Çocuğumuz Bizim Aynamızdır
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • 31 Mayıs 2020
 • 7
 • 1540
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Çocuğumuz Bizim Aynamızdır

Sevgili anneler,  Bir önceki yazımı HATIRLARSINIZ ; “sağlıklı bir çocuk sağlıklı bir ruh hali içinde ve sağlıklı bir iletişimle büyüyen çocuktur. Öyleyse bilinçli ve bilimsel kurallarımız olmalıdır” paragrafı ile sonlandırmıştım. Ve yine hatırlarsınız, kurallarımızın başladığı  tarih de  onu doğumla birlikte kucağımıza ilk aldığımız  andı…

Çocuğumuz Bizim Aynamızdır
Çocuğumuz Bizim Aynamızdır

Canımızın bir parçası olan bebeğimizi; dünyanın ilk ve en büyük ve en paha biçilmez sevgi ve heyecanı ile bağrımıza bastığımız o an var ya… İşte o anın  mutluluğu, huzuru, sükunet ve yüce Yaradan’a şükür duyguları ile yaşadığımız o anı hiç unutabilir  miyiz? Onu her kucağımıza aldığımız ve almamız gereken durumlarda ve devam eden gün, ay ve yıllarda hangi yaşta olursa olsun… Hangi durum ve konumda olursa olsun, onunla ilk tanıştığımız anın duyguları ile yaklaşmalıyız. Yani  aynı özen , saygı ve aynı sabır duygularıyla… Ama o anda;’’ ben yorgunum, meşgulüm, benim de sorunlarım var, içimde fırtınalar kopuyor’’ ve…Ve…Ve, diye düşünmeden tüm dertlerimizi heybemizin arka gözüne bırakır, sabırla yine sükunetle ona yönelir, ona odaklanırsak  her şey süt liman. Bakışlarımız, dokunuşlarımız, seslenişlerimiz yumuşar, karşılıklı sakinleşiriz. Onu dinleriz, dinletiriz, anlamaya çalışırız, anladığımıza inandırırız  ama çocuklar asla külyutmazlar. Eğer önce kendimize ve de ona duygularımızda dürüst olamıyorsak… Derdi nedir, isteği nedir, yerine getirmeye, yardımcı olmaya çalışırız. Olanaksız  mı ya da gereksiz mi? Nedenlerini anlatır, açıklarız.Eğer  samimi, inandırıcı ve dürüst isek inanın sorun çıkmaz. Ama sinirli itirazcı ve olmazlarla yaklaşırsak; aynı ölçüde tepkiyle çığlık çığlığa ağlarken, tepinen, ısrarcı, yerlerde inatla yuvarlanan çocuğumuzla baş etmek zorunda kalırız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Helsinki Gezi Rehberi

Çocuğumuz bizim aynamızdır. Ona baktığımızda kendimizi görürüz. O bizim davranışlarımızla, bilinçli ya da bilinçsizliğimizle bir yerlere getirdiğimiz gurur eserimiz, ya da hasbel kaderle geldiğimiz bu nokta ise, ne yapacağımızı şaşırmışlığımızın somut sonucudur.

Bilinen şu ki çocuğun içinde bulunduğu aile ortamı, onun doğru ya da yanlış gelişimi için en önemli etkendir ve örnektir. Aile ortamında çocuk için çok önemli olan, anne-babanın çocuğun büyüme sürecinde ona yaptığı tanıklıklar yani davranış örneklemeleridir. Bu tanıklık altı boyutta oluşum gösterir. Çocuklar bu altı boyutta davranışsal gelişim gösterecek bir programla doğarlar. Bu altı boyut diyor ki; anne, baba, öğretmen ya da bir büyük, ona dönüp baktığında, onun duruşunu, yürüyüşünü, oynayışını, yuvarlanışını, gidişini izlediğinde; umurumuzdasın, seni görüyorum, duyuyorum, izliyorum, hissediyorum demiş oluyor ya da demesi gerekiyor.İşte bu önemli  altı boyut :

