Yavaş Şehrin Balıkçı Kasabası / Sığacık…

Herkese merhaba,

Kendimize, sevdiklerimize ve çevremizdeki insanlara baktığımızda 10-15 sene önceye göre alışkanlıklarımızda ve davranışlarımızda ciddi farklılıklar olduğunu gözlemleyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz dönem artık her şeyin hızlı yaşandığı, ilişkilerin sosyal medya üzerinden tüketildiği, teknolojik aletler tarafından kuşatıldığımız, tahammülsüzlüğün hat safhada olduğu, doğal yaşam biçimlerden uzak bir dünya haline geldi.

Şimdi sizi bu olumsuzlukların tamamına dur diyen, doğal ve geleneksel yaşam biçimini destekleyen, yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunan Cittaslow felsefesi ile tanıştıracağım.

Cittaslow, İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşmuş hızlı olana karşı yavaş olmayı amaç edinen ve bunu evrenselleştirerek yaymaya çalışan bir belediyeler birliği oluşumudur. Cittaslow oluşumu 1999 yılında, İtalya’nın Toskana’ya bağlı bir köyü olan Chianti’nin Belediye Başkanı Paolo Saturnini önderliğinde başlatılmıştır.

Yavaş Şehrin Balıkçı Kasabası – Sığacık

Türkiye’den bu oluşuma ilk başvuru 2009 yılında Tunç Soyer’in Belediye Başkanlığını yaptığı İzmir’in Seferihisar ilçesi olmuştur. Yani; Cittaslow Türkiye oluşumunun başkenti İzmir’in Seferihisar ilçesidir. Türkiye’de şu anda bu ünvana sahip 15 yavaş şehir bulunmaktadır. Bu şehirler; Seferihisar (İzmir), Perşembe (Ordu), Yalvaç, Eğirdir (Isparta), Taraklı (Sakarya), Gökçeada (Çanakkale), Vize (Kırklareli), Akyaka (Muğla), Yenipazar (Aydın), Halfeti (Şanlıurfa), Şavşat (Artvin), Gerze (Sinop), Uzundere (Erzurum), Göynük, Mudurnu (Bolu)’dur.

Sakin şehirlerin başkenti olan Seferihisar’ın en çok ziyaret edilen bölgesi ise Sığacık’tır. Sığacık uzun yıllardır kendi halinde bir balıkçı köyü olarak yaşamını sürdürüyordu. Ancak son zamanlarda dizi setlerine ve film çekimlerine ev sahipliği yapan Sığacık bir cazibe merkezi haline geldi. Özellikle son dönemde TV de yayınlanan “Ege’nin Hamsisi” dizisi ile yoğun ziyaretçi akınına uğradı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Dünden Bugüne Fethiye Balık Hali

Dizi ve Filmlerin çekildiği mekânları ziyaret etmeye gelenler aynı zamanda Sığacık Kalesi’ni ve restore edilmiş taş evlerle kaplı Kaleiçi sokaklarını gezerken pazar günü kurulan Sığacık Üretici Pazarı’nda farklı tatları (baklava, börek, dolma, gözleme, kabak çiçeği kızartması) tadabilir, el yapımı hediyelik eşyaları tercih edebilirler. Bu Pazar aynı zamanda İzmir’in en gözde pazarlarından birisidir.

Yavaş Şehrin Balıkçı Kasabası – Sığacık

Sığacık’ta görülmesi gereken yerlerden birisi de Teos Antik Kenti’dir. Tarihi yapılara meraklıysanız M.Ö 1000 li yıllara dayanan bu kenti ve Teos Limanı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Sığacık’ta Antik Kent dışında; Marina, Akkum Plajı, Değirmen, Güneşköy, Mustafa Efendi Türbesi görülmesi gereken yerlerdir.

Sığacık’ta konaklama için beş yıldızlı otel veya lüks tesis seçeneği sınırlı sayıdadır. Bunun yerine motel, pansiyon ve küçük taş evlerde konaklama imkânı bulunmaktadır. Merkezde bulunan bu tesisler hem çarşıya hem de balık restoranlarına yürüme mesafesindedir.

Yavaş Şehrin Balıkçı Kasabası – Sığacık

Siz de; çok yıldızlı otellerdeki o koşuşturmadan bıktıysanız, sakin ve yavaş bir tatil yapmayı, taş evlerde konaklamayı, denize girmeyi, koyları tekneyle dolaşmayı ve tarihi kalıntıları ziyaret etmeyi seviyorsanız, yavaş şehrin bu balıkçı kasabasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Başka bir hikâyede görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın…

4 Comments Posted

Bir Cevap Yazın