Ulamış’ta bir Brezilya’lı… Handre Cafe – Ulamış / Seferihisar

Ulamış’ta bir Brezilya’lı… Handre Cafe – Ulamış / Seferihisar

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde yaşayan çoğu insanın hayalidir Ege’ye yerleşmek…

Kimisi emekli olduğunda, kimisi çocuklarını üniversiteye gönderdiğinde, kimisinin de beklediği para geldiğinde (ki o para asla gelmez) Ege’de bir sahil kasabasına yerleşmeyi hayal eder. Ancak günümüz hayat şartları, sorumluluklar ve başka birçok sebepten dolayı bu hayalini ya gerçekleştiremez ya da ertelemek zorunda kalır.

Bu yazımda sizlere aldığı cesur kararla Brezilya’dan İzmir’in, Seferihisar–Ulamış köyüne yerleşen Vandre’nin (Vandre Luis De Souza) hikayesini anlatacağım…

Vandre, 52 yaşında Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde, elektrik mühendisi olarak hayatını sürdüren 3 çocuk babası bir arkadaşımızdır.

Yaklaşık beş sene önce internet üzerinden İzmir’de keman ve çello dersleri veren Devlet Opera ve Bale sanatçısı Hakan ve kardeşi Handan Gürkan ile yolları kesişir. Sanata olan merakı nedeniyle Hakan ile iyi arkadaş olan Vandre, belli aralıklarla birkaç kez Türkiye’ye kardeşleri ziyarete gelir.

Hakan ve Handan kardeşler, Seferihisar’ın Ulamış köyünde çocuklara ve köylülere ücretsiz çello ve keman dersleri de vermektedir. Bir cumartesi günü kurs vermeye geldiklerinde Vandre de onlarla beraber köyü ziyarete gelir ve hayran kalır. Buranın kendisinin yaşadığı köye çok benzediğini söyleyerek köye yerleşme kararı alır.

Handre Cafe - Ulamış
Handre Cafe – Ulamış

Aldığı bu radikal karar ile ülkesine döner dönmez hazırlıklarını yapar, 2018 yılının mayıs ayında Ulamış köyüne yerleşir. Köyde bir Cafe açar, mekanın ismini buraya yerleşmesine vesile olan iki insanın isimlerine de vurgu yaparak “HANDRE CAFE” koyar (Hakan, Handan ve Vandre). Vandre’nin, Brezilya ve Türk bayraklarını yan yana getirerek hazırlattığı logo da köylüler tarafından oldukça beğenilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Avrupa da Gezilmesi Gereken Müzeler

Vandre’nin yaptığı Brezilya kahvesini içerken bir taraftan da Cafe’nin iletişim ve rezervasyon işlerinden sorumlu olan Emel Hanım ile güzel bir sohbet gerçekleştirdim.

Brezilya’dan özel olarak getirdiği kahveyi farklı bir filtreleme tekniği ile müşterilerinin beğenisine sunan Vandre, cafede bazen de memleketine özgü yerel lezzetlere de yer veriyormuş. Emel Hanım, görüntüsü bizdeki içli köfteyi andıran Coxinha isimli yemeğin köylüler ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Handre Cafe - Ulamış
Handre Cafe – Ulamış

Cafe’de; Brezilya ve Türk kahvesinin dışında, çay’ın yanında ikram edilmek üzere; poğaça, börek, kek ve pasta gibi yiyecekleri de bulmak mümkün. Hafta içi ve Hafta sonu Kahvaltı hizmeti ise sadece rezervasyon yapılırsa mümkün olabiliyormuş.

Gerçek bir Atatürk hayranı olan Vandre’nin Cafesinin içerisinde bir de Atatürk köşesi bulunuyor.

Köyde yaşamaktan çok büyük keyif aldığını söyleyen Vandre’ye köylülerde bu süreçte oldukça fazla destek olmuşlar. Cafe’ye köylüler kendi arasında “Brezilin Kahve” olarak isim takmışlar.

Ulamış’ın en çok yaşam tarzını ve huzurlu ortamını sevdiğini söyleyen Vandre Brezilya’ya dönüş yapmayı düşünmediğini söyledi. Brezilya’da ikamet eden çocuklarının da kendisini ziyarete geldiklerini söyledi. Kış aylarının gelmesiyle soğuktan şikâyet eden Vandre, Brezilya da en soğuk havanın 12 derece olmasından dolayı zaman zaman üşüdüğünü söyledi.

Handre Cafe - Ulamış
Handre Cafe – Ulamış

Brezilya’dan gelip Ege’de bir köy kasabasına yerleşen Vandre’nin hikayesini okuduktan sonra bu kararı almayı düşünen dostlarımın şartlarını tekrar gözden geçireceğini düşünüyorum. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İSTANBUL GÜNCESİ – 2

Latin Edebiyatının ünlü ozanı Horatius’un sözleri ile hikayeme son vermek istiyorum. “Carpe diem.” yani; “Günü yaşa, anı yakala.” anlamına geliyor. Umarım siz de Vandre gibi bir gün anı yakalarsınız, çok geç olmadan.

Sevgiyle kalın…

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Kesinlikle uğramak isterim Kahve aşığı biriyim kahvesiz başladığım gün benim için tam anlamıyla başlamış sayılmaz. Ne güzel bir hikaye ve cesaret gerçekten hiç kolay değil yeni bir ülkede Varolmak iki farklı ülke ama insan olarak Brezilya ve Türkiye sıcak doğal samimi insanlar ülkesi

  2. Harika bir hikaye..film gibi. Handan ve Hakan kardeşleri güzelliklere vesile oldukları için yürekten kutluyorum. Vandre kardeş hoşgelmiş ülkemize, bir gün tanışabilmek dileğiyle. Sevgiyle kalın Tahsin Bey

  3. Hani hayatın içinden hikayeler denir ya… Tam da öylesi… Bu hikayenin hem Türk hem Brezilyalı kahramanlarına tebrikler. Tahsin bey, Ulamış’daki bu güzelliği açık ettiğiniz için size de teşekkürler. Bir gün yolumuz mutlaka düşer o kafeye…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18