“.. bir ES verdim..”
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • 20 Nisan 2021
 • 0
 • 1078
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

“.. bir ES verdim..”

Herkese Merhaba,

Bir mola vermeye ne dersiniz? Kelimelerin, kitapların sohbetlerinde kaybolmaya.. İşte sizi böyle bir kitapla tanıştıracağım adı ..ES.. adı gibi bir solukta size iyi gelecek.. Zamanın hızına yetişemediğimiz şu günler de bir mola vermeye davet ediyor. Deneme türü olmasına rağmen herkese hitap eden samimi sohbet havasındaki dili ile keyifle okudum. Çoğu kez düşündürdü de mesela “robot gibi olmadığımızı, yaşamadığımızı nasıl ispatlarsınız?” sorusuyla her şeyin sanallaştığı bu zamanlar da insanlığa dair neyi farklı yapıyoruz neyi hep aynı yapıyoruz diye düşünmeye başladım… Bazı kelimeleri halk arasında hiç sorgulamadan kabul edişimizi bazen de hiç bilmediğim yabancı kelimenin güzel yansımalarına denk geldim… Bazen her daim yanından geçip gittiğimiz kulak vermediğimiz küçük ayrıntılar bize çok şey söylüyormuş meğerse;  aslolan andaki mesajları yakalayabilmekmiş… “bütünlük.. hayatın bize getirdiği kadarının içinde, ruhumuza, aklımızla, kişiliğimizle bütün kalabilmek.. orada gerçekten olabilmek.. bölünmüş, parçalanmış hissetmeden.. daha derin, daha anlamlı ve bambaşka bir ruhla yaşayabilmemizi mümkün kılarcasına.. “ (ES).. ve yazıma bu güzel kitabın yazarı Nurcan Bozduman’la yaptığımız söyleşiyle devam ediyorum ;

Merhaba Nurcan Hanım sizi İlk kitabınız «ES» ile tanıdık bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Nurcan Bozduman: ..ben 1979 Urfa doğumlu şimdilik 3 ay sonra 2 çocuk annesi bir inşaat mühendisiyim.. oğlumun doğumundan beri yani 4 senedir çalışmıyorum.. ondan önce aktif olarak yurt içi yurt dışı yoğun bir çalışma hayatım vardı.. şu ara anneliğin tadını çıkarıyorum..

«ES»  hayata bir mola vermek aynı zamanda da ilk kitap olarak okuyucuya merhaba der gibi … «ES» in çıkış yolculuğu nasıl başladı diye sormak istiyorum?

N. Bozduman: ..oğlumun doğumuyla beraber ara verdiğim bir çalışma hayatım var.. çalışmak , bir şey üretebilmek benim için dünyadaki en büyük keyiflerden biri.. evde geçen bu dönemde bir şeyler üretebilmek adına bir blog açtım.. orada yazılar yazmak zamanla öyle büyük bir keyif vermeye başladı ki.. yazdıkça yazasım geldi ve zamanla da bu yazılar bir kitaba dönüştü..

Kitabı okuyunca  yoldaş bir kitap gibi hissettim  insanı yormadan yol gösteren, unuttuklarımızı hatırlatan bir yandan farklı pencereleri açmaya yönlendiren … Hayatınızda sizi tanıyanlar önerilerinize, yönlendirmenize  sık sık ihtiyaç duyarlar mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  2022 Yılı Trafik Cezaları

N. Bozduman: ..hayatta hepimizin zaman zaman önerilere, yönlendirmeler ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ama bu ne kadar naif ve doğal bir tarzda, hayatın akışı içinde ve göze sokmadan yapılırsa o kadar etkili oluyor, sanırım..

Kitapta anne çocuk ilişkinizi görüyoruz, anneliğin yazma serüveninize katkıları neler oldu?

N. Bozduman: ..anneliğin bir kadına kattıklarını kelimelerle anlatmak zor.. gerçektende hep şükrediyorum, bu yüce duyguyu yaşayabildiğim için; bakış açım, ruhuma, düşüncelerime, inançlarıma yani beni yapan her şeye etki ederek mutlaka  yazılarıma da  yansımıştır..

Yan yana  iki nokta “..” yazılarınızın biçimsel yönünü oluşturmasındaki anlamı nedir?

N. Bozduman: ..aslında böyle bir noktalama işareti yok biliyorum.. ama yazılarımı yazarken 3 noktayı çok abartılı, tek noktayı da kestirip atan bir havada hissettim..benim cümlelerim ikisine de uymadı.. iki nokta koyunca sanki anlam bütünlüğü sağlandı, yakıştı gibi hissettim..cümlelerim havada kalmadı gibi, istediğim gibi sonlandı gibi geldi, sevdim çok..

Trafik  ışıklarındaki sarının varlığı bana bile çok anlamsız gelirdi ve kitabınızda farklı bir yorumla bu bekleme anlamı taşıyan ışığın aslında hayatta da bekleyen bir yan var bu yanın elbet yeşil ışıkla sonuçlanacağını okuduğumda işte anın içindeki mesajı yakalamak bu  dedim.. Sarı ilham rengi olarak da ifade edilir.. Peki bir yazar olarak kendinizi  bir renkle ifade etseniz bu hangi renk olurdu?

