Ulusal Fındık Çalıştayı – 12 Nisan 2019 Ordu

Ulusal Fındık Çalıştayı – 12 Nisan 2019 Ordu

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ordu’da “Ulusal Fındık Çalıştayı” düzenledi.

Fındık sektöründe 13 yılı aşkın bir deneyime sahip TMO tarafından organize edilen Çalıştay’da fındığın mevcut durumu analiz edilerek, sorunlara kısa, orta ve uzun vadeli kalıcı çözümler getirilmesi hedeflendi. Çalıştayın değerlendirme oturumuna, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katılarak, bir konuşma yaptı.

TMO’nun açıklamasına göre, ülkemiz için stratejik bir ürün olan fındığın, üretim açısından geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, mevcut durumun gözden geçirilerek kamu ve özel sektör işbirliğiyle yeni açılımlar sağlanması, düzenlenecek olan çalıştayın amaçları arasında yer aldı.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, çalıştayın fındığın her türlü sorununun konuşulacağı bir platform olacağına inandığını belirterek, “Fındıkta verim ve kalitenin artırılması”, “Depolama ve muhafaza”, “Sanayi, ihracat, ticaret ve tüketim” ile “Mevzuat ve desteklemeler” başlıkları altında toplantıda 4 çalışma grubunun stratejilerinin ele alındığını söyledi.

Ulusal Fındık Çalıştayı - Ordu
Ulusal Fındık Çalıştayı – Ordu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her yıl bitkisel üretim istatistikleri ile Türkiye’nin tahıl, sebze ve meyvelerde üretim rakamlarını açıklar. Bu anlamda elimizdeki son resmi veri, 28 Aralık 2018 tarihinde açıklanan 2018 yılı bitkisel üretim istatistikleridir.

TÜİK’in “Zeytin ve diğer sert kabuklular” arasında yer verdiği fındıkta üretim, 2017 yılındaki 675 bin tondan, geçen yıl %23,7 (yaklaşık 5’te 1) oranında azalarak 515 bin tona düşmüş. Bu azalışla fındığın grup içindeki payı da %3,1’den %2,3’e gerilemiş.

TMO’nun Fındık Çalıştayı sitesindeki verilere göre, dünyanın en önemli fındık üretici ülkesi olan Türkiye, dünya fındık alanlarının %75’ine sahip. Son 5 yıllık ortalamaya göre 836 bin ton olan dünya fındık üretiminin %66’sı (548 bin ton) Türkiye tarafından gerçekleştiriliyor.

Ulusal Fındık Çalıştayı - Ordu
Ulusal Fındık Çalıştayı – Ordu

Fındık, bazı yıllarda ilk sırada olmak üzere tarımsal ürün ihracatımızda da ön sıralarda yer alan değerli bir ürün. Dünya fındık ihracatının %76’sını Türkiye yapıyor. Tarımsal ürün ihracatımızda yaklaşık %10-15’lik payı olan fındık, yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri kazandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Yeni Corona Virüsü, belirtileri ve korunma yolları (COVID-19)

Batı Karadeniz’de, ama ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Karadeniz illerimizde yetiştirilen fındık, yetiştirildiği illerde sosyo – ekonomik yapının da lokomotifi durumunda. Ekonomik olarak 500 bin aile, 700 bin hektarlık alanda dünyanın en kaliteli fındığını yetiştirmektedir.

Fındıkta en büyük ihracatçı İtalyan Ferrero

Ferrero, 2014 yılında en büyük ihracatçı olan Oltan Gıda’yı satın alarak, Türkiye’nin fındık ihracatında ilk sıraya yerleşti. 2017’de de şirketin adını “Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş.” olarak değiştirdi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) 2018 yılında fındık ihracatında ilk 20 sırada yer alan üyelerini Ocak ayında açıkladı. Ferrero, geçen yıl 165 milyon 791 bin dolarlık ihracatı ile yine ilk sırayı aldı. 

Ulusal Fındık Çalıştayı - Ordu
Ulusal Fındık Çalıştayı – Ordu

YAZAR HAKKINDA

TAHSİN DUMAN TAHSİN DUMAN 1980 İstanbul – Üsküdar doğumluyum. İki çocuk babasıyım. İzmir – Seferihisar’da yaşıyorum. İşim sebebiyle sık seyahat ediyorum. Seyahatlerimden geride kalan zamanlarda yeni insanlarla tanışmak, farklı mekânlar keşfetmek, bilinmeyen hikâyeleri gün yüzüne çıkarmak ve bölgesel lezzetleri deneyimlemek en büyük hobilerimdir. Blogumdaki yazıları keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Tahsin bey, düz bir çalıştay yazısı yerine, bilgilerle dolu bir yazı kaleme almışsınız… Hele son verileri okuyucularınızla paylaşmanız müthiş… Kaleminize sağlık…

 2. Findıkta Ferroro, arabada Ferrari..
  Ah şu italyanlar. Çalışkan sanatçı kişilikler.
  Dünyanın en kaliteli fındığını üreten biziz. Fakat ne hikmetse ihracat rakamları her yıl düşüyor. Üretici ürettiği üründen hakettiği ücreti alamıyor sevgili kardeşim.

  • Çünkü fındık hasadı yapılır yapılmaz düşük fiyattan piyasaya çıkan ürünleri bil bakalım kim topluyor abi 🙂 Cevap senin yorumunda saklı ;))

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18