Denizli Fırın Kebabı / Kocabaylar Kebap Salonu – Denizli

Denizli Fırın Kebabı / Kocabaylar Kebap Salonu – Denizli

Herkese Merhaba,

Bu haftaki yazımda, Denizli’de “Fırın Kebabı” denildiğinde akla gelen ilk mekân olan, Kocabaylar Kebap Salonu’nu anlatacağım. Ünlü gurmeler; Vedat Milor ve Mehmet Yaşin başta olmak üzere birçok ünlünün uğrak yeri olan bu mekânın Etlerinin lezzet sırlarını anlatmaya başlayalım.

Denizli – Bayramyeri, Kestane Pazarı içerisinde faaliyet gösteren Kocabaylar Kebap salonunun Sahibi Hüsamettin Usta (Hüsamettin Akçaöz) ile keyifli ve lezzetli bir sohbet gerçekleştirdim.

Kocabaylar Kebap - Denizli
Kocabaylar Kebap – Denizli

1963 Çardak, Denizli doğumlu olan Hüsamettin Usta tam 9 yaşında, ustası Feridun OKTAŞ’ın yanında başlamış çalışma hayatına. 17 yıl yanında çalıştıktan sonra ustasının el vermesiyle birlikte işin başına geçmiş ve tam 30 yıldır da salonu kendi işletiyormuş. Aynı mekânda toplam 47 Yıllık bir meslek hayatı olan Hüsamettin Usta, yeniden dünyaya gelse yine kebap ustası olmak istediğini söylüyor. İşini bir sanat dalı olarak gören ustamız, sevmeden bu işin bu kadar uzun süre yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Denizli Fırın Kebabı Nasıl Yapılır?

Denizli Kebabının özelliği; Toprak tuğladan yapılan fırınlarda, sakız odununun yanması suretiyle hiç ateş görmeden sadece tuğlaların verdiği ısıyla pişmesidir. Etlerin pişme süresi yaklaşık 2,5 – 3 saattir. Kebap salonunda pişirilen etler çevre köylerde yetiştirilen en kaliteli kuzuların etlerinden seçilmektedir.

Kebap Fırını sabah 07.00’de yakılıyor, saat 09.00’a kadar alevler içerisinde yanıyor. Odunlar tamamen yandıktan sonra alevin çökmesi bekleniyor ve odunlar külleniyor. Bu işlemlerden sonra tuğlaları iyice ısınmış olan fırına, etler atılıyor ve pişmeye bırakılıyor.

Kocabaylar Kebap - Denizli Fırın Kebabı
Kocabaylar Kebap – Denizli Fırın Kebabı

Kebap salonunda Saat 11.00 gibi satış başlıyor, Saat 14.30 – 15.00 gibi etlerin tamamı tükenmiş oluyor. Salonda ikinci bir pişirilme yapılmıyor, bu yüzden geç kalmayın derim. Kebap salonunda müşteri tercihine göre et sunumu yapılıyor; pirzola, böbrek, fileto, kaburga, gerdan, incik ve kelle seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. (Kelle Saat 12.00’den sonra kalmıyor, tecrübe ile sabittir) 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Dünden Bugüne Fethiye Balık Hali

Kebap salonunda çatal bıçak kullanılması yasak; olur da isterseniz yüzünüze ters ters bakıp “Kebap elle yenir.” diye uyarılırsınız. Kebabın yanında domates, soğan, maydanoz; yemek üzerine yenilsin diye helva ikramı yapılır. İçecek olarak ayran, kola, gazoz ve şalgam suyu tercihleriniz bulunmaktadır. Ben tercihen gazoz içmenizi öneririm.

Kocabaylar Kebap - Denizli Fırın Kebabı
Kocabaylar Kebap – Denizli Fırın Kebabı

Kebap Salonunda;

1 Kg Et – 1000 TL

1 Kuzu Kelle – 350 TL

1 Porsiyon Et – 450 TL(350 gr) ye satılmaktadır.

Yolunuz bir gün Denizli’ye düşerse, damak tadıma güvenin ve kesinlikle bu lezzetleri deneyin. Başka bir hikâyede bulaşmak dileğiyle,

Sevgiyle kalın…

Kocabaylar Kebap - Denizli Fırın Kebabı
Kocabaylar Kebap – Denizli Fırın Kebabı
Kocabaylar Kebap - Hüsamettin Usta
Kocabaylar Kebap – Hüsamettin Usta

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM