SON DAKİKA: DEPREM KAPIDA!
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • 22 Kasım 2020
 • 7
 • 1711
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

SON DAKİKA: DEPREM KAPIDA!

Son Dakika Haberi! Tarih 30 Ekim 2020, saat 14:51, yer Ege Denizi / İzmir: 7,0 şiddetinde bir deprem ardından gelen Tsunami Seferihisar’ın Sığacık mahallesine büyük hasar verdi… Bu haber tüm Türkiye’yi sardı. Egenin incisi İzmir yastaydı. Yine yıkılan binalar, ölen, yaralanan insanlar ülkemizin deprem gerçeğini bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı. Peki gerçek anlamda  Depremin ne olduğunu biliyor muyuz? Deprem kuşağında yer alan ülkemizi ne kadar tanıyoruz işte sizlere bu konuda biraz bilgi vermek istiyorum.

SON DAKİKA DEPREM KAPIDA
SON DAKİKA DEPREM KAPIDA

DEPREM: Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları sarsması olayıdır. Depremi inceleyen Bilim dalına SİSMOLOJİ denir.

Üzerinde yaşadığımız karaların hareketli olduğu gerçeğini biliyoruz. Dünyanın iç kısmının eriyik  magma sıvısı ile hareket halinde olduğunu ve kıtaların bir yapboz parçası gibi birbirine yaklaşıp uzaklaşan levha dediğimiz tabakaların  hareketlerinin  her yıl 500.000 deprem meydana getirdiğini ve insanların bunların 100.000 kadarını hissettiği bir doğa olayıdır. Yalnız etkilediği alanlarda maddi hasar ve can kayıplarına neden olursa buna AFET diyoruz.

SON DAKİKA DEPREM KAPIDA
SON DAKİKA DEPREM KAPIDA

Türkiye üç büyük levhanın etkisi altındadır: AVRASYA, ARABİSTAN, AFRİKA. Bu levhalardan Afrika Anadolu’nun altına dalar ve Arabistan levhasının Kuzeye doğru hareketi ile Anadolu’yu sıkıştırarak yükselmesini sağlar. Bu nedenledir ki levhaların kesişim üçgeni Anadolu da üç farklı deprem kuşağı oluşturmuştur. Bunlar ;

Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Mindfulness ile “YENİ BİR SEN MÜMKÜN”

Doğu Anadolu Deprem Kuşağı

Batı Anadolu Deprem Kuşağı

Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası
Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası

Ülkemizde Deprem kuşağında bulunan yerleşim yerleri birinci derecede riskli alanlarıdır. Riskin az olduğu yerler ise ;Ergene Havzası(Trakya), Tuz Gölü ve çevresi, Antalya – Mersin arası, Şanlıurfa-Mardin arasıdır. Görüldüğü gibi ülkemiz sınırları tam bir Deprem Merkezi.

Şimdide sizlere Ülkemizde ve Dünya’daki diğer ülkelerde son yüzyılda meydana  gelen  bazı Deprem verilerini göstereceğim;

    TÜRKİYE’DE MEYDANA GELMİŞ BÜYÜK DEPREMLER

TARİH             YER                   BÜYÜKLÜK      CAN KAYBI 

27.121939 – Erzincan                        7.9             32.968

20.12.1942 – Erbaa/Tokat                 7.0               3.000

27.11.1943 –Ladik /Samsun.            7.2               4.000

01.02.1944 Gerede-Çerkeş/Bolu     7.2               3.959

28.03.1970 Gediz/Kütahya               7.2                1.086

17.08.1999 Gölcük/Kocaeli              7.8              17.480

12.11.1999–Düzce                               7.5                   763

23.10.2011–Van                                   6.7                  644

     DÜNYA’DA MEYDANA GELMİŞ BÜYÜK DEPREMLER

04.11.1952 Rusya                           9.0            0 (Can kaybı yok)

22.05.1960 Şili                                 9.5             1655 Kişi

28.03.1964 Alaska                          9.2             128 Kişi

26.12.2004 Endonezya                  9.1              230.000

11. 03.2011 Japonya                       9.0               19.000

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori  Moriwaki‘nin Türkiye’de  2019 da katıldığı bir Söyleşide:

“Japonya’da her yerde yanardağ var. Metrekare olarak Türkiye Japonya’dan iki kat daha büyük fakat nüfusa baktığımızda Japonya Türkiye’nin iki katı. Yani Türkiye’de 1 metrekarede 1 insan varsa Japonya’da 4 insan var. Alan yetersizliği nedeniyle Japonya’da gökdelenler yapılıyor. Fakat Türkiye’de Konya gibi düz bölgeler mevcutken Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde gökdelen yapılanmaları mevcut. Deprem büyüklüğü olarak Türkiye, Japonya’dan daha şanslı ama depremde ölen kişi sayısına baktığımızda Türkiye, dünyada üçüncü sırada yer alıyor Ben 29 yıldır Türkiye’deyim artık yarı Türk sayılırım, bu ölüm oranını utanarak söylemek lazım” diyerek ülkemizin deprem gerçeğini bir kez daha vurguluyor.

Moriwaki Yoshinori
Moriwaki Yoshinori

Deprem Türkiye’nin  kapısında bu gerçeği bilip depremin doğal bir olay olduğunu unutmadan afete dönüşmemesi için başta Devletimiz, Belediyeler, Müteahhitler, Mühendisler, Mimarlar ve hatta tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları olarak deprem bilincinde ve doğru önlemler alarak, projeler gerçekleştirip sıkı bir çalışma ile hasarları minimuma düşürebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  “Ya sabır” demenin faydasına inanın!

Son İzmir depremini unutmayalım! Birlik beraberlik için depremi beklemeden; Bizim için bir ikaz olan bu depremle gerekli dersleri çıkaralım. Ölen vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı  diliyor; İzmirliler başta olmak üzere depremden etkilenen tüm halkımıza geçmiş olsun! 

Deprem bir gerçek ama kaderimiz değil !!!

YAZAR HAKKINDA

Şeyma Tuna DİNÇ Şeyma Tuna DİNÇ 1990 İstanbul doğumlu ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuyum. Evli, bir çocuk annesiyim. En büyük tutkum kitap okumak ve ilham aldığım konular hakkında yazı yazmaktır. Sanat Tarihi, Edebiyat, Arkeoloji, Sosyoloji, Coğrafya, Kaligrafi, Mutfak Kültürü ilgi alanlarım arasındadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Son birkaç yıldır Bodrum, Manisa şimdi de İzmir’de meydana gelen depremler kadim Ege insanını huzursuz etmeye devam edecek gibi görünüyor Tahsin.

  • Okuduğunuz için teşekkürler Taner Bey.Sadece Ege değil Türkiye deprem bölgesi İstanbul için beklenen deprem endişelendiriyor!!! en yoğun nüfusa sahip yer bence İzmir çok daha iyi atlattı. Umarım tekrar yaşanmaz ve Depremden gerekli dersleri çıkarırız

 2. Elinize sağlık Şeyma Hanım. Moriwaki Yoshinori’nin resimdeki çalışma masası/odası her şeyi anlatıyor. Atatürk’ün çizdiği rotadan şaşınca bu hale gelmişiz.. aksi taktirde bu konuda da çok yol almış olurduk. Tekrar teşekkürler..

  • Fatih Bey ben teşekkür ederim yorumunuz için. Depremi en az hasarla atlatan bu konuda gelişmiş doğru projeler gerçekleştiren ülke Japonya ve Moriwaki Yoshinori Beyde bu deprem konusunda uzman mühendis sözleri çok değerli ve Türkiye de gelinen noktanın Depreme değil Ranta hizmet ettiğini gördük.Sağolsun fotoğraflarınadan kullanmamıza izin verdi tam bir Mustafa Kemal Atatürk hayranı ve 30 yıldırTürkiye de bazen bizim degerlerimize bizden fazla sahip çıkması çok onur verici. Japonya her daim beni etkiler umarım Japonya Türkiye ilişkileri dahada gelişir

 3. Herkesimden insanın rahatça terimlere boğulmadan anlayabileceği bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Jeofizik Mühendisi olarak bizlere yani bizim Tv programlarında hocalarımıza sorulduğunda halkın anlayamadığını fark etsemde bir girişimde bulunmamıştım. Bu açıdan da cok teşekkür ederim.

 4. Jeofizik Mühendislerimizden yorum gelmesi ayrı bir değer teşekkür ederim Buğra Bey.Branşım Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bu konuları doğru anlaşılır anlatmak görevim ama siz bu konuda bizlerden çok daha uzmansınız begenmenize çok sevindim demek ki amacımıza ulaşmışız Deprem korkulan ama çabuk unuttugumuz bir olay ki Türkiye deprem bölgesi bu gerçeği bilip ona göre doğru binalar, uygulamalar , projeler ile bu doğa olayını afete dönüşmeden umarım gerekli düzenlemeler sağlıklı yapılır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18