Çocuk aklı deme, çocuk haklı !!! Yavaş şehir Seferihisar’da çocuk olmak…

Çocuk aklı deme, çocuk haklı !!! Yavaş şehir Seferihisar’da çocuk olmak…

Herkese Merhaba,

80 li yıllarda çocuk olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Muhteşem yıllardı. Kahvaltı yaptıktan sonra kendimizi resmen dışarı atardık. Kız çocukları, evden getirdikleri tabak altlıkları, çay kaşıkları, tencere ve tavalarla evcilik oynar, erkek çocukları da akşama kadar bir topun peşinde koştururdu.  Öğlen olduğunda bir koşu evlere gidilir, sana yağların üzerine sürülmüş salçalı ekmekler yenir ve sonra da kaldığımız yerden oyuna devam ederdik. 

Oyunlar sadece bunlarla sınırlı kalmazdı, eldeki malzemelere göre; dokuz taş, kuka, yakan top, gazoz kapağı ve çivi oyunları oynanırdı. Cep telefonu, tablet, bilgisayar ve oyun konsollarımız yoktu belki ama mutlu çocuklardık. Hafta içi derslerden kafayı kaldıramazdık, defterler kaplı, önlükler jilet gibiydi.

Okumayı sökenlerin yakasındaki kırmızı kurdele, siyah önlüğün üzerinde bir gurur abidesi gibi dalgalanırdı. Güzel yıllardı…

Seferihisar Çocuk Belediyesi Korteji
Seferihisar Çocuk Belediyesi Korteji

“Çocuklar geleceğimizin teminatıdır.” Bu sözü ne zaman duysam, bana içi doldurulmadığı takdirde havada kalan bir söylem gibi gelir. 

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha iyi yetişmeleri ve haklarının korunması için neler yapıyoruz mesela? İmkânlarımız doğrultusunda en iyi okullarda okutmak, ne isterlerse sorgusuz sualsiz almak, son teknoloji elektronik cihazlar ile donatmak, onları gelecekte iyi bir yurttaş veya duyarlı bir birey yapacak mı? Öz güveni yüksek, çevresine, doğaya ve hayvanlara duyarlı bir insan olmasını nasıl sağlayacağız? Kendi haklarını savunabilecek donanıma ve bilgiye sahip olabilecekler mi?

Devlet büyüklerimizin sadece 23 Nisan’da hatırladıkları, bir gün boyunca “bu koltuk artık senin, istediğini yapabilirsin” dedikten sonra, çocuğun söylediği ilk cümlede “çocuk aklı işte” diyerek sözünü kestikleri çocuklardan nasıl bir gelecek hayal etmelerini bekliyoruz merak ediyorum.

Seferihisar Çocuk Belediyesi Tohum Takas Şenliği
Seferihisar Çocuk Belediyesi Tohum Takas Şenliği

Bu yazımda sizlere, Dünya’da (Bakın Türkiye’de demiyorum) ilk olarak İzmir – Seferihisar Belediyesi tarafından kurulan “Seferihisar Çocuk Belediyesi’nden bahsedeceğim. Seferihisar Çocuk Belediyesi sorumlusu Levent Şeşen ve Çocuk Belediyesi Ulamış Köyü temsilcisi Ceren Dokel’le yaptığım sohbette edindiğim bilgileri okuduğunuzda, çocuklarınızla ilgili duyduğunuz gelecek kaygılarınızdan bir nebze olsun kurtulacağınızı düşünüyorum.

Haydi, o zaman içimizi aydınlatmaya başlayalım…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  23. Seferihisar Mandalina Şenliği 10 Aralık 2023

Seferihisar Çocuk Belediyesi; 2012 yılında Seferihisar, şimdi ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer tarafından ortaya konulan bir projedir. Kuruluş felsefesi, çocukların yerel yönetim süreçlerine küçük yaşlarda dâhil olmaları, kendilerini ifade edebilecek bir platformlarının olması, öz güvenlerinin gelişmesi, yurttaşlık ve vatandaşlık bilinçlerinin oluşmasının sağlanmasıdır.

