Web Hosting Nedir Ve Ne İşe Yarar? Hosting Alırken Dikkat Edilecekler

Web Hosting Nedir Ve Ne İşe Yarar? Hosting Alırken Dikkat Edilecekler

Web hosting, web siteniz için İnternette alan ve erişim sağlar. Ziyaretçilerin web sitenizi görüntüleyebilmesi için bir web sunucusunda yayınlanması gerekir. Bu, web sitenizin tüm dosyalarını yükleyerek yapılır. Web sayfaları HTML ve JavaScript ile resimler, videolar ve yazı tiplerinden oluşur. Ziyaretçilerinizin erişebilmesi için bunların tümü web barındırıcınıza yüklenmelidir. Bir web barındırma hizmeti, bu dosyalar için alan sağlar ve bunlara İnternet üzerinden erişilmesine izin verir.

Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web hosting hizmetiniz, web sitenizin ne kadar iyi çalışacağı konusunda önemli bir rol oynar. Kullanılan sunuculardan ve donanımdan, uygulanan yazılıma kadar her şey, web ziyaretçilerinizin tarama deneyimini etkileyebilir. Sizin için doğru olan bir web barındırıcısını nasıl seçeceğinizi düşünürken, hangi özelliklerin ve yeteneklerin sağlandığını hesaba katmak sizin menfaatinize olacaktır. Bugün mevcut olan her şeyi kullanamasanız da, web sitesinin popülerliği daha sonra genişletmenizi ve yükseltmenizi gerektirebilir.

İşletim Sistemi

İnternette web sitelerini barındırmak söz konusu olduğunda, seçim yapabileceğiniz iki ana işletim sistemi vardır: Windows ve Linux. Bu platformların her ikisi de içeriği görüntüleyenlere göstermek için iyi çalışır, ancak işlevsellik açısından önemli farklılıkları vardır. Basit bir blogdan fazlasını yapmayı planlamıyorsanız, işletim sistemi bir web barındırma sağlayıcısı seçerken çok az etki edecektir.

Windows

Windows tabanlı web platformu, kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır. Pek çok çevrimiçi uygulama bu işletim sistemini destekleyerek genişletmeyi ve yükseltmeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, Windows’un muadilinden daha fazla kaynak kullandığına inanılıyor. Bu, sistemin mümkün olduğu kadar verimli çalışmadığı anlamına gelir. Bu azalan verimliliğin değiş tokuşu, kullanım kolaylığı ve uyumluluktur. Windows hosting sayfasından Cenuta’nın Windows hosting paketlerine bakabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Toruna Güzel Sözler

Linux

Linux tarafından işletilen web siteleri, etkili donanım kullanımı nedeniyle İnternet’te en yaygın olanlardan bazılarıdır. Bu işletim sistemi, bilgisayar kaynakları üzerinde daha az kısıtlayıcıdır ve sitelerin daha yüksek performans sunmasına izin verir. Windows için tasarlanmış markalı yazılımlar Linux’ta çalışmayacak olsa da, alternatif benzer uygulamalar ve açık kaynaklı projeler yaygındır ve bu sisteme geniş bir uyumlu yazılım alanı sağlar. Sınırsız hosting bağlantısından Linux tabanlı paketlere göz atabilirsiniz.

Hangi Web Hosting Şirketi Ve İşletim Sistemi Doğru Olur?

Gerçekte ne olduğu, web sitenizi nasıl kullanmayı planladığınızdır. Uygulama programlarına dahil oluyorsanız veya belirli bir programlama dilini kullanan geliştiricilerle çalışıyorsanız, Windows ve Linux arasındaki seçim, acil ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Bununla birlikte, yalnızca web tasarımı ve işletiminin temellerini arıyorsanız, işlevsellikteki fark önemsiz olabilir. Çoğu kişi, web hosting şirketinin bir blog veya başka bir düşük trafikli site oluştururken hangisinin en iyi olduğunu seçmesine izin verir. İzmir’de faaliyet gösteren Türkiye’nin en hızlı web hosting şirketi Cenuta size şirketiniz için en performanslı kurumsal seviye hosting hizmetlerini sunabilir. Windows tarafından sunulan ASP.NET veya Microsoft SQL Server gibi bir şeye ihtiyacınız olmayacaksa, Linux çok yönlü güvenli bir seçenektir. Sadece basit bir WordPress blogu veya bir Drupal sitesi kuruyorsanız veya herhangi bir PHP site yazılımı kullanıyorsanız, Linux bu işi sizin için yapacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  5. Sınıf Soru Bankasında En İyi Yayınevi Hangisi?
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18