Diş Çürükleri ve Zirkonyum Kaplama Ömrü

Diş Çürükleri ve Zirkonyum Kaplama Ömrü

Dişler bazen çürüdükleri için bazen de estetik nedenlerden dolayı zirkonyum kaplama ile kaplanırlar. Son derece kaliteli bir madde olan zirkonyum uzun yıllar boyunca gerçek dişiniz gibi kullanılabilir. Yalnız bu noktada diş çürükleri ve estetik olarak hoş olmayan görünümler ön plana çıkacaktır. Diş çürükleri konusuna gelmeden önce isterseniz zirkonyum kaplama hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım.

Zirkonyum Kaplama Nedir – Ömrü Ne Kadardır

Zirkonyum son derece kaliteli bir maddedir. Işık geçirgenliği yüksek, herhangi bir alerjiye neden olmayan ve son derece dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle çok sık tercih edilir. Bunun dışında normal bir diş bakımı ile ekstra bakımı gerek duymaksızın çok uzunca bir süre dayanabilir.

Zirkonyum Ömrü ve Bakımı

Ömrünün uzunluğu doğrudan sizin dişinize yaptığınız bakıma bağlıdır. Düzenli olarak diş fırçalarsanız ve aşırı sert – aşındırıcı gıdalardan uzak durursanız dişinizde bir zirkonyum kaplamanın olduğunu unutacak kadar uzun süre kullanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar zirkonyumun net bir kullanım ömrünün olmadığını gözler önüne sermiştir. O sebeple zirkonyum kaplama söz konusu olduğunda en kaliteli olan kaplamanın zirkonyumlar olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Zirkonyum başlığı söz konusu olduğunda diş çürümesinden bahsetmemek yanlış olacaktır. Çünkü diş eksikliğinin %70’lik bir kısmı diş çürümesi ile ortaya çıkan bir sürecin meyvesi olarak dikkat çeker.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum kaplamalar eskiden her ne kadar porselen kaplamalara göre pahalı olsalarda, günümüzde zirkonyum fiyatları oldukça uygun fiyata gelmekte

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Hayatın Pusulası

Dişler Neden Çürür

Dişlerin neden çürüdüğünü anlamak için, onun yapısını iyi bilmek gerekmektedir. Dişler sert bir doku olan mine tabası ve onun hemen altında yer alan dentin ile çevrelenmiş yapılardır. Bu iki tabakada diş kökünü örten koruyuculardır.

Diş çürüğü bu her iki tabakanın da yıkıma uğraması sonucu oluşur. Bunu doğada pek çok doğal taşta görebildiğimiz gibi kendi dişlerimizde de görmemiz mümkün olur. Mermer, granit, bazalt gibi taşlar nasıl zaman içerisinde çürümeye başlarsa dişlerimizde doğru şekilde bakımı yapılmaması durumunda çürüyecektir.

Diş Çürümesini Hızlandıran Etmenler

Son yıllarda diş çürümesinin ırklarla, beslenme şekilleri ile ve hatta kan grupları ile ilişkilendiren pek çok akademik çalışmalar yapılmaktadır. Yalnız tüm dünya tarafından kabul edilen bir gerçek vardır ki, yüksek karbonhidrat tüketimi, asitli içeceklerin sık tüketilmesi ve yapışkan gıda tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi dişin koruyucu özelliğini yitirmesine neden olacaktır. Bu sebeple bu gıdaları tüketiyorsak bile dişlerimizin düzenli olarak bakımını yapmamız gerekmektedir.

Ağız içerisinde var olan bakteriler bizim tükettiğimiz gıdaların artıkları ile beslenirler. Bu bakteriler zaman içerisinde asit üreterek diş çürüklerinin hızlı bir şekilde oluşmasına neden olacaktır.

Diş Çürüğünü Nasıl Önleyebiliriz

Bunun için öncelikle düzenli bir şekilde diş bakımı yapmak gerekir. Kahvaltı sonrası ve uykudan önce diş fırçalamak ve diş ipi kullanıp diş aralarında yemek kalıntılarının oluşmasını engellemek diş çürümesi için büyük bir avantaj olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İSTANBUL GÜNCESİ – 2

Diş çürüğü zaman içerisinde büyüdüğünden dolayı ağrılı bir sürecin başlangıcını oluşturabilir. Dolayısıyla sonradan dişinizi kaybetmek yada doğal özelliğini yitirmek istemiyorsanız zamanında dişlerinizin bakımını yapmanız gerekmektedir. Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çocukluktan başlayan son derece önemli bir alışkanlık olacaktır.

Zirkonyum Kaplama İle Güzel Gülümsemeler

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi zirkonyum kaplama sadece çürük dişlere uygulanmamaktadır. Aynı zamanda estetik açıdan dişlerinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız zirkonyum kaplama seçeneğinden yararlanarak son derece güzel bir gülümsemeye sahip olmanız sağlanabilir.

Bunun gibi diğer konu başlıklarında aklınıza takılan soruların cevaplarında adresimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı gülümsemeler diliyoruz.

Dt. Ufuk Tosun, BDS, MScDKaynak: https://www.implantdental.gen.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18