Seferihisar Çocuk Belediyesi Atölye Çalışmaları
Seferihisar Çocuk Belediyesi Atölye Çalışmaları
Seferihisar Çocuk Belediyesi Atölye Çalışmaları
Seferihisar Çocuk Belediyesi Atölye Çalışmaları

2019 yılında Çocuk Belediyesi tarafından yapılan son seçimde 6. Dönem Başkanlığına 8. Sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Arda Aydoğdu adlı bir ortaokul öğrencisi seçildi.

Başkanlık yarışı sürecinde adaylığını açıklayan başkan adayları ilçedeki tüm okulları ve sınıfları gezerek projelerini ve vaatlerini anlatır, seçmenlerinden yapılacak seçimde kendisini desteklemesini isterler. Seçimler, çocuklar arasında demokratik katılım yoluyla yapılır. Başkan olmak için ortaokul öğrencisi olmak gereklidir, lise öğrencileri başkan seçilemezler. Mevcut başkan ortaokuldan liseye geçerse görevi bırakmak zorundadır.

Çocuk Belediyesi Başkanı’nın 15 kişiden oluşan bir çocuk yönetim kurulu bulunmaktadır. Yönetim kurulu üyeleri aynı zamanda mahalli yönetimden kendilerine birer komisyon seçerler. Yani bu çocuklar, Seferihisar Belediyesi içinde bulunan Fen İşleri, Park Bahçeler Komisyonu vb birimlerde görev alırlar.

Bu görevler, çocukların Belediye’deki işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeleri, doğru soruları sormaları ve aşağıda anlatacağım “Çocuk Muhtarlar” projesi kapsamında kendilerine gelecek sorunları çözmede büyük katkıda bulunacaktır.

Seferihisar Çocuk Belediyesi Bilim Atölyesi
Seferihisar Çocuk Belediyesi Bilim Atölyesi

Çocuk Belediyesi Başkanı ve Yönetim Kurulu’nun başka bir görevi de, Türkiye’nin farklı şehirlerinde çocuklarla ilgili yapılan konferanslara katılmalarıdır. Başkan ve en az üç yönetim kurulu üyesi, Çocuk Belediyesi’nden sorumlu abileri ve ablaları ile konferanslara katılarak Çocuk Belediyesi Projesi ve Çocuk Belediyesi çalışmaları hakkında konferansa katılan katılımcılara sunum yaparlar. Bu durum çocukların öz güveninin gelişmesi bakımından çok önemlidir.

Seferihisar Çocuk Belediyesi, şehir merkezinde kendine ait bir Belediye Binasının da içinde bulunduğu 4500 m2 lik bir alana sahiptir. Kapalı devre kamera sistemi ile 7/24 izlenen bu alanda; spor alanı, sera, hobi bahçesi, sadece çocukların kullanabildiği çocuk tuvaletleri, engelli tuvaletleri, atölye alanları (ahşap, seramik), tiyatro sahnesi, tekerlekli sandalye salıncağı, kütüphane ve kantin bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Hayatın Pusulası

Belediye içerisinde tüm ailelere hizmet veren tam zamanlı sosyolog ve psikolog bulunmaktadır. Kütüphane içerisinde ayrıca “Rasime Şeyhoğlu Aydınlanma Köşesi” bulunmaktadır. Bu alanda çocuklar eskiden kullanılan telefon, telgraf, gramofon vb eski araç gereçleri de yakından görme ve tanıma fırsatına sahip olurlar. 

Seferihisar Çocuk Belediyesi Park Alanı
Seferihisar Çocuk Belediyesi Park Alanı

Çocuk Belediyesi bünyesinde 4 – 18 yaş grubuna yönelik 23 farklı branşta kurslar verilmektedir. Yaş aralıkları ile beraber toplam 45 farklı grupta yüzlerce çocuk bu kurslardan faydalanmaktadır. 12 ay boyunca devam eden kursların tamamı ÜCRETSİZ olup, sadece çocuk belediyesi üyelerine değil Seferihisar’daki tüm çocukların katılımına açıktır.

