Boşanma Davası Sonucunda Doğabilecek Anlaşmazlıklar

Boşanma Davası Sonucunda Doğabilecek Anlaşmazlıklar

Boşanma davasının sonuçları davanın açılma şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle eşlerin anlaşarak ya da tek başına dava başvurunda bulunması gerekir. Boşanma davasının açılması durumunda bazı sonuçları olacaktır. Bu sonuçlar aşağıda belirtilmiş olacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davasında Kadının Kişisel Durumu

Boşanma davası çekişmeli olarak sonuçlanmışsa bu durumda kadın evlenmeden önceki soyadını tekrardan alacaktır. Eğer kadın ister ve uygun görülürse kocasının soyadını taşıyabilir. Boşanma avukatı bu konuda çiftlere gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat

Çekişmeli boşanma davasında kusursuz olan taraf kusurlu olan taraftan az olsa da uygun bir maddi tazminat isteyebilir. Boşanma nedeniyle kişilik hakkının saldırıya uğramış olduğu kişi manevi tazminat isteyebilir. Boşanma davası sırasında maddi ve manevi tazminat istenmemişse bu durumda boşanma davasının karara bağlanmasından sonra 1 yıl içerisinde ayrı bir dava açılabilir. Bursa boşanma avukatı bu süreçte maddi ve manevi tazminat davasını açacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davasında Velayet

Çekişmeli boşanma davalarında velayetin hangi eşe verileceği çocuğun yararı düşünülerek belirlenir. Velayet kendisinde olmayan eş ise mahkemenin belirlemiş olduğu zamanlarda çocukla görüşebilir. Hakim çocukla görüşerek çocuğun velayet konusundaki görüşünün alınmasını sağlar. Yargıtay kararına göre çocuğun idrak yaşı 8 ve daha üzeridir. 8 yaş ve üzerindeki çocuğun görüşü alınmadan velayetin düzenlenmesi, değiştirilmesi ve kaldırılması mümkün değildir.

Boşanmada Yoksulluk ve İştirak Nafakası

Boşanma davasında yoksulluğa düşecek olan kişi kusuru daha ağır olmamakla birlikte geçinebilmek için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka talebinde bulunabilir. Bu nafaka hukukta yoksulluk nafakası olarak bilinir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Toruna Güzel Sözler

İştirak nafakası velayeti kendisine verilmeyen eş aleyhine ergin olmayan çocuk lehine herhangi bir talep olmadan da hakim tarafından hükmedilmiş nafaka türüdür. Bu şekilde olan boşanma davalarında eşlerin kusur durumunun herhangi bir önemi olmayacaktır.

Tazminat ve Nafakanın Ödenme Biçimi

Boşanma davalarında maddi tazminat ve yoksulluk nafakasının toptan ya da durumun gereklerine göre irat biçiminde ödenmesine karar verilebilir. Bursa boşanma davası avukatı tazminat ve nafaka konusunda en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davasında Mal Paylaşımı

Anlaşmalı boşanma davalarında eşler malların paylaşımını istedikleri şekilde yapabilir, ancak çekişmeli boşanmalarda mallar katılma rejimi çerçevesinde paylaştırılır.

Daha fazla bilgi; uluchukuk.com/bursa-aile-hukuku-avukati/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18