecek Festivalde kiraz üreticileri kurulan stantlarda ürünlerini sergileyecek ve satış yapacaklar. Festivalin son günü ise en başarılı Kiraz üreticisi seçilecek. Festivalde ayrıca; konserler, kiraz sergileri, müzik dinletileri, tiyatrolar ve panellere de yer verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Seferihisar Mandalina Şenliği 17 Kasım 2019

Seferihisar Lavanta Festivali;

30 Haziran 2019 Pazar günü Seferihisar’a bağlı Turgut köyünde gerçekleştirilecek. Lavanta hasadı ile başlayacak şenlik, halk oyunları ve yöresel yiyeceklerin tadımı ve satışları ile devam edecek. Lavanta üreticileri köy meydanına kurdukları stantlarda hasat ettikleri ürünlerinin tanıtım ve satışlarını yapacaklar.

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği;

03 Ağustos 2019 Cumartesi günü Seferihisar’ın Ulamış köyünde gerçekleşecek. Genetiği bozulmamış topan karakılçık buğdayından üretilen Ata ekmeği ve Seferihisar’a özgü yöresel bir lezzet olan Armola peyniri büyük bir şenlikle festivale katılanların beğenisine sunulacak.

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği
Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği;

31 Ağustos – 01 Eylül 2019 tarihleri arasında Urla’da gerçekleştirilecektir. 2600 yıl öncesinde yapılmaya başlandığı bilinen bağ bozumu olgunlaşmış üzümlerin toplanması anlamına gelmektedir. Festivalde bütün bir yıl boyunca emek verilen bağdaki üzümler hep beraber toplanarak davullar zurnalar eşliğinde kutlamalar yapılır.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği
Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği

Barbaros Köyü Oyuk (Korkuluk) Festivali;

07 Eylül – 09 Eylül tarihleri arasında Urla’ya bağlı Barbaros köyünde gerçekleştirilecektir. Festival; kaybolmaya yüz tutan kültürel ve geleneksel değerlerin korkuluklar (oyuk) ile yeniden canlandırılması ve yaşatılmasını hedeflemektedir. Geçen sene bizimde katıldığımız festivalde tüm sokaklar çeşitli temaları canlandıran oyuklar ile süslenmiş ve harika bir görüntü ortaya çıkmıştı.

Barbaros Köyü Oyuk Festivali
Barbaros Köyü Oyuk Festivali

Seferihisar Mandalina Şenliği;

17 Kasım 2019 Pazar günü Seferihisar Pazar yerinde düzenlenecektir. Dünyanın en iyi satsuma cinsi mandalinasının yetiştiği Seferihisar’da, festival boyunca ilginç yarışmalar, mandalina toplama etkinlikleri, mandalina kral ve kraliçesi ile en iyi mandalina üreticisi seçilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İzmir’de 2022 yılında gerçekleşecek Festival ve Şenlikler

İzmir’de; nergisten enginara, tohum takastan kiraza, korkuluktan bağ bozumuna kadar neredeyse her dönemde bir festivale rastlamak mümkündür.

İzmir’de bahar aylarından yaza keyifli bir geçiş yapmaya hazırlandığımız bu dönemde peki sen hangi festivale katılmayı planlıyorsun?

Sevgiyle kalın…

Barbaros Köyü Oyuk Festivali
Barbaros Köyü Oyuk Festivali

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

23 yorum

  • Tahsin bey aydinlatici bir yazi olmus tesekkur ederim son yillarda egemizin festivalleri oldukca populer tek bir yerde toplamaniz faydali olmus sanirim ve umarim ki onumuzdeki yillarda festival sayilari artarak cogalir.

   • İnsanların Ege’ye ve geçmişe olan özlemleri arttıkça mevcut festivallere yenilerinin ekleneceğini bende düşünüyorum. Yorum için teşekkür ederim :))

 1. Güzel bir takvim Tahsin. Bir grup insanımız bu tür festivallere ve panayırlara katılmaktan büyük keyif alıyorlar. Onlar içim son derece faydalı bir festival haritası olmuş. Ah be İzmir’ in leziz otları . Alacağı’ da katılmıştım bir festivale. Havası da, katılanı da, festivali de harikaydı.

 2. Yine öyle güzel anlatmışsın ki, Hepsini görüp yaşamak istiyor insan. Ben şimdilik kendi reçeteme Urla Enginar Festivali’ni, Kemalpaşa Kiraz Festivali’ni yazıyor ve programıma alıyorum. Sevgiler,

 3. Yazılarını okumak hem keyif veriyor hem de bilgileniyor insan…başarılarının devamını diliyorum.

 4. Yine güzel bir yazı… Sanırım kendi alanında yeni bir meslektaş kazanıyorum…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18