Okul öncesi grubu olan 4 – 6 yaş aralığında; masal drama, geri dönüşüm, resim, satranç, akıl oyunları, sağlıklı beslenme, seramik, fiziksel aktivite gibi konularda atölye düzeninde eğitim verilmektedir. Kurs süresi günlük 1 saat olup, isteyen çocuk istediği branşta ders almakta serbesttir.

Okul sonrası gruplarında ise; psikoloji atölyeleri, origami, kaatı sanatı, tiyatro, bez bebek yapımı, masal drama, halk oyunları, satranç, akıl oyunları, modern danslar, çocuk hakları, bir dolu düşünce, piyano, çello, keman, seramik gibi branşlar bulunmaktadır.

Seferihisar Çocuk Belediyesi Atölye Çalışmaları
Seferihisar Çocuk Belediyesi Atölye Çalışmaları

Çocuk Belediyesi bünyesinde verilen bu kursların dışında, dönemsel olarak Belediye’nin dışarıdan hizmet aldığı ve tüm katılımcılara ücretsiz olan; diksiyon, antropoloji, Karagöz Hacivat, karikatür, felsefe, mad science gibi atölye kursları da bulunmaktadır.

Seferihisar Çocuk Belediyesi, düzenlediği bu kursların dışında festivallere, çocuk çalıştaylarına ve konferanslara da ev sahipliği yapmaktadır. 2018 yılında ilçede düzenlenen; “Çocuk Tiyatro oyunları festivali, futbol haftası etkinliği, sakin şehirde çocuk olmak ve psikoloji çalıştayları” bu faaliyetlerden bazılarıdır. 

Seferihisar Çocuk Belediyesi Tiyatro Grubu
Seferihisar Çocuk Belediyesi Tiyatro Grubu

ÇOCUK MUHTARLAR PROJESİ

Çocuk Belediyesi bünyesinde hayata geçirilen başka bir proje de “Çocuk Muhtarlar” projesidir. Bu projeyle; çocukların köylerinde veya mahallerinde söz sahibi olması, eksiklerin tespit edilerek mahalli yönetimden talepte bulunulması, bireysel farkındalığının arttırılması ve vatandaşlık bilincinin küçük yaşta sağlanması hedeflenmektedir.

2018 yılında Seferihisar’a bağlı 21 Mahallede Çocuk Muhtar seçimleri yapılmıştır. Bu mahallelerin 18 tanesinde çocuk muhtarlar seçilmiştir. Seçimlere kendi listeleri ile giren çocuklar, seçildikleri takdirde bir Muhtar, üçü azadan oluşan dört kişilik bir ekip oluşturur.

Seferihisar Çocuk Belediyesi Muhtar Seçimleri
Seferihisar Çocuk Belediyesi Muhtar Seçimleri

Bu sayede çocuklar mahallerini ve köylerini çocuk gözü ile değerlendirip yerel yönetimlere gerekli taleplerde bulunarak ortak alanları daha yaşanabilir bir hale getirmek için çalışacaklar. Uygulamanın nasıl olacağını bir örnekle açıklamak gerekirse; “Gödence köyünde bir parkın salıncağında bir problem olduğunda, çocuk muhtar bu eksiği çocuk belediyesine iletecek, çocuk belediyesindeki ilgili komisyon üyesi çocuk da, mahalli Belediye’deki Park Bahçeler Müdürlüğü’ne gidip o salıncağın bir an önce yaptırılması konusunda talepte bulunacaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ne yaparsan yap, İzci gibi yap…

Bu proje ile çocuklarda çevre ve vatandaşlık bilincinin küçük yaşta sağlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda çocuk belediyesi meclisi ve muhtarlık heyetleri; liderlik, ekip çalışması, sürdürülebilir kalkınma hedefleri vb konularda periyodik olarak eğitim almaktadır. Levent Bey bu projeyi bana anlattığında inanılmaz heyecanlanmıştım. 

