Hurma hasadı ve pekmezi nasıl yapılır ?

Herkese merhaba,

Blogumun ilk yazısında Karadeniz Seyahatinde Annem ile yaptığımız Hurma hasadı ve Hurma pekmezi konusundaki tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. 

Çoğunlukla hepimizin severek yediği ve Karadeniz’de hemen hemen her evin bahçesinde ağacını görebileceğimiz bu meyvenin pekmezinin yapımı ise bir o kadar zor ve meşakkatliymiş.

Ağacından tek tek koparılan hurmalar bir araya toplandıktan sonra, olgunlaşanlar ufak ufak dilimlenerek bir kazan içerisindeki kaynayan suyun içerisine dökülür. İyice pişen hurma posaları daha sonra süzgeç vasıtasıyla süzülerek soğuk suya atılır. Soğuk suya atılmasının sebebi ise hurma özünün kesilmesini sağlamaktır. 

hurma-hasadi
Hurma Pekmezi

Pişirilip kestirilen hurma posaları bir sepetin (Karadeniz de buna “HEY” diyorlar) içine geçirilen çuval yardımıyla süzülerek hurma suyu elde ediliyor. 

Hurma Pekmezi
Hurma Pekmezi

Süzülen Hurma Suyu son kez kazana alınarak Pekmez kıvamına gelene kadar kaynatılıyor. Kaynatıldıktan sonra içerisine ceviz ve bal kabağı ilave edilerek soğumaya bırakılıyor. Karadeniz’de hurma dışında neredeyse yenebilen her meyvenin pekmezi yapılır. 

Armut, Elma, Erik, Töngel ve Üzüm pekmezi yapılan başlıca meyvelerdendir. Yolunuz Karadeniz’in köylerinden birine düşerse kahvaltıya oturduğunuzda emin olun bu pekmezlerden birisi sizi sofrada muhakkak bekliyor olacaktır.

Bu benim ilk blog yazımdı, anlatım ve ifade dili konusunda sürç-i lisan ettiysem affola. Başka bir hikâyede buluşmak dileğiyle kendinize iyi bakın.

Sevgilerimle….

Hurma Pekmezi nasıl yapılır ?
Hurma Pekmezi ve Hasadı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Gülbahçe Arnavut Böreği Şenliği 15 - 16 Haziran 2019

2 Comments Posted

Bir Cevap Yazın