 • Farkındayım, sen varsın, seni görüyor ve izliyorum.
 • Seni olduğun gibi kabul ediyorum.
 • Sen teksin, özelsin, yerine kimse konamaz.
 • Sen muhteşem bir POTANSİYELSİN sana güveniyorum, istersen yaparsın.
 • Sana severek emek veririm, seni seviyorum, çünkü sevilmeye ve emek vermeye değersin.
 • Senin de sınırların ve mahremiyetin var, sana saygı duyuyorum. Ondan dolayı sana karşı dikkatli ve özenliyim. O yüzden odana girerken senden izin alıyor ve kapını çalarak giriyorum. Ama tüm bu HASSASİYETİME karşılık senin de SORUMLULUKLARIN var ve ben SORUMLULUKLARINI yerine getirmeni bekliyorum. Bu yaşam yolculuğunda yanımda olduğun için çok mutluyum.
Çocuğumuz Bizim Aynamızdır
Çocuğumuz Bizim Aynamızdır

Sevgili anne babalar, lütfen günde hiç olmazsa bir kez çocuk-aile-karı-koca birlikte ve birbiriniz için bir etkinlik saati belirleyin ve yapın. Örnek: kitap okumak, hayat ve tanışma hikayelerinizden anekdotlar, bir enstrüman çalmak, bir şarkı türkü söylemek, top, çelik çomak, beştaş v.s. oyunları gibi. Ama mutlaka her gün belli bir süre ailece birlikte bir etkinlik yapın. Önemli olan bu etkinliğin süresi değil, kalitesi önemlidir. Bazen on dakika bile öyle yoğun duygu alışverişiniz olur ki, çocuğunuz bu birlikteliğin doyumuna ulaştığını hissettirir… Birlikteliğinizden aldığı bu doyumla  sizin yakanızı, eteğinizi bırakır, kendi başına uğraşlarına döner.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İSTANBUL GÜNCESİ – 2

Sayın ebeveynler, bu arada biraz POTANSİYEL konusuna değinmek isterim.

Biliyorsunuz potansiyel; gizli kalmış, henüz ortaya çıkmamış , yetenek  ve güç demektir .Çocuğun potansiyelini hayata geçirebilmesi için bizlerin iki temel özelliğimiz olmalı:

SABIR:   Çocuğun yaptığı yanlışa dişlerimizi sıkarak tepki vermek değil… Buradaki sabır; hemen doğrusunu söylememek, çocuk konuşurken lafını tamamlamamak, hemen, onun yaşadığı bir şey üzerine yorum yapmamak. Durmak ve soru sorarak başlamak, gerekirse soruların içinden ikinci bir soru daha çıkarmak.

ŞEFKAT :  Sevgi kelimesini kullanmaktan hep kaçınırım. Çünkü bir çok anne sağlıksız sevgisiyle çocuğunu sakatlıyor. Çocuğumuzu çok sevdiğimiz için zarar vermeyiz, sağlıksız sevdiğimiz için zarar veririz… Çocukla aynı yatakta yatmak, yaşları geçtiği halde kucaklarda taşımak, doğru Türkçemiz yerine anlaşılamaz  , sözde bebek diliyle sevmek, abartılı sevgi gösterisiyle  kucaklamak, çocuğu bezdirecek kadar öpmeye çalışmak, çocuğa ANNNECİM, BABACIM-DEDECİM – ANNNEANNECİM – AŞKIM – PRENSESİM – PRENSİM gibi saçma ve anlamsız hitaplarla seslenmek… Bunlar çocuğu nasıl etkiler… Bu kavram karmaşası ile büyüyen çocuk ilerde nasıl sağlıklı bir iletişim kurar. Bunlar son derece PATOLOJİK, hatalı yaklaşımlardır…Ayrıca; dişlerimizi fırçaladık ,ödevlerimizi  yaptık, yemeklerimizi yedik gibi… Çoğul konuşmalar mutlaka vazgeçmemiz gereken son derece yanlış ve çocuğun gelişen ruh hali için çok hatalı yaklaşımlardır.

Okullarda sık rastlanan bir başka Yanlış da ;velilerin  WHATSAPP guruplarıyla okulları dışardan yönetiyor olmasıdır…Böyle okullardan, çocukların tek yönlü beyanlarıyla  öğretmeni yargılayan, suçlayan  durumların içinden,,, aşırı lüks ve rahattan  POTANSİYELİNİ  hayata yansıtan çocuklar çıkmaz. Potansiyel, gayretin, zorlukların yaşandığı baskı altında ortaya çıkar.’’ BİLELİM Kİ  KADER, GAYRETE AŞIKTIR’’…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Camın Fısıltısı

Saygılarımla

YAZAR HAKKINDA

Zeynep CANÇAKIR Zeynep CANÇAKIR Profesyonel EĞİTİM KOÇU ve ÖĞRETMENİM. Çocuk ve aile içi iletişim ve kişisel gelişim uzmanıyım. Öğrenme güçlüğü, sınava hazırlık, sınav stresi ve disleksisi olan öğrencilerle çok başarılı çalışmalar yapmaktayım. Hızlı ve anlamlı okuma, diksiyon, hızlı ve güzel yazı dersleri vermekteyim. Dört yıllık oyunculuk ve tiyatro eğitimim nedeniyle tüm çalışmalarımı drama ve oyunlarla desteklemekteyim. İletişim İçin: zeynepcancakir@hotmail.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Her zaman hayat yoluma ışık olmuş şu sözü aklımdan çıkarmam :”Çocukluk bir insanın anavatanıdır” Ve anne baba olarak
  bizler anavatında hür iradeli, kendine güvenen, ne istediğini bilen mutlu ve huzurlu evlatlar yetiştirmek adına eşimle beraber çok emek verdik. Ne ektiysek bugünlerde karşılığını alıyoruz.Benim bir sözüm ile bitirmek isterim. “Çocuk gülerse memleket güler.”

 2. Nefis bir yazı… Zeynep hanım o kadar doğru noktalara değinmiş ki, hangisi öveyim bilemedim. O yüzden doğrudan diyorum mi, Zeynep hanım bilginize, deneyiminize, bakışınıza, ellerinize, yüreğinize sağlık… Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.

  • ÇOK teşekkür ederim Sayın Mehmet Ali Çıtak Beyefendi.Umarım beğeniniz kadar yararlı olabilir hatırlatmaya çalıştığım doğru zannederek yaptığımız yanışlar konusunda farkındalık yaratma çabam…

 3. Çok güzel ve öğretici bir yazı olmuş yüreğine sağlık Zeynep öğretmenim sevgi ve şevkatı inşallah birbirinden ayırt ederek çocuklarımızla birlikteliğimizi uzun soluklu yaşarız.

  • İlginiz ve beğeniniz için çok teşekkür ederim Sevgili Nebahat Polat.Başarılı ve örnek iki çocuk yetiştirmiş biri olar beğeniniz benim için ayrıca değer taşıyor.Sevgilerle.

 4. Zeynep öğretmenimin yazısıymış. Sonradan farkettim. Kutlarım,yine hayatımıza pusula ve yol haritası olma mahiyetinde bir makale olmuş. Elleriniz dert görmesin Zeynep öğretmenim

  • Sevgili Taner Bey oğlum, ÇOK teşekkür ederim, ama güzel eşinizle böyle bir yön haritasına ihtiyaç duymadan iki örnek kız evladı yetişirdiniz ben de sizleri KUTLUYORUM. Sevgilerle.

 5. Kesinlikle çok güzel bir yazı. Çocuklarımız dünyaya saf temiz nir beyin ile geliyor. Onları dolduran bizleriz, bizlerin konuşma sekli, davranışları kısacası yaşam tarzımız şekillendiriyor. Bu açıdan anne ya da baba hiç farketmez iyi bir rol model olmalıyız.

  • İyi akşamlar Emel Hanım,farkındalığı yüksek ve bilinçli bir Hanımefendi ile tanışmaktan çok mutlu oldum.Ilginize çok teşekkür ediyorum…Saygı ve sevgilerle.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18