N. Bozduman: ..Hiç düşünmedim ama aklıma gelen ilk cevabı vereceğim sanırım Mavi olurdu.. Nedenini bilemedim, en sevdiğim renk de değil aslında galiba yine de Mavi evet..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  ÜÇ TOPRAK, BİR TUTSAK

Hayalleri; “.. insanlardan, gündelik hayattan, beklentilerden daha yukarıda..” diye yorumlamışsınız bu cümleyi biraz açsak?

N. Bozduman: ..hayal kelimesi çok büyük bir kelime çok yoğun çok özel.. hayatlarımızın, beklentilerimizin, standartlarımızın çok çok üstünde bir yerlerde, ucu bucağı yok.. sınırları yok.. o yüzden aşağılara çekilmesini sevmiyorum.. ve bizi yükseltecek şekilde yerinde kalması gerektiğine çok inanıyorum..

 “Anlamak mı zor, anlatmak mı?” size sizin sorununuzla sorsam?

N. Bozduman: ..anlamak sanırım.. anlatırken kendi kelimelerinizi seçiyorsunuz, en azından ama anlarken, kendi kelimelerimizden öte bir durum var.. kendinizin dışına çıkmanız, başka bir kulakla, kalple, ruhla dinlemeniz, duymanız, algılamanız gereken bir durum.. önyargılardan, ezberlersin, kanıksamalardan uzak.. çok kolay değil açıkçası..

Kitapta  Sabahattin Ali’nin” Oysa en çok okuduğum bir kitabın en çok okuduğum bir satırı bile bana bazen bir şey söyleyebilir ” Sözüyle karşılaştım var mı sizin  böyle nitelendirebileceğiniz sevdiğiniz kitaplar?

N. Bozduman: ..benim için Dostoyevski denince akan sular duruyor.. sanki her okuyuşumda, bana biraz tanıdık ama yine de yeni bir şey söylüyor..

Kitabınız okuyucuya ayna tutarken bir yandan da hayatın hızlı koşturmacasında “bir dur nefes al  anın içinden geçerken bir düşün ” der gibi.. Malum 2020 de Dünyaca yaşadığımız salgın bir çoğumuzu evlere kapatarak bir dur dedi bu süreçte kimilerimiz için  düşünmek ve bol bol okumak için bir vakit doğdu. Sizin için nasıl geçti bu süreç?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  08 Mart Dünya Kadınlar Günü

N. Bozduman : ..zor bir dönem hepimiz için.. hayatımda bu kadar asosyal bir dönemim daha olmamıştı..çok şey öğrendik hepimiz, şüphesiz.. ama yine de olmasaydı daha iyiydi.. inşallah en kısa sürede yine özgür olabiliriz.. sağlıkla bu dönemi atlatırız.. hem beden hem de ruh sağlığıyla elbette..

Yazarken en çok ne ilham verir size ya da genel de yazmanıza konu olabilecek ayrıntılar neler?

N. Bozduman :..içimden geldiği gibi, içimden geldiği zamanlarda yazıyorum.. ilham veren bir şey varsa da ben farkında değilim henüz.. zorlamıyorum , çok düşünerek yazmıyorum.. ama şunu söyleyebilirim, okumadığım zamanlarda çok da yazasım gelmiyor sanırım..

Başka yazılarınızı da okuyabilecek miyiz var mı yeni planlarınız?

N. Bozduman: ..yazmayı çok seviyorum ve şunu açıkça söyleyeyim tek bir cümle bile yok yazılarımda içimden gelmeden yazdığım inşallah yeni satırlarda içimden gelir de yazarım.. plan demeyeyim ama bir roman yazmak çok isterim.. başka kitaplarım olsun, insanlarla buluşsun çok isterim.. bakalım bende zaman için de göreceğim olacak mı?.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim… Ben kaleminizi çok beğendim başka kitaplarınızla da bizlere ilham olmaya devam etmenizi umuyorum.. Son olarak okuyucularımıza söylemek istedikleriniz var mı?

N. Bozduman:..kitaplarda, satırlarda buluşmak çok keyif verici hepinize çok teşekkür ediyorum.. inşallah başka kitaplarımda yine buluşuruz..

Yazımı yazarımızın Es kitabından bir seçki ile sonlandırıyorum ve başka yazılarda buluşmak üzere… “..hayat uzun; öğreniyoruz, değişiyoruz, gelişiyoruz.. “

Nurcan Bozduman sosyal medya Instagram hesabı;

www.instagram.com/nurcanbozduman

ES /Nurcan Bozduman /KDY /Kitap Ulaşım Noktası:

https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=549460

YAZAR HAKKINDA

Şeyma Tuna DİNÇ Şeyma Tuna DİNÇ 1990 İstanbul doğumlu ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuyum. Evli, bir çocuk annesiyim. En büyük tutkum kitap okumak ve ilham aldığım konular hakkında yazı yazmaktır. Sanat Tarihi, Edebiyat, Arkeoloji, Sosyoloji, Coğrafya, Kaligrafi, Mutfak Kültürü ilgi alanlarım arasındadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2023-09-08 14:19:36
VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023 VII. ULUSLARARASI DENİZLİ CAM BİENALİ / 4 – 7 Mayıs 2023: […] ülkece 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen merkez üstü
2023-05-23 20:52:18