Seferihisar Çocuk Belediyesi Muhtar Seçimleri
Seferihisar Çocuk Belediyesi Muhtar Seçimleri

SALYANGOZ İZCİLERİ PROJESİ

Çocuk Belediyesi’nin size anlatmak istediğim son Projesi ise Salyangoz İzcileri Projesi’dir. Oğlumun da içinde bulunduğu bu projenin amacı; kendilerini teknolojiye kaptırmış çocukların evden dışarı çıkmaları, doğayı ve hayvanları sevmeleri, arkadaşlık ilişkilerini pekiştirmeleri çevrelerin de olan mevsimsel farklılıkların farkında olmalarının sağlanmasıdır.

Seferihisar Belediyesi, “Trakya İzciler Birliği”ne bağlı profesyonel liderlerin desteği ile 2018 yılında “Seferihisar Salyangoz İzcileri” oluşumunu hayata geçirdiler. Belediye tarafından ücretsiz olarak tüm kamp malzemeleri temin edilen izciler,  İzci Liderlerinin İzcilik Eğitim Programlarını harfiyen uygulamaya devam etmektedir.

Salyangoz İzcileri kurulduğu tarihten bu yana toplam on kamp gerçekleştirmiştir. Aşağıdaki Fotoğraf Salyangoz İzcilerin 23 – 25 Ocak 2019 tarihinde Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki gerçekleştirdiği Mudurnu Kış Kampı’na aitdir.

Seferihisar Salyangoz İzcileri Mudurnu Belediyesi Ziyareti
Seferihisar Salyangoz İzcileri Mudurnu Belediyesi Ziyareti

Seferihisar gibi Cittslow (yavaş şehir) üyesi olan Mudurnu Belediyesi üç gün boyunca çocuklarımıza ev sahipliği yapmıştır. Bu kampta; doğa yürüyüşü, gece yürüyüşü, ateş gecesi, kaplıca gibi faaliyetlerde bulunan çocuklarımız Mudurnu Belediye Başkanı’nı ziyaret ederek harika anılarla geri dönmüşlerdir. Mudurnu Çocuk Belediyesindeki kardeşleri ile zaman geçiren Salyangoz İzcileri ileride yaşanacak güzel dostlukların da temellerini atmış oldular.

İzmir’in Seferihisar İlçesi 40 bin kişilik ufak bir ilçe, bir belde belediyesidir. Bunların hepsi Belediye’nin kendi öz sermayesi ile gerçekleştirdiği projelerdir. Demek ki isteyince ülkemizde çocuklar içinde güzel şeyler yapılabiliyor.

Unutmayalım ki, çocuklar sadece yarının büyükleri değil, aynı zamanda bugünün bireyleridir. Çocuklarımızı kendine güvenen, doğaya ve hayvanlara duyarlı, vatandaşlık ve yurttaşlık bilinci gelişmiş bir birey olarak yetiştirmek bizim en önemli görevimiz olmalıdır.

ÇOCUK AKLI DEME, ÇOCUK HAKLI !!!

Sevgiyle Kalın…

Seferihisar Salyangoz İzcileri Mudurnu Kampı
Seferihisar Salyangoz İzcileri Mudurnu Kampı

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Ne kadar güzel bir proje ilk kez duyuyorum muhteşem. Çocuklara doğru imkan ve yatırım yapmayan bir ülke kalkınamaz. Geleceği ön görmek istiyorsak çocuklarına bakmak yeterli. Erken yaşta verilen sorumluluklar çocukları çok geliştiriyor ve farkındalık adına yapılan bu tarz etkinlikler çocukların kendilerini tanımalarına imkan sağlıyor. Böylece istek ve yeteneklerinin farkında geleceğe daha sağlam bakan ve azimli çalışkan gençler elbet ki ülkeye katkısı çok olacak. Beyaz Zambaklar Ülkesi hayali Atatürk’ün isteği bir şeydi. Finlandiya gibi bir ülke başardıysa bizim gibi çok zengin kültür tarih coğrafya ya sahip ülkede neler yapılmaz yeter ki imkan tanınsın ve çocuklara sözde degil icraatta değer verilsin çok teşekkürler çok örnek bir yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18